hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Csökkent az adók száma, de még így is több mint 50-féle van Magyarországon

  • MTI

Tovább csökkent az adónemek száma Magyarországon; hét éve még 60, idén 51 adófajtát számoltak össze a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértői. A tavalyi évhez képest egy adónem, a szakképzési hozzájárulás tűnt el, amit nem beolvasztottak a szociális hozzájárulási adóba, hanem tényleges tehercsökkenést is jelent.

Az ügyvédi iroda hangsúlyozza ugyanakkor, hogy az adónemek száma csak egy a sok adminisztratív teher közül, és nincs egyértelmű összefüggés az adónemek száma és az adminisztráció nehézsége között. Sok adóval is lehet egyszerűen adózni, és a kevés adónem is lehet olyan bonyolult, hogy az komoly fejfájást jelentsen a vállalkozóknak és a magánszemélyeknek, de az kétségtelen, hogy ha egy-egy adónemet kivezetnek, az mindenképpen adminisztrációs könnyebbséget jelent a vállalkozásoknak.

Az adóbevételi lista csúcsán jelentős elmozdulás tavaly sem történt, változatlanul az általános forgalmi adóból (áfa), a szociális hozzájárulási adóból és a személyi jövedelemadóból származik a legtöbb bevétel. Az áfabevételek az előző évhez képest mintegy 15 százalékkal nőttek tavaly, vagyis az éves GDP-növekedés duplájával. Ez azt jelzi, hogy ismét fehéredhetett a gazdaság, tovább nőtt az áfabehajtás hatékonysága – jelezte elemzésében az iroda.

A covidkrízis jól látszik a turizmusfejlesztési hozzájárulás bevételein. Míg 2019-ben még mintegy 27 milliárd folyt be ebből az adóból, a veszélyhelyzet miatti könnyítések és közvetetten a vendéglátóipart sújtó krízis miatt 2020-ban csak mintegy 10 milliárd, tavaly pedig már csak 370 millió forint – vélhetően technikai jellegű – bevétel származott az adóból.

A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértői szerint érdekes trendet mutatnak a regisztrációs adó bevételei is. Míg 2018-ban és 2019-ben 25-25 milliárd származott ebből az adónemből, addig 2020-ban előbb 19,5 milliárdra, majd tavaly 17 milliárd forintra csökkent az ebből származó bevétel. Ez összefügg azzal, hogy az elmúlt két évben az újautó-eladások jelentősen visszaestek.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Revolut

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Külföldi napidíj, árfolyam 2

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Személyi kedvezmény visszamenőleges érvényesítése

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink