Brutális vasúti közbeszerzési kartellt tárt fel a GVH

  • adozona.hu

A Homlok Csoport két vállalkozása összesen 1,2 milliárd forint bírságot kapott. Tiltott módon összejátszott több cég egy több tízmilliárd forintos Debrecen környéki vasúti fejlesztés közbeszerzése során – tárta fel a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). Az összehangolt kartellezés során szinte mindent egyeztettek egymással az érintett vállalkozások. A kartellt koordináló Homlok Csoport két vállalkozására összesen 1,2 milliárd forint bírságot szabott ki a GVH Versenytanácsa. A cégek megpróbálták akadályozni a GVH eljárását, képviselőik a meghirdetett tárgyaláson sem vettek részt, ezért további 25 millió forint eljárási bírságot is meg kell fizetniük – írja honlapján a GVH.

A Gazdasági Versenyhivatal 2023. januárjában hivatalból indított eljárást a NIF Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. által kiírt a „Vállalkozási szerződés keretében Debreceni Észak-Nyugati Gazdasági Övezet kialakításával összefüggő vasúti infrastruktúra-fejlesztések 2. ütemének részbeni megvalósítása” c. közbeszerzési tenderével kapcsolatban. A nemzeti versenyhatóság azt gyanította, hogy a közbeszerzési eljárás során bizonyos vállalkozások jogsértő egyeztetéseket folytattak az ajánlati árak, illetve a nyertes meghatározása érdekében.

A GVH az érintett vállalkozásoknál előzetes bejelentés nélküli helyszíni kutatásokat, rajtaütéseket tartott, és ezek során olyan bizonyítékokat szerzett be, melyek egyértelműen igazolták a kezdeti kartellgyanút.

A GVH feltárta, hogy a közbeszerzési eljárás során az egy vállalkozáscsoportba (Homlok csoport) tartozó Homlok Kft. és Homlok Zrt., illetve az Inter Mobility Kft. összejátszottak abból a célból, hogy elősegítsék a Homlok Kft. tendernyertességét az érintett közbeszerzésen.

A vállalkozások megállapodtak abban, hogy egymásra tekintettel olyan ajánlatot adnak, hogy közülük kerüljön ki a nyertes ajánlattevő. A megállapodás alapján az érintett cégek már ajánlattétel előtt egyeztették egymással az ajánlati árszintjeiket, illetve a pályázati anyagokat mindkét (elvileg versenytársként induló) vállalkozás részére a Homlok csoport közvetlen irányítása alatt álló közbeszerzési tanácsadó cég készítette el. Továbbá, a beadott költségvetéseket is a Homlok csoport munkavállalója készítette mindkét pályázó részére. A közbeszerzési eljárás során az ajánlattételt követően is fennmaradt a szoros együttműködés az érintett cégek között, a vállalkozások eljárási cselekményeiket koordinálták egymással, a Homlok csoport munkavállalói pedig közreműködtek az Inter Mobility ajánlatának támogatásában.

Az ügyben a GVH Versenytanácsa a jogsértésben részt vett Homlok Kft.-re és Homlok Zrt-re összesen 1,2 milliárd forint bírságot szabott ki. Ennek oka elsősorban az, hogy az érintett közbeszerzés nagy – összesen több tízmilliárd forint – értékű volt, illetve a Homlok Csoport előző évi nettó árbevétele is nagy volt.

A Homlok Csoport a versenyfelügyeleti eljárás során nem védekezett, az iratokba nem tekintett be, viszont többször halasztást kért észrevételek benyújtására, melyet aztán nem teljesített sem az általa kért határidőn belül, sem azt követően. Ezen túlmenően, a tárgyalás halasztását kérelmezte, melyet első alkalommal a GVH Versenytanácsa engedélyezett, ugyanakkor ezt követően a kérésére elhalasztott tárgyalást ismét halasztani kérte egy, a tárgyalási napot megelőző nap délutánján benyújtott kérelemmel. Ennek alapján egyértelművé vált, hogy a cég magatartása a GVH eljárásának késleltetésére irányult, illetve ezzel az eredménnyel járt, ezért a GVH Versenytanácsa további 25 millió forint eljárási bírságot is kiszabott a Homlok Csoport cégeire.

Az ügy másik érintettje, az Inter Mobility Kft. – amelynek jóval alacsonyabb volt az előző évi nettó árbevétele – az eljárás során együttműködött a Gazdasági Versenyhivatallal. A cég engedékenységi kérelmet nyújtott be, melyet a GVH Versenytanácsa elfogadott, illetve egyezségi eljárásban vett részt, továbbá megfelelési program bevezetését vállalta. Mindezek eredményeképpen a GVH Versenytanácsa jelentősen csökkentette a cégre kiszabható bírságösszeget, így az Inter Mobility Kft. 30 millió forint bírságot kell befizessen a központi költségvetésbe. Ez jól mutatja, hogy az eljárás alá vont cégeknek megéri együttműködni a GVH-val.

A közbeszerzési, illetve hasonló versenyeztetési eljárásokkal összefüggő versenykorlátozások a legsúlyosabb versenyjogi jogsértésnek számítanak, melyek bizonyos esetben akár büntetőjogi következményekkel is járhatnak. A nemzeti versenyhatóság ezért kiemelten kezeli a közbeszerzési kartellek felszámolását. Egy kartellben nem a verseny, hanem a vállalkozások közötti megállapodás alapján dől el, hogy ki nyerheti meg az adott kiírást. Ez jellemzően az árak emelkedését is eredményezi.

A Gazdasági Versenyhivatal több kartellt is feltárt az elmúlt években. Ilyenek voltak például 2023-ban a dunai hajós cégek, illetve az útfestéssel és közúti táblázással foglalkozó cégek közötti kartellek, vagy 2024-ben az útszóró sót forgalmazó vállalkozások között feltárt kartell. Mindemellett több hasonló kartelleljárás van folyamatban jelenleg is a nemzeti versenyhatóságnál.

Az ügy hivatali nyilvántartási száma: VJ/36/2022.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Befejezetlen beruházás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Eltűnt dolgozó

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink