hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kkv-minősítés: nem egyszerű a besorolás, de megéri

  • adozona.hu

Sokszor csapdákat rejtő jogszabályokon kell átrágniuk magukat a kisvállalkozóknak ahhoz, hogy megtudják, kkv-nek minősülnek-e. Ugyanakkor megéri a kanosszajárás, miután a kkv-k számos pályázati lehetőséggel élhetnek, vissza nem térítendő támogatásokat, kedvezményes hiteleket, adókedvezményeket, adómentességet vehetnek igénybe – ecseteli közleményében a Jalsovszky Ügyvédi Iroda.

Első látszatra viszonylag könnyűnek tűnik eldönteni azt, hogy a vállalkozás kkv-e vagy sem. A törvény három mutatószámhoz köti a státuszt:

– a munkavállalói létszám kisebb, mint 250 fő;
– az éves nettó árbevétel legfeljebb 50 millió euró és
– a mérlegfőösszeg legfeljebb 43 millió euró.

Ha a vállalkozás a létszámkorlátnak és a két pénzügyi korlát egyikének megfelel, akkor kkv-nak minősül. A valóságban azonban nem ennyire egyszerű a helyzet.

Nem vagyunk egyedül

A kkv-kra vonatkozó határértékek egyik legnagyobb csapdája, hogy azokat nem önállóan, hanem a cégcsoport más tagjainak adataival összeszámítottan kell értékelni – magyarázza Barta Péter, a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője. Az értékelés során az értékelendő vállalkozás egyedi adataihoz hozzá kell számítani egyrészt a kapcsolódó vállalkozások, másrészt a partnervállalkozások adatait is.

Kapcsolódó vállalkozások főszabály szerint azok, amelyek egymásban közvetlenül vagy közvetve a szavazatok többségével rendelkeznek. De kapcsolódó vállalkozásokról van szó akkor is, ha egy vállalkozás egy másik vállalkozás felett – például szindikátusi megállapodás alapján – döntő irányítást vagy ellenőrzést gyakorol.  

Könnyen el lehet csúszni azon, hogy a kapcsolódó vállalkozások adatait 100 százalékban kell hozzászámítani a vizsgált vállalkozás adataihoz akkor is, ha a befolyás mértéke ennél kisebb. Hiába van tehát csupán 60 százalékos tulajdona egy vállalkozásnak a leányvállalatában, a fenti határértékek számításánál a leányvállalat minden értékét 100 százalékban kell hozzáadni a saját vállalkozás adataihoz.

A kkv-minősítés megállapításánál azoknak a vállalkozásoknak (az úgynevezett partnervállalkozásoknak) az adatait is figyelembe kell venni, amelyek ugyan nem minősülnek kapcsolódó vállalkozásnak, de a vizsgált vállalkozás befolyása eléri bennük a 25 százalékot. Ezeknek a partnervállalkozásoknak az adatait azonban a szavazati jog mértékével már arányosítani kell, azaz, ha 35 százalékos a részesedés, akkor annak releváns adatait csak 35 százalékos mértékben kell figyelembe venni.

A családban marad?

Kapcsolódó vállalkozásokat hoz létre az is, ha az adott társaságok magánszemély tulajdonosai közösen fellépő természetes személyeknek minősülnek. Mindenképp ilyenek a családtagok, nem csupán a közeli hozzátartozók, hanem más távolabbi rokonok is, mint például az unokatestvérek vagy a sógorok. A kkv-minősítés szempontjából tehát a társaság adatait a családtagok társaságainak adataival is aggregálni kell, ami nem mindig egyszerű. Mint ahogy annak megállapítása sem, hogy a családi kapcsolaton túlmenően mikor állapítható meg, hogy egyes magánszemélyek közösen lépnek fel.

A jó hír az, hogy a közösen fellépő magánszemélyekhez tartozó vállalkozások adatait csak akkor kell összeszámítani, ha a társaságok tevékenységüket ugyanazon, vagy egymással szomszédos piacon folytatják. Így például, ha az apa bortermeléssel foglalkozik, a fia pedig sörtermesztésre adta a fejét, akkor a két vállalkozás adatait a kkv-minősítés szempontjából akkor is össze kell adni, ha – az eltérő ízlésre tekintettel – apa és fia szóba sem áll egymással – mutat rá Barta Péter.

Az időtényező

Szintén vakvágányra futhatnak a kkv-szabályok értelmezése során azok, akik nincsenek tisztában az úgynevezett kétéves szabállyal. Eszerint, ha egy vállalkozás éves szinten túllépi a meghatározott határértékeket, vagy elmarad azoktól, akkor ennek eredményeként csak akkor veszíti el, illetve nyeri el a kkv-minősítést, ha két egymást követő évben fennáll a minősítéshez szükséges állapot. Magyarul, ha a vállalkozásnak van egy kiugró éve, még nem biztos, hogy kategóriát tud váltani, mert ahhoz két egymást követő évben is kiugró évet kell produkálni (és ugyanez igaz fordítva is).

Ez a szabály azonban azt is eredményezi, hogy a pontos kkv-besoroláshoz az alapítástól kezdődően minden évben el kell végezni a minősítést.

A legjelentősebb adókedvezmények kkv-k részére

Nem kell innovációs járulékot fizetni

A mikro- és kisvállalkozásoknak nem kell innovációs járulékot fizetniük (a középvállalkozásoknak tehát kell). Az innovációs járulék – a helyi iparűzési adóval együtt – sok vállalkozás esetében magasabb adóterhet jelent, mint a társasági adó.

Nem kell transzferár-dokumentációt készíteni

A mikro- és kisvállalkozásoknak nem kell transzferár-dokumentációt készíteniük (a középvállalkozásoknak tehát kell). Ezzel jelentős költségeket takaríthatnak meg.

Beruházási adóalap-kedvezményt vehetnek igénybe

A kkv-k beruházási adóalapkedvezményt vehetnek igénybe a korábban még használatba nem vett ingatlan (beleértve az ingatlan bekerülési értékét növelő felújítást, bővítést, rendeltetés-változtatást, átalakítást is), vagy a korábban még használatba nem vett műszaki berendezés, gép, jármű, illetőleg szoftver felhasználási joga vagy szellemi termék bekerülése értéke tekintetében. Ez azt jelenti, hogy a beruházási költséget kétszer is leírhatják a társaságiadó-alapból, egyszer ezen kedvezmény címén, másszor pedig majd az értékcsökkenés címén. Ezt a kedvezményt azonban csak azok a kkv-k alkalmazhatják, amelyeknek kizárólag magánszemély tulajdonosaik vannak és a kedvezmény összege nem haladhatja meg az adózás előtti eredményt.

Adókedvezményt vehetnek igénybe tárgyi eszközök kapcsán

A kkv-k adókedvezményt is igénybe vehetnek a tárgyi eszköz beszerzéshez, előállításhoz pénzügyi intézménytől igénybe vett hitel, illetőleg pénzügyi lízing kamata után. Ez azt jelenti, hogy a banknak fizetendő kamatot közvetlenül levonhatják a fizetendő társasági adójukból, tehát lényegében finanszírozási költség nélkül tudnak tárgyi eszközt beszerezni vagy előállítani. Fontos azonban, hogy az adott tárgyi eszköz még 4 évig nem kerülhet ki a könyvekből, különben az adókedvezményt késedelmi kamatokkal növelten vissza kell fizetni. Továbbá, mint a legtöbb adókedvezménnyel, ezzel is maximum a fizetendő társasági adó 70 százalékáig csökkenthetik a társasági adót.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink