hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ellenőrzik a kormányhivatalok az egyéni vállalkozókat

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő
2

Az egyéni vállalkozók az utóbbi időben megszaporodó hatósági ellenőrzéseket tapasztalnak. Ezek döntő többsége a törvényes működést biztosító előzetes jellegű ellenőrzés, melyre a működés megkezdését követő néhány héten belül kerül sor, ezt követően pedig eseti jelleggel végez a hatóság ellenőrzéseket. Mindkét esetben a cél ugyanaz: a törvényes működés biztosítása.

Az alábbiakban az ellenőrzésekkel kapcsolatos alapvető információkról számolunk be.

A nyilvántartásba vételt követően kötelező az ellenőrzés

Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény alapján a hatóság a nyilvántartásba vételt követő 30 napon belül, továbbá ellenőrzési terv alapján és eseti jelleggel ellenőrzi azt, hogy az egyéni vállalkozó működése megfelel-e a jogszabályi rendelkezéseknek.

Ennek keretében leginkább azt vizsgálja a hatóság, hogy az egyéni vállalkozó székhelye, telephelye vonatkozásában rendelkezik-e a használatot igazoló okiratokkal.

Ezen túlmenően az is vizsgálat tárgyát képezi, hogy az engedélyköteles tevékenységek vonatkozásában engedéllyel, a szakképesítéshez kötött tevékenységek (hús, hentesáru értékesítése, melegétel készítése stb.) vonatkozásában pedig megfelelő szakképesítéssel rendelkezik-e.

A nyilvántartást vezető szerv az egyéni vállalkozói jogviszony fennállásának időtartama alatt lefolytatott hatósági ellenőrzés keretében ellenőrzi azt is, hogy az egyéni vállalkozó esetében nem áll-e fenn a törvényben nevesített kizáró ok, továbbá, hogy nem áll-e valamely tevékenysége tekintetében foglalkozástól eltiltás hatálya alatt. 

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan történik az ellenőrzés lefolytatása és hogy milyen szankciókat alkalmazhat a hatóság!

A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
dr. Kéri Ádám

Köszönjük a hozzászólását. Sajnos, amit leírt, az helytálló és hasonlóképpen igaz a munkaügyre, illetve a munkavédelemre is.

Ruszin Zsolt

Kiváló cikk, jó, hogy a téma terítékre került, mert nagyon sok probléma van a kormányhivatalnokokkal. Tájékozatlanok és közigazgatási szinten mérve meglehetősen erőszakosak, viszont kitűnően működik a protekció és a szívességi korrupció. Sorrendben:

Az RNY-ben hiába tiltják a papírt, jön a papír.
Az RNY-ben hiába van meghatalmazott.
A szükséges végzettségekre elavult információs adatbázis van.
Az MKIK építésügyi regisztrációja körül sok a bizonytalanság.
A székhely fogalmát rosszul alkalmazzák (Ctv. 7.§ (1) és Evec 16.§. (6)).
A székhely kapcsán a használatra jogosultságot nem bírálják el.
Kizárólag személyes idézés útján kívánnak ügyintézni.
Az idézés időpontjában is elfoglaltak.
Telefonokat nem veszik fel.
Az e-mailekre adott válaszok általában mellébeszélést tartalmaznak.
Napok alatt határozatokat hoznak, jegyzőkönyv, észrevétel nincs.
Ha felveszik a telefont, akkor túlterheltek, idegesek, cinikusak vagy szemtelenek.
Az el nem bírált kérdésekre megvonják a vállukat.
Ha "ismerősről" van szó, akkor simán eltekintenek a kötelmektől.
Hamis igazolásokat is befogadnak, csak legyen papír róla.

Nagyjából ennyi. Van mit változtatni...

Én megértem a kormányhivatalnál dolgozókat is. Ilyen munkakörülmények és ennyi fizetés mellett az is szép tőlük, hogy bejárnak.

A 800 ezer jogi személyt viszont nem ellenőrzik így, pedig a rendszernek szektorsemlegesnek kellene lennie. Egy cég tevékenységi köreit a kutya nem vizsgálja, a székhelyéről önmaga nyilatkozik, nem pedig harmadik személy. A céget nem törlik ki, mert nincs kivitelezőként MKIK regisztrációja, az egyéni vállalkozót pedig igen.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Közhasznú tevékenység adómentessége

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink