hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Elhunyt tulajdonos üzletrészének értékesítése - hogyan kell könyvelni?

  • adozona.hu

Egy kft. többségi tulajdonosa elhunyt. Az üzletrészt a cég visszavásárolja. De hogyan kell ezt könyvelni? Olvasónk kérdésére az Adózóna szakértője, Nagy Norbert válaszol.

Egy kft. 90 százalékos tulajdoni hányadú tagja 2012 augusztusában meghalt. A társasági szerződés kizárja a kft. üzletrészének örökösök (gyermekek) általi öröklését. 2012 novemberében a megmaradt tulajdonosok módosították a kft. társasági szerződését. A módosításban döntés született arról, hogy az elhunyt többségi tulajdonos üzletrészét a kft. visszavásárolja. Tagok a visszavásárolt üzletrészt öt év alatt váltják meg. A Cégbíróság által közzétett társasági szerződésben az elhunyt többségi tulajdonos neve nem szerepel. A hagyatéki eljárást 2013 áprilisában volt. Hagyatéki végzésben illetve a kapcsolódó ügyvédi okiratban rögzítették, hogy a tulajdonos üzletrészét piaci értéken (jegyzett tőke + eredménytartalék) 2013-ban két részletben váltja meg a társaság. 2013 áprilisában és 2013 novemberében. A volt többségi tulajdonos jogviszonya halál időpontjában 2012 augusztus hóban megszűnt. Az örökösök az ellenérték megváltására ettől az időponttól jogosultak. Az üzletrész megváltására 2013-ban kerül sor.A társasági szerződést a hagyatéki eljárás lefolytatása előtt módosította a többi tulajdonos. Mindez a 2012. évi beszámoló lezárása előtt történt. Kérdésem: a cégtulajdonos-váltást, az üzletrész megváltást hogyan és milyen dátummal könyvelhetem? 2012. évi beszámolóban mit kell és szabad lekönyvelnem? Kiegészítő mellékletben mit közölhetünk?

A gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (Gt.) 128. § (1) bekezdése szerint a tag halálával vagy megszűnésével üzletrésze átszáll a jogutódra. A társasági szerződés az átszállást kizárhatja, ebben az esetben azonban rendelkeznie kell az üzletrésznek a tagok vagy a társaság által történő megváltásáról. Ez azt jelenti, hogy ha a tagok ki is zárják az üzletrész öröklését és ezzel a lehetőséget, hogy az örökös a társaság tagjává váljon, az örökös azonban részesül az örökhagyónak a társasági tagsági jogokban megtestesülő vagyonából.

A Gt. 135. §-a (1)–(2) bekezdésének előírása szerint a kft. a saját üzletrészét a törzstőkén felüli vagyo­nából vásárolhatja meg, azonban tilos az üzletrész megvásárlása, ha a társaság osztalék kifizetéséről sem határozhatna. A tv. 136. § alapján a társaság rendelkezik az üzletrésszel öröklés esetén, ha a társasági szerződés az átszállást kizárta (128. § (1) bekezdés) és ha a tagok, illetőleg a társaság az üzletrészt nem váltották meg, addig, amíg a megváltás meg nem történik.

A Gt. 103. §-a alapján, amennyiben a meghalt tag örököse a társaságba tagként nem lép be, az örökössel a 102. § szerint el kell számolni.  A Gt. 102. § alapján az örökössel az elhunyt tag (örökhagyó) tagsági jogviszonya megszűnésének időpontjában fennálló állapot szerint kell elszámolni. A társaságtól megváló tagot - a társaság és a tag eltérő megállapodásának hiányában - a társaság saját tőkéjéből akkora hányadrész illeti meg, amilyen mértékben a vagyoni hozzájárulása viszonyult a társaság jegyzett tőkéjéhez. A társaság saját tőkéjéből a társaságtól megváló tagot megillető arányos rész kiszámításánál - eltérő megállapodás hiányában - a forgalmi értéket kell irányadónak tekinteni. A forgalmi érték megállapítható a számított saját tőke alapján is, ebben az esetben a társaság a könyveiben értékkel kimutatott eszközeit és kötelezettségeit (ideértve a céltartalékokat és az időbeli elhatárolásokat is) átértékelheti, a könyveiben értékkel nem szereplő, a számviteli törvény 23. §-a szerinti feltételeknek megfelelő eszközöket és a társaságot terhelő kötelezettségeket figyelembe veheti.

A 2000. évi C. törvény 38. § 3. alapján az eredménytartalékból kell lekötni és a lekötött tartalékba átvezetni a visszavásárolt saját részvények, saját üzletrészek, továbbá a visszaváltható részvények könyv szerinti értékét.

A visszavásárolt üzletrész visszavásárlási értékét az örökösnek fizetendő összegben a T 3731 - K 479 könyvelési tétellel kell könyvelni, és ezzel azonos összegben az eredménytartalékot is le kell kötni (T 413 - K 414). Mivel a kérdéses esetben ez még 2012. évben megtörtént, így a beszámolónak ezt már tartalmaznia kell.

A kiegészítő mellékletben be kell mutatni a visszavásárolt saját részvények, saját üzletrészek megszerzésére vonatkozó adatokat, így többek között a megszerzésük indokát, az üzletrészek számát és névértékét, a jegyzett tőkéhez viszonyított arányát, és a megszerzésükért kifizetett összeget.

Tekintettel arra, hogy az üzletrész megváltása a tagok részére 2013-ban történik, az így átadott üzletrész bekerülési értékét is ebben az évben kell elszámolni, ha magánszemély tagok felé történik az átadás, akkor a személyi jellegű egyéb kifizetésekkel szemben (T 551 - K 3731), és ezzel együtt a lekötött eredménytartalékot is fel kell oldani (T 414 - K 413).

 


 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink