hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egészségügyi intézmények kötelezettségvállalása

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

2021. december 2-ától egyes esetekben előzetes jóváhagyást kell kérnie az egészségügyi intézménynek a kötelezettségvállalása kapcsán – írja elő az egészségügyi irányítás egyes veszélyhelyzeti szabályairól rendelkező 652/2021. kormányrendelet. Cikkünkben ezen előzetes jóváhagyásról adunk tájékoztatást.

Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) szerinti városi intézmény, az országos társgyógyintézet, valamint az irányító jogkörrel rendelkező egészségügyi intézmény által irányított egészségügyi intézmény (együtt: egészségügyi intézmény) tekintetében az Eütv. szerinti irányító megyei intézmény, az országos gyógyintézet, illetve az irányító jogkört gyakorló egészségügyi intézmény (együtt: irányító intézmény) vezetője gyakorolja a kötelezettségvállalások előzetes jóváhagyását.

Vannak olyan kötelezettségek, amikor nem szükséges az irányító jogkört gyakorló egészségügyi intézmény vezetőjének előzetes jóváhagyása, és vannak olyan kötelezettségek, amikor azt minden körülmények között meg kell kérni. Először tekintsük át, hogy mikor nem kell az előzetes jóváhagyás!

Nem kell kötelezettségvállalás kapcsán előzetes jóváhagyás az alábbi esetekben:

-      egészségügyi szolgálati munkaszerződés kapcsán,
-      az 528/2020. kormányrendelet 23. § (3) bekezdése szerinti személyes közreműködői szerződés kapcsán,
-      a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény szerinti, részben vagy egészben európai uniós forrásból megvalósuló közbeszerzés alapján létrejövő szerződésnél,
-      az 5 millió forint szerződési értéket el nem érő kötelezettségvállalásnál.

Megjegyzés: Az egészségügyi intézmény saját hatáskörben jogosult a fenti kötelezettséget vállalni.

Továbbá az egészségügyi intézmény értékhatártól függetlenül előzetes jóváhagyás nélkül jogosult kötelezettséget vállalni a következő tárgykörökben:

-      jogszabályi kötelezettség alapján megkötendő szerződések;
-      közüzemi szolgáltatási-szerződési kötelezettség tárgyú szerződések;
-      vis maior helyzetben megkötendő szerződések, ha erről az irányító intézmény vezetőjét haladéktalanul értesítette.

A fentiektől elkülönülnek azok az esetek, amikor mindenképpen meg kell kérni a kötelezettségvállaláshoz a jóváhagyást. Azaz az egészségügyi intézmény értékhatártól függetlenül kizárólag előzetes jóváhagyást követően jogosult kötelezettséget vállalni a következő tárgykörökben:

-      a 24 hónapot meghaladó, illetve határozatlan időtartamú kötelezettségvállalások, beleértve azt is, ha a kötelezettségvállalás időtartama a jogviszony módosításával haladja meg a 24 hónapot,
-      jogi szolgáltatás igénybevételére irányuló kötelezettségvállalások.

Előzetes jóváhagyás:

Az előzetes jóváhagyásnál szempontok a következők: Az egészségügyi intézmény tervezett kötelezettségvállalásait az irányító intézmény vezetője egészségügyi szakmai, pénzügyi és jogi-közbeszerzési szempontok alapján vizsgálja. A kötelezettségvállalás előzetes jóváhagyásáról szóló döntés a betegellátás biztonságát nem veszélyeztetheti.

A jóváhagyás folyamata: ha szükséges az előzetes kötelezettségvállalás, illetve a kötelezettségvállalás értéke eléri vagy meghaladja az 5 millió forintot, akkor az egészségügyi intézmény a kötelezettségvállalást megelőzően 10 munkanappal megküldi a dokumentumokat az irányító intézmény vezetőjének.

A kötelezettségvállalás előzetes jóváhagyására 10 munkanap áll rendelkezésre, azzal, hogy az irányító intézmény vezetője indokolt esetben a határidőt 5 munkanappal meghosszabbíthatja. Az irányító intézmény vezetője által meghatározott hiánypótlás időtartama a határidőbe nem számít bele. Ha az irányító intézmény vezetője a fenti határidőn belül nem dönt a kötelezettségvállalás előzetes jóváhagyásáról, az egészségügyi intézmény jogosult saját hatáskörben kötelezettséget vállalni.

Ha az irányító intézmény vezetője a kötelezettségvállalásra vonatkozó előzetes jóváhagyást megtagadja, akkor erről és az ennek alapját képező annak indokról haladéktalanul tájékoztatja az egészségügyi szolgáltatás irányításáért felelős szerv vezetőjét.

Megjegyzés: A fenti szabályt kell alkalmazni az irányító megyei intézmény – kivéve a klinikai központot –, a megyei intézmény, az irányító jogkörrel rendelkező egészségügyi intézmény és az országos gyógyintézet kötelezettségvállalásai előzetes jóváhagyására is azzal, hogy az előzetes jóváhagyás jogát az egészségügyi szolgáltatás irányításáért felelős szerv gyakorolja. Az egészségügyi szolgáltatás irányításáért felelős szerv az irányításáért felelős minisztert értesíti az előzetes jóváhagyás megtagadásáról és annak indokairól.

Külön rendelkezik a kormányrendelet 50 millió forintot elérő vagy azt meghaladó összegű kötelezettségvállalásról. Ez esetben az eljárás a következő:

Ha az egészségügyi intézmény, az irányító intézmény, és a megyei intézmény – kivéve a klinikai központot – kötelezettségvállalása az 50 millió forintot eléri vagy meghaladja, az azt tartalmazó dokumentumot az irányító intézmény, illetve az egészségügyi szolgáltatás irányításáért felelős szerv útján felterjeszti az egészségügyért felelős miniszternek.

Az egészségügyért felelős miniszter 3 napon belül dönt a kötelezettségvállalás jóváhagyásáról vagy elutasításáról. Ha az egészségügyért felelős miniszter a kötelezettségvállalást támogatja, a kérelmet az Operatív Törzs elé terjeszti. Az Operatív Törzs a felterjesztett kérelem támogatásáról a kérelem beérkezését követő 15 napon belül határoz.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nyugdíjas osztaléka

Széles Imre

tb-szakértő

Fejlesztési tartalék felhasználása – ingatlan

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink