adozona.hu
Így igényelhető vissza az első sikeres nyelvvizsga díja, letölthető az űrlap
//adozona.hu/altalanos/Igy_igenyelheto_vissza_az_elso_sikeres_nyel_E5UIJF
Így igényelhető vissza az első sikeres nyelvvizsga díja, letölthető az űrlap
Letölthető az első sikeres nyelvvizsga díjához nyújtott támogatás igényléséhez szükséges nyomtatvány a Magyar Államkincstár honlapjáról.
A támogatást az a magyar állampolgár vagy a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (Nftv.) 39. paragrafus (1) bekezdésének a)-h) pontjaiban meghatározott első sikeres komplex nyelvvizsgát tett személy veheti igénybe a 503/2017. kormányrendelet alapján, aki
– a vizsga napján (komplex nyelvvizsgának megfelelő honosított nyelvvizsga esetén a honosítási határozat kiállításának a napján) még nem töltötte be 35. életévét és
– a támogatás alapjául szolgáló első sikeres komplex nyelvvizsgát igazoló nyelvvizsga-bizonyítványon megadott vizsganapra, érettségi bizonyítvány, tanúsítvány kiállítására vagy a honosítási határozat meghozatalára e rendelet hatálybalépését követően – 2018. január 1. – került sor.
A rendelet alkalmazásában első sikeres komplex nyelvvizsgának a támogatott nyelvek közül e rendelet hatálybalépését követően elsőként sikeresen megszerzett
– államilag elismert általános nyelvi vagy szaknyelvi komplex B2 típusú (középfokú) vagy komplex C1 típusú (felsőfokú) nyelvvizsga,
– írásbeli és szóbeli részvizsga, ha azok az idegennyelvtudást igazoló államilag elismert nyelvvizsgáztatásról és a külföldön kiállított, idegennyelv-tudást igazoló nyelvvizsga-bizonyítványok Magyarországon történő honosításáról szóló 137/2008. kormányrendelet 2. paragrafusának (5) bekezdésében és 1. számú mellékletében foglaltak alapján egyesíthetők,
– az államilag elismert B2, C1 típusú nyelvvizsgával az érettségi vizsga vizsgaszabályzatának kiadásáról szóló 100/1997. kormányrendelet 45. paragrafusának (4) bekezdése alapján egyenértékű emelt szintű idegen nyelvi érettségi vizsga, továbbá
– az államilag elismert B2, C1 típusú nyelvvizsgának megfelelő, a kormányrendelet 13. paragrafusában foglaltak szerint honosított nyelvvizsga tekintendő.
Támogatott nyelvnek az érintett személy állampolgársága szerinti ország hivatalos nyelvétől eltérő, a felsőoktatási felvételi eljárásról szóló 423/2012. kormányrendelet 2. számú melléklet 1. pontjában, a 2. pont l) alpontjában és a 4. pontjában meghatározott idegen nyelvek valamelyike (tehát angol, német, francia, olasz, orosz, spanyol, a bolgár, a görög, a horvát, a lengyel, a német, az örmény, a roma/cigány (romani, illetve beás), a román, a ruszin, a szerb, a szlovák, a szlovén és az ukrán, latin, portugál, arab, héber, japán, kínai, holland, finn) minősül azzal, hogy az Nftv. 39. paragrafus (1) bekezdésének a)-h) pontjaibanmeghatározott személy tekintetében a magyar nyelv is e körbe tartozik.
A támogatás összege: az első sikeres komplex nyelvvizsga nyelvvizsgaközpontnak vagy az Oktatási Hivatalnak ténylegesen megfizetett díjával, de legfeljebb a megfizetéskor érvényes minimálbér) 25 százalékának (2018-ban 138 000/4 = 34 500 forint) megfelelő összeg.
Abban az esetben, ha csak a második sikeres részvizsgát igazoló nyelvvizsga-bizonyítványon megadott vizsganapra került sor e rendelet hatálybalépését követően, a támogatás csak a második részvizsga díja után jár.
A kérelmet a Magyar Államkincstár honlapján a Társadalombiztosítás és Családtámogatás > Nyugdíjbiztosítás > További nyomtatványok > Nyelvvizsga Támogatás útvonalon lehet elérni és onnan letölteni, majd (nem magyar állampolgárságú személy esetén a pótlappal együtt) a MÁK Nyugdíjfolyósító Igazgatósághoz kell az 1820 Budapest címre beküldeni, de természetesen továbbítható elektronikus úton is. Kiskorú esetén a kérelmet a törvényes képviselőjének kell benyújtania.
A kérelemhez nem kell csatolni bizonyítványt, tanúsítványt vagy honosítási határozatot, mert ezeket az elbíráló az Oktatási Hivataltól beszerzi. Ugyanakkor mellékelni kell a kapott számlát, vagy annak hiányában a nyelvvizsgaközpont, illetve az Oktatási Hivatal által kiállított igazolást a befizetésre vonatkozóan.
A kérelem a bizonyítvány kiállításának, illetve a honosítási határozat közlésének időpontjától számított egy éven belül terjeszthető elő, ami az említett rendelet 4. paragrafusának (2) bekezdése értelmében egyébként jogvesztő határidő. Ez a rendelkezés azonban értelemszerűen csak 2019-től érinthet bárkit is.
A visszatérítés összege a személyi jövedelemadóról szóló CXVII. törvény 1. számú mellékletének 7.37. pontja érelmében adómentesnek minősül.
Hozzászólások (0)