hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jobb Bécsben, mint Budapesten? Tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatként szankcionálható lesz a kettős minőség

  • MTI

Tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatként lesz szankcionálható a kettős minőség – mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) kereskedelempolitikáért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkára a tárca törvénymódosítási javaslatát ismertetve kedden Budapesten.

Cseresnyés Péter kiemelte: a kormány számára elfogadhatatlan a magyar fogyasztók hátrányos megkülönböztetése, a törvénymódosítás megteremti a jogi alapot a termékek kettős minőségével szembeni hatósági fellépésnek.

Az államtitkár felidézte: Magyarország 2017-ben az elsők között jelezte uniós szinten, hogy egyes termékeket azonos márkanéven és egyforma, vagy nagyon hasonló csomagolásban, de sokszor jelentősen eltérő minőségben kínáltak Bécsben, Münchenben vagy Budapesten.

A V4 országok közös erőfeszítései eredményesnek bizonyultak: a tavaly elfogadott uniós irányelv alapján a kettős minőség tisztességtelen és megtévesztő kereskedelmi gyakorlatnak minősül 2022. május 28-ától.

A szabályozás szerint tisztességtelennek minősülnek majd azok a gyakorlatok, amikor egy árut az egyik tagállamban úgy forgalmaznak, hogy az márkanevében, küllemében megegyezik más tagállamokban forgalmazott áruval, azonban összetételében vagy más jellemzőiben jelentős eltérések vannak, kivéve ha ezt jogszerű és objektív tényezők indokolják – mutatott rá Cseresnyés Péter. Felhívta a figyelmet arra, hogy utóbbi esetben a különbségekről a vásárlót tájékoztatni kell.

Keszthelyi Nikoletta, az ITM fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta: a kettős minőség számon kérhető és a gyakorlatban is szankcionálható jogsértés lesz.

Közölte: az ITM akkreditált vegyipari laboratóriumában már most 360 termékminta vizsgálata kezdődött meg, a Magyarországon beszerezhető háztartási-vegyipari illetve tisztálkodási-kozmetikai szereket Németországban, Olaszországban, Ausztriában online és hagyományos kereskedelemben kapható termékekkel hasonlítják össze.

Megjegyezte: a 2022-es hatályba lépés elegendő felkészülési időt biztosít a gyártók és a forgalmazók részére, hogy önkéntes intézkedésekkel tegyenek eleget a jogszabályi kötelezettségnek.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kft.-értékesítés és -megszüntetés

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Könyvelőiroda működése

Nagy Norbert

adószakértő

Hitel elengedés adózása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink