hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ismét magyar szabályokat bírál Brüsszel

  • BruxInfo

A mobilfizetésre vonatkozó uniós jogszabályok betartására szólította fel csütörtökön az Európai Bizottság Magyarországot, második szakaszba léptetve ezzel a kötelezettségszegési eljárást. A testület a BruxInfo értesülései szerint az elektronikus útdíjrendszer létrehozásáról szóló megbízási szerződés kapcsán is hivatalos felszólító levelet küldött a kormánynak, elindítva ezzel a jogsértési eljárást.

A nemzeti mobilfizetési rendszer működtetésének kizárólag egy állami cég számára fenntartott joga „szükségtelenül és jelentősen korlátozza a piaci versenyt, és minden megfelelő indok nélkül megkárosítja a jelenlegi befektetőket”, állítja az Európai Bizottság, amely csütörtökön úgy döntött, hogy második szakaszba lépteti a magyarországi mobilfizetési rendszer miatt korábban indított kötelezettségszegési eljárást.

A testület formailag indoklással ellátott véleményben ismertette álláspontját, és két hónapot adott a magyar hatóságoknak arra, hogy megfelelő választ adjanak a mostani felszólításra, ellenkező esetben a Bizottság az Európai Bíróság elé viheti Magyarországot.

Brüsszel arra szólította fel Magyarországot, hogy a mobilfizetés tekintetében tartsa be a letelepedés szabadságára és a szolgáltatások szabad mozgására vonatkozó uniós szabályokat. A testület közleménye emlékeztet rá, hogy a nemzeti mobilfizetési rendszerről szóló 2011-es törvény értelmében a nemzeti mobilfizetési rendszer működtetésének kizárólagos joga az állami mobilfizetési zrt. hatáskörébe tartozik.

A szolgáltatóknak az egyes közszolgáltatásokhoz kapcsolódó (ilyen a parkolási közszolgáltatás) mobil-fizetésközvetítési szolgáltatások biztosításakor ezt a platformot kell kötelezően igénybe venniük. „Ez a kizárólagos jog szükségtelenül és jelentősen korlátozza az erre a verseny számára eddig teljes mértékben nyitott piacra való jutást, és ezáltal minden megfelelő indok nélkül megkárosítja a jelenlegi befektetőket és elriasztja azokat, akik a jövőben e területen kívánnának befektetni” – áll a testület indoklásában. Ezért a Bizottság indoklással ellátott véleményében felszólította Budapestet, hogy tegye meg a megfelelő intézkedéseket az uniós jogszabályoknak való megfelelés érdekében.

Bár hivatalosan nem jelentették be, de a BruxInfo értesülései szerint az Európai Bizottság csütörtökön hivatalos felszólító levél kiküldésével kötelezettségszegési eljárást indított az elektronikus útdíjrendszer létrehozására aláírt megbízási szerződés kapcsán, mert az megítélése szerint az érvényes uniós jogszabályokba ütközik. A Bizottság újabban hivatalosan nem kommunikálja a kötelezettségszegési eljárások elindítását (az eljárás első szakaszát), ezért egyelőre hivatalosan nem tudni, hogy egészen pontosan mi a testület problémája a tendereztetéssel.

A BruxInfo forrásai szerint ugyanakkor a belső piaci főigazgatóság szerint az elektronikus útdíjrendszer létrehozására aláírt megbízási szerződés nem áll összhangban a közbeszerzésekre vonatkozó uniós szabályokkal. Magyarán: nem a közbeszerzési szabályokkal összhangban adtak megbízást a rendszer kiépítésére és telepítésére.

Végezetül a Bizottság összesen 18 tagállamot, köztük Magyarországot is hivatalosan felszólította csütörtökön arra, hogy javítsanak a területükön elhelyezkedő funkcionális légtérblokkok működésén. Ezeknek a légtérblokkoknak a kialakítása az államhatárok helyett a légi forgalom sajátosságai alapján történik, és döntő lépést jelentenek a hatékonyabb, költségkímélő és kevésbé szennyező európai légiközlekedési rendszer megvalósítása felé.

„Véglegesen meg kell szüntetnünk a nemzeti határokat az európai légtérben. A funkcionális légtérblokkok szükséges, elengedhetetlen részét képezik az egységes európai égboltnak. Ezek a közös légterek jelenleg még csak papíron léteznek; vagyis hivatalosan léteznek, de még nem működőképesek. Arra kérem a tagállamokat, hogy tegyenek fokozott erőfeszítéseket az egységes európai égbolt megvalósítása érdekében” – jelentette ki Siim Kallas, az EU közlekedési biztosa.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink