adozona.hu
A világgazdaságot ismét veszélyes kockázatok fenyegetik
//adozona.hu/altalanos/A_vilaggazdasagot_ismet_veszelyes_kockazato_Y4M24B
A világgazdaságot ismét veszélyes kockázatok fenyegetik
A világgazdaságot ismét veszélyes kockázatok fenyegetik, ideértve a lassuló kínai gazdasági növekedést, az erős dollárt és az alacsony nyersanyagárakat. A PwC közgazdászainak legújabb gazdasági elemzése szerint a feltörekvő piacok a legsebezhetőbbek, míg a fejlett gazdaságok a pénzügyi válság után közel egy évtizeddel még mindig a kiutat keresik az alacsony növekedési környezetből.
A hét legnagyobb feltörekvő piac (E7) közül hatnál a korábbi trendekhez képest lassult a gazdasági növekedés üteme. 2015-ben egyedül India gazdasága bővült a saját középtávú átlagos növekedési ütemét meghaladó mértékben. Ezzel szemben Brazília és Oroszország gazdasága zsugorodik.
Mi áll gazdasági kilátásaik romlása mögött?
A kínai gazdasági növekedés lassul, a nyersanyagárakra vonatkozó előrejelzések pedig további esést jeleznek. A 2000 és 2011 között évi 8 százalékot meghaladó kínai gazdasági növekedés üteme tavaly valamivel 7 százalék alá csökkent, és a PwC közgazdászai szerint 2017-ben várhatóan 6 százalék körüli szintre esik.
„Bár ez a trend bizonyos mértékig várható volt, a lassulás üteme meghaladta az elemzők többsége által néhány éve előre jelzett szintet. Továbbra is a lassulás irányába mutató kockázatok vannak túlsúlyban, annak ellenére, hogy legújabb vezérigazgatói felmérésünk szerint a kínai cégvezetők amerikai társaiknál bizakodóbban ítélik meg cégük bevételnövelési kilátásaikat” – mondja Richard Boxshall, a PwC vezető közgazdásza.
A kínai gazdasági növekedés lassulásának hatása közvetlenül főként a kereskedelemben érezhető. Ebből a szempontból Brazília és Indonézia gazdasága a legsebezhetőbb. A Kínába irányuló indonéz árukivitel 10 százalékos esése például az indonéz GDP 0,2 százalékpontos csökkenésével járna. A kínai kereslet csökkenésével párhuzamosan eső nyersanyagárakon keresztül a kínai gazdasági növekedés lassulása közvetetten más feltörekvő piacokat is érint. Az olyan nettó alapanyag-exportőr országok, mint Oroszország, Indonézia, Brazília, illetve kisebb mértékben Mexikó, mind érzik ezt a hatást.
Egyes feltörekvő gazdaságokat a magas devizaadósság-állomány is hátrányosan érinti.
Az erős dollár és a dollárban denominált adósság mértéke egyes feltörekvő piacokon továbbra is aggodalomra ad okot a vállalkozások, a háztartások (és, kisebb mértékben, a kormányok) számára. A PwC elemzése szerint:
- Brazília gazdasága – akárcsak Törökországé – az ország devizaadóssága miatt rendkívül sebezhetővé vált.
- Kína külső adóssága továbbra is viszonylag védett az erős dollár hatásától, mivel a kínai gazdaság egészéhez képest a devizaadósság-állomány nem jelentős; egyes kínai vállalatok számára azonban ez a kockázat magasabb.
Hozzászólások (0)