hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Románia korlátozza az energiaárakat, 80 százalékos adó a villamosenergia-termelők többletnyereségére

  • MTI

Romániában április elsejétől további egy évig korlátozzák az energiaárakat a lakossági fogyasztók és kisvállalkozók számára, a gázszolgáltatókat tartalékolásra kötelezik, a villamosenergia-termelők többletnyereségére pedig 80 százalékos adót vetnek ki.

A kormány pénteken elfogadott sürgősségi rendelete értelmében a villamos energiára kilowattóránként 1 lejes (75,49 forint) árplafont szabtak meg a jogi személyek esetében, míg a lakossági fogyasztóknak havi 100 kilowattóra fogyasztásig 0,68 lejt, 100 és 300 kilowattóra között pedig 0,8 lejt számlázhatnak a szolgáltatók kilowattóránként.
    
A földgáz esetében a lakossági fogyasztóknak 2023 március 31-ig 0,31, míg a jogi személyeknek 0,37 lejt kell fizetniük minden elhasznált kilowattóráért, amennyiben tavalyi gázfogyasztásuk nem haladta meg az 50 ezer megawattórát.
    
Az energiaszolgáltatók számára az állami költségvetésből térítik meg a piaci árak és a rendeletileg szabályozott fogyasztói árak közti különbözetet.
    
A gázszolgáltatóknak saját fogyasztóik gázszükségletének legalább 30 százalékát kitevő gázmennyiséget kell tartalékba helyezniük a gáztározókban október 31-ig – szögezi le a sürgősségi rendelet, amelynek részleteit csütörtökön hozta nyilvánosságra honlapján az energiaügyi minisztérium.
    
A romániai és az offshore gáztermelőknek megawattóránként legfeljebb 250 lejes áron adhatják el a hazai termelésű gázt a távhőszolgáltatóknak, illetve legfeljebb 150 lejes áron (a napi fogyasztás fedezése és a tartalékolás céljából) azoknak a gázszolgáltatóknak, amelyek a háztartási fogyasztók ellátását biztosítják.
    
Azoknak a villamosenergia-termelőknek, amelyek megawattóránként 450 lejnél drágábban adják a villanyáramot, 80 százalékos adót kell befizetniük a (450 lej feletti) többletnyereségre.
    
A rendelkezés a kormánypártokon belül is vitát váltott ki, mivel egyes aggodalmak szerint a rendelkezés visszafoghatja az energiatermelést egy olyan időszakban, amikor épp a növelésére lenne égető szükség.
    
A rendelkezés támogatói szerint valójában csak egy "költségvetési manőverről" van szó, a villamosenergia-termelő cégek túlnyomó többsége ugyanis állami tulajdonban van, és a többletnyereség megadóztatásával a kormány valójában "egyik zsebéből teszi át a pénzt a másikba", hogy a lakossági energiaszámlák kompenzálását finanszírozni tudja, júliusig ugyanis nem hajthat végre költségvetés-módosítást.
    
Romániában tavaly novembertől korlátozták ideiglenesen az energiaárakat, az eddigi intézkedések március végéig hatályosak.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink