adozona.hu
Egyre szorosabb Magyarország kapcsolata Kínával
//adozona.hu/altalanos/Egyre_szorosabb_a_gazdasagi_kapcsolat_Kinav_AM9AD4
Egyre szorosabb Magyarország kapcsolata Kínával
Kulcskérdésnek nevezte Magyarország szempontjából a Kínával való hatékony gazdasági együttműködést Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Pekingben, kínai-magyar üzleti megállapodások aláírása előtt tartott beszédében. A világ immár legnagyobbra nőtt gazdasága az exportteljesítményt döntően meghatározó piacot jelent a magyar vállalatoknak – jelentette ki.
Kína a legújabb technológiák használatával biztosítja, hogy a magyar gazdaság versenyképessége folyamatosan és dinamikusan nőjön – érvelt a miniszter.
Szijjártó Péter emlékeztetett, hogy tavaly Magyarország sanghaji központtal külgazdasági irodahálózatot nyitott, és eximbanki hitelekkel is segíti magyar vállalatok szerepvállalását a kínai piacon. Mára Kína vált Magyarország első számú kereskedelmi partnerévé az EU-n kívüli országok sorában, és tavaly –minden idők legmagasabb értékét produkálva – 8,7 milliárd dollár kereskedelmi forgalmat bonyolított a két ország.
A magyar vállalatok szempontjából fontos együttműködési területek közé sorolta a miniszter az informatikát, az élelmiszeripart, a gyógyszeripart, a közlekedést és a vízgazdálkodást.
A beszéd után több megállapodást is aláírtak kínai és magyar vállalatok. Megállapodásokat kötött például a Richter Gedeon gyógyszeripari megállapodásokat kötött, amelyekről Szijjártó Péter azt mondta, hogy tovább növelhetik a jelentősen bővülő magyar gyógyszeripari exportot.
Emellett megállapodást írt alá a Szegedi Tudományegyetem a Huawei-jel; ennek nyomán szegedi informatikai alapkutatások kapcsolódhatnak be a Huawei fejlesztési tevékenységébe.
Együttműködés két kínai repülőtérrel
Két kínai repülőtérrel is együttműködési megállapodást köt a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér üzemeltetője, a hsziani és csengcsoui repülőtérrel is együtt dolgoznak majd az áruszállítás fellendítésén – közölte a Budapest Airport (BA). A cél, hogy Budapestet a Kínába irányuló magyar export, illetve a kínai áruk első számú kelet-közép-európai légi kapujává tegyék a régióban.
Ezt a célt szolgálja a Vang Zsendong, a hsziani nemzetközi repülőtér helyettes ügyvezető igazgatója és René Droese, a Budapest Airport ingatlan és cargo üzletág-igazgatója által Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere jelenlétében Pekingben aláírt dokumentum. A BA közleménye szerint Szijjártó Péter közölte, két ilyen földrajzilag távol lévő ország között akkor lehet jó gazdasági együttműködés, ha vannak összeköttetések, ezért kiemelt jelentősége van a légi kapcsolatoknak, a légi járatoknak Magyarország és Kína között.
A gazdasági kapcsolatok mellett a turizmust is tovább lehet így fejleszteni; tavaly 14 százalékkal nőtt a Magyarországra érkező kínai turisták száma, elérve a 256 ezres éves rekordot.
A közlemény szerint a Budapest Airport májusban a Csengcsou nemzetközi repülőtérrel is együttműködési megállapodást köt, amikor egy kínai delegáció látogat Budapestre.
A budapesti repülőtér üzemeltetője közölte: a logisztika és a légiáru-szállítás fejlesztése összhangban áll a Külgazdasági és Külügyminisztérium azon erőfeszítéseivel, amelyek célja a két ország közötti együttműködés előre mozdítása a kereskedelem és a közös beruházási projektek terén.
A BA a közelmúltban meg tudta duplázni a Budapest és Hong Kong, illetve Csengcsou között üzemelő közvetlen cargo járatok heti kapacitását, valamint az Air China Peking és Budapest közötti, menetrend szerinti utasszállító járatainak rakterében történő légiáru-szállítást is tovább tudta fejleszteni.
Hozzászólások (0)