Csökkenhetnek a banki díjak, online is felmondhatók lesznek a számlák

  • MTI/Adózóna

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Magyar Bankszövetség megállapodásával egyszerűbbé, átláthatóbbá, olcsóbbá válnak a banki költségek – közölte Varga Mihály jegybankelnök, miután ma fogadta a Magyar Bankszövetség vezetőit. Az új megállapodás öt intézkedéssel erősíti a tájékoztatást, és csökkenti egyes lakossági pénzügyi szolgáltatások díját.

A megállapodás szerint a bankok a jövőben ingyenessé teszik az alapszámlát mindaddig, amíg az infláció szintje három egymást követő hónapban a jegybanki toleranciasáv felső határa (4 százalék) alá nem süllyed. Ezzel párhuzamosan legkésőbb a PAD díjkimutatásokkal együtt a bankok értesítik azokat az ügyfeleket, akik a jelenleginél kedvezőbb számlacsomagot is választhatnának.

További segítséget jelent az a jövőben induló ügyféltájékoztató kampány, amely részletes felvilágosítást ad a bankok számlacsomagjainak éves költségéről, így a már meglévő számlacsomag is összehasonlíthatóvá válik más, kedvezményesebb konstrukcióval. A jegybank és a bankszövetség megállapodott arról is, hogy a pénzintézetek a jegybanki díjcsomag-kalkulátorral segítik a legkedvezőbb számlacsomag kiválasztását honlapjukon.

A gyorsabb számlaváltás érdekében a régi számlát ezután online is felmondhatják az ügyfelek.

A tájékoztatás szerint a Magyar Nemzeti Bank célja, hogy a banki szolgáltatások költségei érezhetően és fenntartható módon csökkenjenek, amelyben partnerként tekint a Magyar Bankszövetségre.

Az OTP Bank kész lakossági ügyfeleinek csaknem kétmilliárd forinttal csökkenteni banki költségeit, és többmilliárd forint értékben meghosszabbítani egyes kedvezményes akciókat – reagált a pénzintézet a megállapodásra. A Gránit Bank azt közölte, hogy ügyfeleit nem érintette díjemelés, a pénzintézet évek óta nem emelte a hétköznapi bankoláshoz kapcsolt díjait.

A K&H önkéntes árkorlátozási vállalást tesz az NGM javaslatának megfelelően, és az április 1-jei hatállyal meghirdetett inflációs és egyéb működési jellegű okból bevezetett lakossági bankszámlavezetési és bankkártya-szolgáltatási díjemelését május 1-jétől kezdődő akció keretében 2026. június 30-áig nem számítja fel. Az akció alatti díjak mértéke megegyezik a 2025. január elejei díjszabással – közölték.

A Raiffeisen Bank arról tájékoztatta az MTI-t, hogy támogatják az NGM az infláció mérséklésére és a lakosság költségeinek csökkentésére irányuló törekvéseit, ezért május 1-jével csökkentik a lakossági ügyfelek banki kiadásait.

A CIB Bank is csatlakozik a bankok önkéntes vállalásához. Az inflációs szintnél ugyan jóval alacsonyabb, korábban jogszerűen végrehajtott díjemelések értelmében 2025. április 1-jétől beszedett magasabb díjak különbözetét a CIB Bank visszatéríti ügyfelei számára – arról, hogy ezt hogyan és mikor hajtja végre a pénzintézet, az érintett ügyfelek külön tájékoztatást kapnak. A lakossági bankszámlák és bankkártyák díjait a korábbi, az inflációs emelés előtti szintjét fenntartják 2026. június 30-áig.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Termőföldből átminősített ingatlan beépítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Ingatlanforgalmazás – számlázás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Ingatlanértékesítés áfája

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink