adozona.hu
Ennyi pénz áramlott a magyar cégekhez az EU-tól az elmúlt tíz évben
//adozona.hu/altalanos/Ennyi_penz_aramlott_a_magyar_cegekhez_az_EU_OGCGO3
Ennyi pénz áramlott a magyar cégekhez az EU-tól az elmúlt tíz évben
Óriási összegű támogatásokhoz jutott a magyar gazdaság az Európai Unióhoz történő csatlakozás óta. Az utolsó tíz évet vizsgálva az MNB fizetésimérleg-adataiból az látszik, hogy 2010 és 2020 között 9200 milliárd forinttal kapott több támogatást Brüsszelből a kormányzat, mint amennyit befizetett, így az elmúlt 11 évben a magyar GDP 3,3 százalékának megfelelő összeg áramlott a gazdaságba – olvasható a g7.hu írásában, amelyben arra tesz kísérletet, hogy a kormányzat által hozzáférhetetlenné tett pályázati statisztikai rendszer ellenére összegezze, hová áramlottak Magyarországon az uniós pénzek.
A támogatásokat kezelő rendszerből egyre kevesebb statisztika érhető el nyilvánosan. Egyes projektekre rá lehet keresni ugyan a palyazat.gov.hu oldalon, de adatokat exportálni csak nehézkessé tett regisztrációval lehet, ami ráadásul sok esetben nem is működik – mutat rá a g7.hu. Adatkérésüket – hogy adják meg az összes támogatott projekt fő jellemzőit – mondvacsinált okokkal elutasították.
A Dun&Bradstreet Hungary Kft. (D&B) segítségét kérték, mivel a Partner Control cégadatbázisban elérhető az az információ is, hogy mely cégek, szervezetek részesültek EU-támogatásban. Emellett a g7 arra is kíváncsi volt, hogy az egyes cégek gazdálkodására milyen hatása volt az uniós forrásoknak, így a főbb gazdasági mutatókat is rendelkezésünkre bocsátották. Ezáltal a 2010 utáni összes uniós támogatásról és az ezt elnyerő cégek gazdasági mutatószámairól már rendelkezésünkre állt egy anonimizált adatbázis.
Az EU-támogatásokról a D&B adatbázisában az érhető el, hogy mikor nyerték el azt a cégek, és mekkora összegben. Ebből nem lehet azt tudni, végül mennyit fizettek ki és mikor – ezt nem árulja el a magyar kormányzat.
Az elemzés szerint a 2010 és 2020 közötti években az EU-támogatást elnyert piaci cégek 3390 milliárd forint támogatáshoz juthattak, miközben 2086 milliárd forint társasági adót fizettek. A NAV adataiból csak a 2016-2020-as időszakra áll rendelkezésünkre a vállalatok üzemi nyeresége és az általuk kifizetett osztalék, ebben az időszakban a teljes vállalati szféra által kifizetett osztalék közel felét tették ki az uniós támogatások, ami igen jelentős arány.
További részletek itt olvashatók.
Hozzászólások (0)