hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A vártnál nagyobb mértékben lassult az infláció az Egyesült Államokban márciusban

  • MTI

Az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala, a U.S. Bureau of Labor Statistics szerdán azt közölte, hogy az Egyesült Államokban a fogyasztói áremelkedés éves összevetésben 5 százalékra, 2021 májusa óta a legalacsonyabbra mérséklődött a februári 6,0 százalékról. Az elemzői várakozások átlagában 5,2 százalékos márciusi inflációs adat szerepelt.

Havi szinten a fogyasztói árindex 0,1 százalékkal emelkedett a februári 0,4 százalékos emelkedést követően, az elemzők előzetesen 0,2 százalékos havi szintű márciusi adatra számítottak.

Márciusban az energiaárak éves szinten 6,4 százalékkal estek vissza a februárban regisztrált 5,2 százalékos emelkedés után. 2021 januárja óta ez volt az első hónap, amikor az amerikai energiaárak éves szinten csökkenést mutattak. Ezen belül a benzin ára 17,4 százalékkal csökkent az elmúlt 12 hónapban, miközben a gázolaj ára 14,2 százalékkal esett éves szinten. Ezzel szemben az áram ára 10,2 százalékkal, a földgázé 5,5 százalékkal emelkedett éves összehasonlításban.

Az élelmiszerárak növekedése 8,5 százalékra, 2022 februárja óta a legalacsonyabbra mérséklődött márciusban a februári 9,5 százalékról.

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) által inkább követett, a kamat alakítása szempontjából különösen fontos, élelmiszer- és energiaárak nélküli, úgynevezett maginfláció éves szinten az elemzői várakozásokkal összhangban 5,6 százalékra emelkedett a februári 5,5 százalékról. Havi szinten a márciusi maginfláció az elemzői várakozásoknak megfelelően 0,4 százalék volt a februári 0,5 százalék után.

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) inflációs célja 2 százalék.

A Fed a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal, 4,75 százalékról 5,00 százalékra, 2006 óta a legmagasabb szintre emelte az irányadó dollárkamatot március 22-én végződött kétnapos kamatdöntő ülésén.

A kamatdöntő Nyíltpiaci Bizottság tagjainak többsége idén még egy újabb, 25 bázispontos növelést valószínűsített a legutóbbi kamatdöntés idején.

A márciusi amerikai inflációs adatok megjelenése előtt a piac 73 százalék esélyt látott arra, hogy a Fed legközelebbi, májusi kamatdöntő ülésén újabb 25 bázispontos emelésről dönt, az adatok megjelenését követően ez az szám nagyjából 60 százalékra csökkent.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Turizmusfejlesztési hozzájárulás alapja

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Közúti áruszállítás, fordított áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Alanyi adómentességi határ átlépése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink