Érkeznek a bankoktól a részletes díjkimutatások: érdemes átgondolni a számlacsomagváltást

  • adozona.hu

Január végéig minden pénzintézet forintra elszámol a tavaly az ügyfeleknek felszámolt költségekkel. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint néhány lépéssel sokkal olcsóbbá tehetjük a bankolásunkat, a megfelelő konstrukció választásával pedig akár ingyenes is lehet a számlavezetés.

Január végéig postázzák a bankok a díjkimutatásaikat, amelyekben forintra pontosan ki kell mutatniuk, milyen költségeket számoltak fel a lakossági ügyfeleknek a náluk vezetett bankszámlák után 2024-ben.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kimutatásai szerint Magyarországon még mindig rendkívül magas a bankolás költsége, amit Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint fehéren- feketén bizonyít majd a megkapott kimutatás, ahol meglepően magas összegekkel is találkozhatnak egyes ügyfelek.

Mindez a szakértő szerint nem feltétlenül jelenti azt, hogy az érintett ügyfél rossz banknál van, sokkal inkább azt, hogy nem a számára megfelelő számlacsomagot veszi igénybe. Gergely Péter arra emlékeztetett, hogy a banki költségek számos tételből állnak össze:

  • havi számlavezetési díj,
  • bankkártya-kibocsátási és éves díj,
  • átutalások díja,
  • készpénzfelvétel és készpénzbefizetés díja,
  • tranzakciós illeték,
  • csoportos beszedés díja,
  • internetbank díja,
  • üzenetküldés havi és üzenetenként felszámított díja.

Csökkenthetjük a számlánk költségét

A BiztosDöntés.hu szakértője szerint a fenti költségek egy része könnyen csökkenthető.

  • A legtöbb bank 1–2 évig elengedi az új számlához kapcsolt bankkártya éves díját.
  • Minden ügyfél rendelkezhet arról, hogy egy számlája esetében havi 2 alkalommal, összesen 150 000 forint értékben ingyen vehessen fel készpénzt a bank automatájából.
  • A bankok zöme egyelőre ingyen nyújtja az ATM-en keresztüli pénzbefizetést saját ügyfeleinek.
  • Az SMS-szolgáltatás helyett – ahol rendszerint üzenetenként felszámolt díj van – érdemes a mobiltelefonra küldött push üzenetküldést választani – itt maximum havi díjat kell fizetnünk (de több banknál ez a szolgáltatás ingyenes).
  • A csoportos beszedés díja elkerülhető, ha az ügyfél olyan szerződést köt az adott szolgáltatóval, hogy az fizetési kérelemmel kérhesse be az aktuális szolgáltatási díjat az ügyféltől. Gergely Péter szerint 2025-ben szinte minden közműszolgáltató bevezeti ezt az ügyfelek számára ingyenes szolgáltatást.

A fenti, minden ügyfél számára elérhető megoldásokkal évi több tízezer forint is spórolható. 

Ingyenes számlavezetés is elérhető

Gergely Péter szerint ezen felül fontos látni, hogy a bankok számos esetben ingyenes számlavezetést is kínálnak – de ennek feltételei vannak.

Több banknál az új ügyfelek 12–24 hónapig ingyenes számlavezetés kapnak, sőt egyes bankok még egy bizonyos összeget jóvá is írnak az új ügyfelek számláin.

A legtöbb bank az ingyenes számlavezetés feltételéül szabja, hogy a számlára az adott hónapban meghatározott összeg érkezzen. A BiztosDöntés.hu szakértője szerint egyes bankok csak munkajövedelmet fogadnak el, más pénzintézetek viszont csak sima jóváírást (pénzbefizetést) várnak el. 

Gyakori további feltétel az ingyenes számlavezetésért az, hogy az ügyfél előre meghatározott számú és/vagy összegű tranzakciót hajtson végre. Ez a legtöbb esetben bankkártyás vásárlást jelent, de van bank, amely utaláshoz (is) köti a számlakedvezmény megadását. Más bankoknál az ingyenes számlavezetés feltétele meghatározott összegű megtakarítás banknál tartása.

Ajánlatok bankonként ingyenes számlavezetésére

A BiztosDöntés.hu összeszedte az ingyenes számlavezetést kínáló banki csomagokat.

CIB Bank – ECO, ECO plusz bankszámla. Feltétel: minimum 193 382 forint (ECO), 450 000 (ECO plusz) havi jóváírás.

Gránit Bank – bajnok vagy bajnok plusz, illetve digitális és sztár bankszámla. Feltétel: havi 280 000 forint jóváírás vagy a számla napi záróegyenlege minden nap meghaladja a 150 000 forintot. Digitális és Sztár bankszámlánál nincs feltétel!

Erste – privilégium 2.0 és privilégium X díjcsomag. Feltétel: minimum 150 000 (Privilégium 2.0) vagy 225 000 (Privilégium X) havi jóváírás

K&H Bank – kényelmi plusz és minimum plusz bankszámla. Feltétel: havi 300 000 forint havi jóváírás és emellett minimum 3 millió forintos banknál elhelyezett megtakarítás (kényelmi plusz), illetve legalább 193 382 forint havi jóváírás és minimum 500 000 forint megtakarítás a banknál.

MagNet Bank – csillag, diamond, házhozszámla. Feltétel: diamond számlacsomagnál van csak. Havonta legalább 2 megbízást kell teljesíteni tetszőlegesen kombinálva a következők közül: csoportos beszedési megbízás, állandó vagy eseti átutalás.

MBH Bank – extra és prémium számlacsomag. Feltétel: havi legalább 600 000 forint jóváírás (extra) vagy 8 millió forintot meghaladó megtakarítás (prémium)

OTP Bank – smart számlacsomag. Feltétel: minimum 150 000 forint havi jóváírás

Raiffeisen Bank – aktív számla. Feltétel: legalább a nettó minimálbér összegű jóváírás (193 382 forint) vagy havi 10 banki tranzakció, amelyek együttes összege a bruttó minimálbér felét eléri (2025. május 31-éig csak 50 000 forint elérése az elvárás). A Raiffeisen Banknál élő lakossági hitellel bíró ügyfeleknek a számlavezetés feltétel nélkül ingyenes.

UniCredit Bank – ikon plusz bankszámla. Feltétel: 30 millió forintos megtakarítás.

A banki szokásainkat kell felülvizsgálnunk

Gergely Péter szerint az ügyfeleknek elsődlegesen arra kell figyelniük, hogy milyen banki szokásaik vannak – ebben komoly segítséget jelenthet a banki díjkimutatás, hiszen a fizetett díjakból kiszámítható, hogy:

  • hány utalást hajt végre az ügyfél, milyen értékben;
  • fizet-e és ha igen hányszor csoportos beszedéssel;
  • hány alkalommal vesz fel készpénzt, milyen összegben;
  • hányszor vásárol bankkártyával, illetve hányszor érkezik utalás a számlára, amely után a bank üzenetet küld.

Sok esetben a részletekben bújik meg az ördög: hiába kínál valamelyik bank ingyenes csoportos beszedést, ha egyetlen alkalommal sem élünk a lehetőséggel. Az MNB fizetési rendszer felmérése szerint 2023-ban a háztartások pénzforgalmi költségei a 2021-es 205 milliárd forintról 270 milliárd forint közelébe ért úgy, hogy ezen belül az ügyfelek fix költségei – jellemzően a számlavezetés, bankkártya díj – 100-ról 120 milliárd forint fölé emelkedtek.

A jegybank emellett a tranzakciókhoz kapcsolt költségek ellen is igyekszik fellépni: 2023-ban a lakosság által indított átutalások 37 százaléka volt ingyenes, ami szerény előrelépés a 2022-es 35 százalékhoz képest.

Az MNB szerint azonban az azonnali fizetésre épülő új megoldások (fizetési kérelem, QR-kód, NFC, deeplink) 2024-es bevezetése és az, hogy ezek a megoldások kötelezően ingyenesek lesznek nagymértékben hozzájárulhatnak a lakossági költségek csökkentéséhez.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiskereskedelmi adó

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kiva és az ellenőrzött külföldi társaság

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 január
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink