hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

"Ez lehet Magyarország pénzügyi armageddonja"

  • hvg.hu
1

Ha a kormány nem változtat, a pénzügyi tranzakciós illeték miatt a vállalati pénzforgalom jelentős része külföldre távozhat. Ebből akkora baj lehet, hogy banki vélemények szerint ez lehet Magyarország pénzügyi armageddonja. A pénzforgalmat a cégek áthelyezhetik külföldi számlákra, a készpénzt pedig már az illeték bevezetése előtt kiviszik az országból. A szomszédos országokban egy iparág épülhet rá a magyar tranzakciós illeték kínálta lehetőségre. A magyar bankrendszerből viszont kimegy a likviditás, tovább drágul a hitelezés, és leépül a szektor. A magyar gazdaságból a maradék hajtóerő is elillan.

Mintha kezdené belátni a kormány, hogy a pénzügyi tranzakciós illetékkel óriási károkat okozhat a gazdaságnak. Legalábbis így lehet érteni, hogy Varga Mihály szerint valós a félelem, hogy a vállalkozások tömegesen menekíthetik ki pénzforgalmukat külföldre az új adónem miatt. Könnyen lehet azonban, hogy a kabinet még mindig nincs tisztában a veszéllyel, amit a tranzakciós adóval hozhat az országra. Hiszen egy hete sincs, hogy benyújtotta a parlamentnek a 2013-as költségvetést, amelybe több mint a kétszeresét tervezte be az eredetileg beharangozott tranzakciós illetékbevételnek. A 283 milliárd forintos tervszám közel a GDP egy százaléka, és több mint duplája az eddigi bankadó bankokra eső részének, ami tavaly – a végtörlesztéssel együtt – elég volt ahhoz, hogy veszteségbe fordítsa a szektort. Ráadásul a költségvetés tervei szerint 2014-től a tranzakciós illetékbevétel tovább emelkedik 322 milliárd forintra.

Láthatóan nem fél a tranzakciós adó káros hatásaitól Matolcsy György sem, aki múlt heti sajtótájékoztatóján azt bizonygatta, hogy ez még mindig kevesebb összeg, mint amennyit beszedhetne a kormány az új közteherrel, és akár a szektorral való egyeztetés nélkül is bevezethetné. A nemzetgazdasági miniszter azt is mondta, a pénzügyi tranzakciós illetékben az a jó, hogy nagyon széles bázist terhel, így mindenkinek csak keveset kell fizetni.

Hatalmas teher a cégeknek

Ha csak a lakosságot vennénk, még lenne is ráció a nemzetgazdasági miniszter állításában. Hiszen egy családnak valóban nem nagy teher a tranzakciónként egy ezrelékes illeték: 100 ezer és egymillió forint közötti pénzforgalommal számolva körülbelül 100 és 1000 forint közötti pluszköltséget jelenthet majd havonta. Nem a lakosság azonban az érdekes ebben a történetben, a tranzakciós adó ugyanis semmi másról nem szól, mint a vállalatok és a bankok megadóztatásáról, mert a bevétel nagyobb része elvileg ezektől a szereplőktől folyna be a költségvetésbe. A vállalatok pénzmozgásainak megadóztatásából azonban akkora baj lehet, hogy ez lesz az igazi pénzügyi armageddon Magyarországon – mondta egy nagy kereskedelmi bank neve elhallgatását kérő, vezető pozícióban dolgozó munkatársa.

A folytatásért kattintson a hvg.hu-ra!

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Szilágyi József

Ezt mindenki előre megmondta, újat nem jelent.

Ugyanúgy előre megmondták orbánnak hogy az egyszeri, nagy arányú adó és járulékcsökkentésnek nincs bevételnövelő hatása, ahogyan ezt ők próbálták beadni a közvéleménynek:
A járulékcsökkentés olaj lenne a tűzre
2007. április 25. Erdős Tibor
A megszorítások elkerülhetetlenek, az adó- és járulékcsökkentés csak olaj lenne a tűzre - állítja Erdős Tibor közgazdász akadémikus a Figyelőnek írt cikkében.

Erdős Tibor akadémikus
Úgy tesz a Fidesz, mintha most is hinne a csodában: adót és bérjárulékot kell csökkenteni, hogy kikerüljünk a súlyos egyensúlyhiányból. Ha ez igaz lenne, megszorításokra nem lenne szükség, sőt még az adók levonása utáni reálbérek azonnali növekedésével is számolhatnánk - írja elemző írásában az akadémikus.

Közgazdász szakember számára evidencia, hogy az államháztartás és a folyó fizetési mérleg magas hiánya esetén, a kiadások arányos leszorítása nélkül adót csökkenteni öngyilkosság. A lakosság nagy része viszont hajlamos ezt elhinni. A legtöbben könnyen hisznek abban, ami hamarosan jobb életet ígér - akkor is, ha az ígéret hamis.

Azt, hogy az adócsökkentés csak növelné a bajt, kétféleképpen is be lehet mutatni. Egyrészt a növekedési összefüggések alapján, másrészt a gyakorlatban végbemenő folyamatok megfigyelésével és elemzésével. Ha mondjuk az általános adóterhelést 40 százalékról 30 százalékra csökkentenék, akkor egyik évről a másikra 33 százalékos GDP-növekedés kellene ahhoz, hogy az adóbevételek reálértékben változatlanok maradjanak. Ilyen mértékű növekedésre egyetlen gazdaság sem képes. Minél nagyobb mértékű a csökkentés, annál gyorsabb növekedés tudná csak az adómérséklésből eredő bevételesést belátható időn belül kiegyenlíteni."

Mindez orbán viktor populista politikája miatt van amellyel népszerűséget akar szerezni a lakosság körében, hiszen ő nem megszorít hanem kiigazít, nem elvesz hanem megment, nem szorongatja a népet hanem a multikon szedi be a pénzt- az mellékes hogy ezen politika miatt minden áll, a hazugságok tengerében dagonyázik az ország.
Az is látszik hogy ezen hazug politikát átlátja a hétköznapi honpolgár is, de a hívek ájult serege miatt tovább erőltetik ezt a stratégiát.
A bankadó miatt a hitelezés és gy a fejlődés is megszűnt Magyarországon, most ezt kivezetik a rendszerből, de bevezetik helyette a sajátos Tobin-adót, amiről Nagy Britannia azt mondta: nem fogják bevezetni, mert versenyképességet súlyosan károsító tényező.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink