hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Csalókra figyelmeztet a közjegyzői kamara

  • MTI

Közjegyzők nevével és adataival élnek vissza bűnözők, hogy ingatlaneladást színlelve pénzt csaljanak ki – figyelmeztetett a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) pénteken, azt javasolva, mindenki ellenőrizze, valódi közjegyzővel áll-e kapcsolatban ingatlanvásárláskor.

A kamara az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, bűnözők egy valódi közjegyző nevében írtak e-mailt és hívták az ingatlanvásárlót találkozóra, hogy megvegyen egy telket, amely – mint később kiderült – valójában nem is az ő tulajdonuk volt. Egy irodahelyiséget is béreltek a közjegyző nevében, hogy ott fogadják az ügyfelet, de az általuk kapcsolattartásra megadott mobiltelefonszámon egy alkalommal nem voltak elérhetőek, ezért a vásárló a MOKK honlapján (www.mokk.hu) megkereste és felhívta a valódi közjegyzői iroda vezetékes számát, így derült fény a csaláskísérletre. 

A MOKK azt javasolja, mindenki ellenőrizze, valódi közjegyzővel kerül-e kapcsolatba ingatlanvásárláskor. 

Kiemelték: a közjegyzők általában nem leveleznek ingyenes e-mail-címről, mindig hivatalos e-mail-címet használnak, a legtöbb irodának van vezetékes telefonszáma, a kamara honlapján pedig minden közjegyző elérhetősége megtalálható. Akár a hivatalos e-mail-címen, akár nyitvatartási időben a megjelölt telefonszámon lehet érdeklődni, hogy valóban tud-e az ügyről a közjegyző vagy a közjegyzői iroda más munkatársa, és ő működik-e közre abban – írták.
    
Hozzátették: a közjegyzői iroda pontos címe is leellenőrizhető a MOKK honlapján, azt pedig, hogy valahol közjegyzői iroda működik, a magyar állam címerével ellátott tábla is jelzi az adott épületen.
    
A kamara felhívta a figyelmet arra is, hogy közjegyzői eljárás – például okirat szerkesztése – kizárólag valamelyik féltől (az eladótól, a vevőtől vagy ezek meghatalmazottjától) érkező kérelemre indul, a kérelem beérkezése után a közjegyző az adott eljárást egyedi ügyszámmal látja el. A vásárló az eladótól kapott ügyszámra hivatkozva a közjegyző hivatalos elérhetőségein kérhet tájékoztatást ügyében. A kamara megjegyezte: önmagában az ügyszám hiánya még nem jelenti, hogy a közjegyző ne tudna az adott ügyről és az ne lenne valós.
    
A közleményben arról is írnak, a közjegyzők személyes találkozó nélkül soha nem készítenek szerződést, kétoldalú okiratok, így például egy adásvételi szerződés készítése esetén mindkét félnek (az eladónak és a vevőnek vagy ezek meghatalmazottjának) személyesen kell megjelennie, és igazolnia kell a személyazonosságát a közjegyző előtt.
    
Tudatták azt is, a közjegyző e-mailen sosem küld fizetési kötelezettséget tartalmazó végzést anélkül, hogy előzetesen más módon (például postán, hivatalos iratként vagy elektronikusan a közjegyzői hivatal tárhelyéről) ne küldte volna meg azt. Ha a közjegyző vagy a közjegyzőhelyettes hivatalos ügyben nem a közjegyzői irodában jár el, kérésre fényképes igazolvánnyal tudja igazolni közjegyzői, illetve közjegyzőhelyettesi minőségét.
    
A közjegyzői kamara hangsúlyozta: a legbiztonságosabb az, ha az ingatlanvásárláshoz kapcsolódó szerződést a közjegyzői irodában kötik meg. Hozzátették: az ingatlanvásárlók lehetőleg ne utaljanak át vagy fizessenek ki előleget vagy foglalót az ingatlan, illetve az ingatlan tulajdoni lapjának megtekintése és a szerződés vagy előszerződés megkötése előtt.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink