adozona.hu
Így válasszunk jó könyvelőt!
//adozona.hu/altalanos/Igy_valasszunk_jo_konyvelot_FUOT7E
Így válasszunk jó könyvelőt!
Egy szállóige szerint a könyvelő az az ember, aki egy számodra érthetetlen módszerrel megoldja azt a problémádat, amelynek addig a létezéséről sem tudtál. Kritikus ponthoz érkeztünk tehát, most kell észnél lenni, hogy a valóban megoldóembert és ne bonyolítót válasszunk.
Legkésőbb a cégalapítás utáni néhány hónapban világossá válik, hogy könyvelő nélkül nem megy. Mindenki hallott már olyanról, aki ismert valakit, akinek sikerült, de a rögvalóság az, hogy ahogy a vállalkozás egyre több és több energiát igényel, még a legambíciózusabbak is hajlandóak belátni, hogy nem bírnak a számlák, szerződések és bevallások kezelésével. Mások már az alapító okirat előtt kiválasztják a számukra megfelelőt – ennek nagy előnye, hogy ezt a dokumentumot már a könyvelési szempontok figyelembe vételével lehet elkészíteni, és így megkímélheted magad a későbbi szerződésmódosítások nyűgétől.
Ismeretlen ismerős
A könyvelő bizalmi szakma, érthető tehát, hogy a legtöbben először az ismerősi körükben kezdenek érdeklődni a szóba jöhető jelöltek iránt. Az Opten tavalyi adatai szerint Magyarországon több mint 45 ezren dolgoznak ebben a szakmában, tehát a nagy számok törvénye alapján mindenki környezetében található néhány.
“”Az első könyvelőnket a Facebookon keresztül találtuk meg, mivel fontosnak tartottuk, hogy ismerős által leinformálható legyen, és persze az alacsony ár is számított,” meséli Limbacher Tivadar, a Maesteszinhaz.hu egyik alapítója. A teljes munkaidő mellett, kultúrmisszióként és vállalkozási tanpályaként indult website mára sikeres céggé érett, amely túl van az első befektetési körén és az első alkalmazott felvételén is. “Közben kiderült, hogy a könyvelő iránti bizalom sok kis apróságon elvérezhet, mint amilyen az elavult technológia, vagy a nyelvtudás hiánya, elvérezhet. Rájöttünk, hogy nem ezen a szolgáltatáson kell spórolni. Ezzel összhangban, amint meglett rá az anyagi lehetőségünk, könyvelőt váltottunk.”
Ha személyes ajánlás alapján választasz, akkor is figyelj arra, hogy lehetőleg ne csak egyvalaki, hanem inkább többen ajánlják, és nem árt, ha az első személyes találkozótól teszed függővé a végleges döntést. Magadról sem tudhatod ugyanis előre, hogy a bizalomépítésben mekkora szerepet játszik az iroda mérete, felszereltsége vagy méginkább a könyvelő stílusa.
Hozzászólások (4)
A cikk laikusan közelíti a könyvelési szolgáltatásokat, sajnos a könyvelőket megkülönböztető szakmai szempontok helyett jól látszik belőle, hogy az ügyfelek ezeket a paramétereket bizalommal, "stílussal", valamint az életre szóló ismerettségekkel helyettesítik. Sajnos a könyvelő együtt él azzal, hogy az ügyfelének fogalma sincsen arról, hogy ő mit csinál, vagy, hogy mi kellene csinálnia. Sajnos az ár sem definiál, mivel a szolgáltatások színvonala az árral sem garantálható, hiszen láthattunk már felső kategóriás árak mellett produkált gyenge színvonalú nyilvántartásokat és konyhaasztal mellől szállított első osztályú kimutatásokat. Talán a minisztériumi közfelügyelet is a minőség egységesítését célozza, de az oktatás kreditpontos rendszerénél túl még nem sikerült jutni, bízunk benne, hogy lesz olyan módszertan és olyan egységes nyilvántartási rendszer, amiből gyakran és jó minőségben mérhető a könyvelő munkája, egységesítve a piaci elvárásokat és szűrve a mértéktelen árversenyt.
Mindemellett meg kell jegyezni, hogy a könyvelő is hozott anyagból dolgozik, így nagyon gyakran a könyvelés színvonala az ügyfélre vetíthető vissza, azonban még e mellett is az a tény, hogy minden eset más és más. Így bár a cikkben óriási általánosítások és könyvelői fül számára aggasztó áthallások és tévhitek szerepelnek, egy ilyen cikk is csak arra jó, hogy rámutasson, hogy mennyire speciális társadalmi elvárásoknak kell eleget tenni egy könyvelőnek, így helye van a téma további elemzésének és a megoldások keresésének. Ebben működik együtt a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete tagjai javaslatai alapján a döntéshozókkal.
A leírtakkal kapcsolatban szeretném hallani a Szakmai Érdekképviseletek véleményét is, mert lehet, hogy ezzel a megtévesztő és reklám ízű cikkel a szerző lejáratja a munkánk komolyságát és a felelőtlen,-kalandor jellegű vállalkozások malmára hajtja a vizet.
Tiszteletem a tisztes ipart végző kollégáinknak.
Tökéletesen egyetértek az előttem hozzászólóhoz(Mátyás 46). Ilyen vélemények nincs helye az ADÓZÓNÁban. Jóri-Molnár Anikó biztos, hogy nem könyvelőként keresi kenyerét.
Tisztelt Jóri-Molnár Anikó!
Bölcsebb ember lenne, ha meg se szólalt volna!!!
Önnek halvány fogalma sincs arról,hogy ma már mi egy választott könyvelő feladata és munkája az adatrögzítésen felül is.
Nem tudom honnét vette azokat az elvárásokat , melyeket csak a nagy könyvelő vállalkozások/Irodák/ tudnak megoldani nagy létszámmal és
hatalmas vállalási díjakkal, mivel az Ön által említett munkadíjak még egyéni vállalkozói szinten sem sok, nem beszélve az egyéb kiadásokról és elvégzendő feladatokról, amik a meghirdetett "söralátét" elven alapszanak, nem beszélve az Ügyfelek és a Nav közötti helyes középút megtalálásának nehézségeiről.
Ma amikor egy sima ügyvédi konzultáció belépő díja minimum 15.000.- Ft, akkor legyen szíves a Szakmát nem ledegradálni, hanem ha már tollat ragadott és cikket írt esetleg jó honoráriumért, vagy piáéért előtte egy kicsit járja körbe a témát alaposabban, és kérdezzen meg Könyveléssel foglalkozó komolyabb szakembereket is, majd azok fognak Önnek mesélni az Ök elvárásaikról és a Ügyfeleik színvonaláról is.
Mi már vettünk át ilyen Fővárosi olcsón könyvelő cégeket, és kollégáimnak haja hullott, mire az anyagok a NAV elvárásainak megfelelően át lettek könyvelve.
A napi 12-15 órás munkaidő a fenti díjakkal, csak ilyen munkákra voltak elegendők.
Szerintem a cikke rossz időben és rossz helyen jelent meg, sem a valóságot, sem a pártatlanságot nem képviseli, de a szakmánkat erőse degradálja.
A gyakorlatban a fentiekben leírt szolgáltatási díjak még Budapesten is csak az alapdíjat tartalmazzák, amihez hozzájönnek a különböző műveleti díjak, a bérelszámolási munkadíjak, az adatrögzítés tételszámainak díjai, a bevallások, pénzügyi kimutatások külön díjai,...stb.
Mindez le van írva az érdekképviseletek ajánlásaiban is de már láttunk ilyen jellegű számlákat is, - ha esetenként írnak ilyeneket és nem csak fizetnek érte-
Tisztelt Szerkesztőség!
A szakma nevében és érdekében is kérem a Szerkesztőséget a cikk mielőbbi utólagos moderálására, mert az ilyen jellegű írások az adózónában megjelenő írások hihetőségét is megkérdőjelezi, de még előfizetés csökkenést is eredményezhet.