hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Amit a tranzakciós illetékről tudni érdemes

  • adozona.hu

Csaknem egy évtizede kell már fizetni az államnak a mindennapi pénzügyi tranzakciók után. Az extraprofitadók egyikeként ez a teher is nő, és kiterjed az értékpapírügyletekre is. A Bank360.hu összefoglalta, mit kell tudni a tranzakciós illetékről.

Mi a tranzakciós illeték?

A tranzakciós illetéket 2012-ben szavazta meg az Országgyűlés, a bevezetésére 2013. január 1-jén került sor. Az illetéket minden esetben a bankok fizetik be az államkasszába az általunk elvégzett tranzakciók után. Különböző formában azonban ezt a pénzintézetek jelentős részt ráterhelik az ügyfelekre a díjaikban.

A tranzakciós illetéket röviden összefoglalva a pénzmozgások után kell megfizetni az államnak. Idetartoznak az alábbiak:

  • átutalás magyar bankszámláról hazai vagy külföldi számlára – határon átnyúló szolgáltatásoknál (például Revolut, Wise) is;
  • fizetési kérelem indítása;
  • készpénzfelvétel;
  • készpénz be- és kifizetés;
  • készpénzátutalás;
  • pénzváltás;
  • bankkártyás vásárlás boltban vagy online felületen;
  • értékpapír-vásárlások, -tranzakciók.

A tranzakciók után a bankok minden esetben fizetnek az államnak, összességében nem is keveset. A hivatalos nevén pénzügyi tranzakciós illetékből a 2021-es év után 233 milliárd forint érkezett az államkasszába, ezt az összeget a kormány tovább növeli 2022-ben és 2023-ban a bevezetett extraprofitadók részeként.

Mennyi a tranzakciós illeték?

A tranzakciós illeték mértéke a tranzakció típusától függően eltérő lehet.

Készpénzfelvételnél

Készpénzfelvétel esetén a tranzakciós illeték a felvett összeg 0,6 százaléka, felső határ nincsen.

Banki átutalásnál

Átutalásnál a 0,3 százalék a tranzakciós illeték. Emellett van egy felső korlát is, ami 2022. július 1-től 10 ezer forint az addigi 6000 forint helyett.

20 ezer forintos értékhatár átutalásnál

Az átutalás után fizetett illetékkel kapcsolatos kedvezmény, hogy:

  • 20 ezer forint alatt nem kell tranzakciós illetéket fizetni,
  • 20 ezer forint felett pedig csak az összeghatár feletti rész után lehet felszámítani az illetéket.

A kedvezmények a magánszemélyek számára érhetőek el, vállalkozói bankszámláról történő készpénzfelvétel vagy átutalás után nem – emeli ki a Bank360.hu.

Tranzakciós illeték értékpapírügyletek után

Az extraprofitadó részeként 2022. július 1-jétől az értékpapírügyletekre is kell tranzakciós illetéket fizetni. Ennek alapja a pénzügyi eszköz ügyfélszámlán (értékpapírszámlán) jóváírt értéke (vételára). Amennyiben ez az érték külföldi pénznemben van meghatározva, akkor a Magyar Nemzeti Bank által közzétett, a teljesítési napon érvényes hivatalos devizaárfolyamon kell forintra átszámítani. (A megfogalmazásból az következik, hogy az illetéket az értékpapír vételekor kell megfizetni.)

  • Az értékpapírügyletek tranzakciós illetéke 0,3 százalék, de vételenként legfeljebb 10 ezer forint.
  • Mentes az értékpapírügyleteket terhelő tranzakciós illeték alól a pénzügyi eszköz vétele, ha a befektetési szolgáltatást a Magyar Államkincstár vagy a Posta Elszámoló Központot működtető intézmény nyújtja.
  • Emellett abban az esetben sem kell a tranzakciós illetéket megfizetni, ha az értékpapír-ügylet magánszemély (kivéve egyéni vállalkozói minőségében) javára vételenként 20 ezer forintot meg nem haladó értékben történik.

Tranzakciós díj bankkártyás fizetéseknél

Bár a gyakorlatban ezt nem észlelik az ügyfelek, tranzakciós illetéket a bankkártyás vásárlások után is fizetnek a bankok. Ebben az esetben nincs százalékos mérték, egész évre az érintéses fizetési funkcióval ellátott kártyáknál (vagyis szinte az összesnél) 500 forintot kell fizetni, más kártyáknál 800 forintot. Ezt a költséget a bankok az éves kártyadíjba tudják beépíteni, de a kártyás vásárlásokért az ügyfeleknek általában nem kell fizetni, hangsúlyozza a Bank360.hu.

Az új bankoknak is kell fizetniük

A tranzakciós illetéket azokra a hitelintézetekre és pénzügyi szolgáltatókra is kiterjesztette az extraprofitadó 2022. július 1-jétől, amelyek Magyarországon határon átnyúló szolgáltatásokat végeznek (ilyen például a Revolut vagy a Wise). Ilyennek számít a Magyarországon végzett pénzforgalmi szolgáltatási, a hitel- és pénzkölcsönnyújtási, a pénzváltási, a pénzváltás-közvetítési tevékenység. Az érintett szolgáltatóknak be kell jelentkezniük a magyar adóhatóságnál.

Az extraprofitadó bevezetéséig a külföldi szolgáltatóknak nem kellett tranzakciós illetéket fizetniük, így a Revoluton és a Wise-on keresztül akár ingyen és illetékmentesen is lehet utalni. Ugyanígy illetékmentes volt az itt lévő számlák feltöltése a hazai bankkártyákról.

Mikor nem kell tranzakciós illetéket fizetni?

Van néhány kivétel, amikor nem kell tranzakciós illetéket fizetni. Ilyenek:

  • ha ugyanannál a banknál egyik számláról a másikra vezetjük át a pénzt, vagy
  • ha a Magyar Államkincstárnál lévő számlánkra utalunk pénzt, például mert állampapírt vagy babakötvényt vásárolunk;
  • ugyanígy illetékmentes a SZÉP-kártyára történő utalás is – összegzi a Bank360.hu.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink