adozona.hu
Óvatosan a fogyást ígérő szlogenekkel! Vizsgálódik a GVH
//adozona.hu/altalanos/GVH_versenyfelugyeleti_eljaras_Vertim_etren_EZD9G7
Óvatosan a fogyást ígérő szlogenekkel! Vizsgálódik a GVH
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított az SD Korlátolt Felelősségű Társasággal szemben. A versenyhatóság gyanúja szerint a vállalkozás a „Vertim” étrend-kiegészítő termék népszerűsítése során megtévesztő egészségre vonatkozó, valamint egyéb állításokat alkalmazott. A GVH az elmúlt időszakban több, étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos eljárást is indított, ezért felhívja a vállalkozások figyelmét az egészségre vonatkozó állítások körültekintő megfogalmazására, olvasható a GVH oldalán.
A Gazdasági Versenyhivatal versenyfelügyeleti eljárásban vizsgálja az SD Kft. „Vertim” étrend-kiegészítő termékének népszerűsítése során alkalmazott állításokat. A versenyhatóság észlelte ugyanis, hogy a cég:
- a termék használata által elérhető súlycsökkenés ütemére és mértékére utaló, így az ágazati szabályozásra figyelemmel tilalmazott üzenetet közvetítő állításokkal népszerűsítette az étrend-kiegészítőt, mint "[...] 2 hónap alatt 8 kilót, míg [...] 36 kilótól szabadult meg a Vertim testsúlycsökkentő mátrix segítségével"
- valamint olyan, az irányadó ágazati rendelkezéseknek nem megfelelő egészségre vonatkozó állításokkal népszerűsítette a terméket, mint „gátolja a cukrok felszívódását”, „az édességek és szénhidrátok utáni vágyat csökkenti”, illetve „méregtelenítő”.
A fenti gyakorlatokkal az SD Kft. valószínűsíthetően megtévesztette a fogyasztókat.
A versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozás jogsértést követett el. Az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés(ek) bizonyítására irányul. Az eljárás lefolytatására biztosított időtartam három hónap, amely indokolt esetben két alkalommal, egyenként legfeljebb két hónappal meghosszabbítható. A GVH felhívja a figyelmet arra, hogy a versenytörvény szerint az ügyfélnek a tényállás tisztázásához szükséges adatok közlésére való felhívásától az annak teljesítéséig terjedő időtartam az ügyintézési határidőbe nem számít bele.
A Gazdasági Versenyhivatal nagy hangsúlyt helyez az élelmiszerek, azon belül pedig kiemelten az étrend-kiegészítők reklámozása során alkalmazható egészségre és gyógyhatásra vonatkozó állítások közzétételével kapcsolatos piaci jelzések vizsgálatára, és az ilyen tárgyú versenyfelügyeleti eljárások lefolytatására. A GVH kiterjedt eljárási tapasztalatai alapján a cégek előszeretettel alkalmaznak ilyen üzeneteket, azonban gyakran vétenek hibákat és követnek el jogsértéseket azok kialakítása során.
A versenyhatóság 2026 áprilisában tájékoztatót tett közzé, mellyel célja, hogy segítse a jogkövetésre törekvő vállalkozásokat az egészségre, tápanyag-összetételre és gyógyhatásra vonatkozó állítások szabályrendszerének átlátásában. A GVH a tájékoztatóban többek között arra is kitér, miszerint tilos minden olyan egészségre vonatkozó állítás, amely a súlycsökkenés ütemére vagy mértékére utal. (Az ügy hivatali nyilvántartási száma: VJ/32/2026.)
Hozzászólások (0)