hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fagy, jég, csapadék, aszály: 100 ezer hektárra érkezett kárbejelentés

  • adozona.hu

Naponta érik jelentős károk a gazdákat, korábban a fagy, most a jég, néhol a felhőszakadás, máshol éppen az aszály teszi próbára a mezőgazdasági termelőket. Eddig összesen közel százezer hektárra érkezett kárbejelentés országosan – olvasható a Földművelésügyi Minisztérium honlapján.

A mostani aszályos időben a mezőgazdasági termelők ezidáig ötezer hektárra jelentettek be aszálykárt, ami napról napra változik. Ez a megtermelt búza mennységét körülbelül 10-15 százalékkal csökkentheti. Fazekas Sándor szerint mintegy négymillió tonna búza betakarítására számíthatunk idén, ez a tavalyi 4,9 millióhoz képest lényegesen kevesebb. De elég lesz az ország kenyérgabona-szükségletére, takarmányozásra, vetőmagra és exportra is. Mint mondta, az aratás már elkezdődött, az árpa betakarítása zajlik az ország déli területein, de a búzánál is megkezdődtek a munkák.

Egyes területeken nem az aszály, hanem a hirtelen lehullott, nagy mennyiségű csapadék teszi most is próbára a gazdákat. Néhol azonban éppen a várva várt eső javítja – például a magasabb fekvésű területeken lévő és a később érő – búzafajták kilátásait. Azoknál a gazdáknál, akik más növényi kultúrákkal foglalkoznak, a felhőszakadás kárt is jelenthet. A természet próbára tesz bennünket, egyik kezével ad, a másikkal elvesz – fogalmazott a földművelésügyi miniszter a Kossuth Rádió 180 perc című, és az M1 Ma reggel című műsorában.

Mint mondta, szívszorító látvány, amikor pillanatok alatt tönkremegy valakinek az egész éves munkája. Mint mondta, ezért is fontos az agrárkár-enyhítési rendszer, amely gyakorlatilag az aszálytól a jégeső vagy viharkárokon keresztül a belvíz- és árvízkárokra is nyújt segítséget. A termelő abban az esetben tudja igénybe venni, ha – a rendszerbe való bejelentkezésén túl – az adott természeti csapás legalább harmincszázalékos terméskiesést okozott. Fontos tudnia minden gazdálkodónak, hogy ha természeti kára van, 15 napon belül jelezze azt a kincstár holnapján. A kármegállapítás után kaphat az agrárkár-enyhítési rendszerből segítséget. 27 milliárd forint van az alapban, a kárigények ebből rendezhetők.

Az agrártárca vezetője fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy az állami kárenyhítési rendszeren túlmenően teljes kártérítést akkor érhet el a gazda, hogyha biztosítást is köt. Hasznosnak nevezte a kétféle rendszert, amely olyan hátteret ad, amely biztosíthatja a folyamatos gazdálkodást, a termelő nem lesz teljes mértékig kiszolgáltatva a természeti csapásoknak.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink