hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Brutálisan drágultak az élelmiszerek

  • adozona.hu

Átlagosan 3,4 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak novemberben az egy évvel korábbinál, az előző havi 2,9 százalék után – közölte ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az alapvető élelmiszerek jelentős része tíz százaléknál nagyobb mértékben drágult egy év alatt.

Az elmúlt egy évben a szeszes italok, dohányáruk és az élelmiszerek ára emelkedett jelentős mértékben, a dohányáruké átlagosan 12,1 százalékkal, az élelmiszereké 5,5 százalékkal nőtt.

A dohányáruknál és a szeszes italoknál a jövedéki adó, illetve a népegészségügyi termékadó emelkedése okozta a jelentősebb drágulást – mondta az adatok ismertetésekor Quittner Péter, a KSH osztályvezetője.

Az év első tizenegy hónapjában a fogyasztói árak átlagosan 3,3 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest, míg tavaly 2,8 százalékos volt az éves infláció. A szezonálisan kiigazított éves maginfláció 4 százalékos volt novemberben, ugyanannyi, mint az előző hónapban.

Az élelmiszerek novemberben mért éves áremelkedése 0,1 százalékponttal nagyobb volt az októberinél. A sertéshús drágulása  0,7 százalékponttal 14,8 százalékosra mérséklődött, megélénkült viszont a marhahús és a baromfihús áremelkedése 5,2, illetve 1,5 százalékosra. A párizsi, kolbász 11,9 százalékkal, a cukor 10,6 százalékkal kerül többe, mint egy éve.

Az idényáras élelmiszerek átlagosan 8,7 százalékkal drágultak egy év alatt novemberre. A burgonya az októberi 14,7 százalékkal szemben csak 7,5 százalékkal drágult, a friss gyümölcsök áremelkedése viszont 13,2 százalékosra ugrott az októberi 5,4 százalékról.

A dohányáruk 12,1 százalékos drágulása megegyezik az előző havival és augusztus óta nem gyorsul tovább, a szeszesitalok 4,7 százalékos áremelkedése sem nagyobb az előző havinál. 

Az üzemanyagok ára elérte az egy évvel korábbi szintet, míg októberben még 4 százalékkal elmaradt tőle. Az egyéb cikkek, üzemanyagok csoportja átlagosan 1,2 százalékos éves áremelkedést mutatott októberben, ami 1,8 százalékponttal több az októberi 0,6 százalékos csökkenéshez képest.

A tartós fogyasztási cikkek ára az októberi 1,5 százalék helyett novemberben 1,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A ruházati cikkek mindössze 0,3 százalékkal drágultak, bár az előző hónapban is csak 0,6 százalékos volt az éves áremelkedés. 

A szolgáltatások áremelkedése 3,4 százalékos volt éves összevetésben, bár a belföldi üdülések drágulása az előző havi 5,9 százalékosról 8,7 százalékosra gyorsult, a lakbérek még mindig 10,0 százalékkal magasabbak, a háztartási szolgáltatások pedig 8,8 százalékkal drágábbak, mint tavaly novemberben. 

A háztartási energia 0,7 százalékkal, ezen belül a tűzifa 6,4 százalékkal drágult egy év alatt.

Októberhez viszonyítva az élelmiszerek ára átlagosan 0,4 százalékkal nőtt, ezen belül az idényáras élelmiszerek 2, a tojás 1,7, a péksütemény 1,3, a párizsi, kolbász pedig 1,1 százalékkal drágult.

A ruházkodási cikkek 0,9 százalékkal kerültek többe. A tartós fogyasztási cikkekért 0,4, ezen belül az új személygépkocsikért 2 százalékkal kellett többet fizetni.

A járműüzemanyagok ára 0,7, a szolgáltatásoké pedig 0,2 százalékkal volt alacsonyabb novemberben, mint egy hónappal korábban.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közhatalmi tevékenység díjának továbbhárítása – Áfa 2

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Fővárosi ipa-mentesség

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Járulékfizetés táppénz alatt

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink