hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A tévés realitykre jellemző leginkább a durva nyelvezet

  • adozona.hu

Az online tér kommunikációs kultúráját a közvetlenség, az anonimitás és a gyors reakcióidő mellett a durva, sértő vagy éppen agresszív nyelvhasználat is jellemzi. A nyelvi durvaság, ha kisebb mértékben is, de egyre elterjedtebb a hagyományos médiában is. A durva nyelvezet megjelenése a különböző médiafelületeken nem csupán nyelvi jelenség, hanem annak társadalmi, pszichológiai és kulturális vonatkozásai is vannak – mutatnak rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatásai.

A nyelvhasználat mindig is tükrözte a társadalmi változásokat, a kulturális normákat, valamint az emberi kapcsolatok dinamikáját. A digitalizáció a kommunikáció új formáit hozta magával, és alapjaiban alakította át a nyelvi viselkedést. A közösségi média és az online fórumok olyan közeget teremtettek, amelyben a nyelvhasználat sokkal közvetlenebb, gyorsabb és gyakran kevésbé szabályozott, mint a hagyományos kommunikációs csatornákon. A durva nyelvezet – amely magában foglalja a trágár szavakat, a sértő kifejezéseket, a gyűlöletkeltő megjegyzéseket és az agresszív kommunikációt is – az online térben különösen látványosan terjedt el. Ez a jelenség nem csupán nyelvi kérdésként, hanem társadalmi, pszichológiai és kulturális problémaként is értelmezhető – világít rá az NMHH kutatása.

online tér, durva nyelvezet,
A durva nyelvezet az online térben különösen látványosan terjedt el
Forrás: Image by Gerd Altmann from Pixabay

Miközben az enyhe trágárság mára széles körben elfogadottá vált a közbeszédben és a médiában is, az erősebb kifejezések használatát a többség elutasítja. A közönség a hagyományos médiaszolgáltatók felé csatornaváltással, illetve a készülék kikapcsolásával jelzi, hogy nem tartja elfogadhatónak ezt a fajta kommunikációt. A kutatás rávilágít arra, hogy a lakosság 42 százalékát kifejezetten zavarja a trágár beszéd a tévéműsorokban, sőt, ez az arány a 45–65 éves korosztályba tartozók és a vallásosak körében meg is haladja az 50 százalékot.

A televíziós műsorok közül a realitykben és showműsorokban érhető tetten a legtöbb nyelvi durvaság, míg a közéleti és hírműsorok viszonylag mentesek az efféle megnyilvánulásoktól – éppen ezért az ezekben előforduló durva nyelvezet még jobban zavarja a közönséget. A kutatás példaként említi a „Séfek séfe” című televíziós vetélkedőt, amely a teljesítménykényszer nyomása alatt dolgozó szakácsok szóhasználatát emelte a médiatérbe.

A vizsgálat tanúsága szerint rendkívül magas a durva nyelvezet elutasítottsága a gyermekeknek szóló műsorok esetén. Az is kiderül, hogy a magyar médiafogyasztók – különösen a vallásos, idősebb és női válaszadók – határozottan igénylik a televíziós tartalmak szigorúbb ellenőrzését a gyermekek védelme érdekében. A durva nyelvezet társadalmi hatásainak mérséklését legtöbben a szabályozástól, a hatékony szankcióktól, a médiatudatosság növelésétől, valamint a szülők támogatásától remélik.

Az Adózóna kapcsolódó cikke: Gyermekek digitális védelme – megjelent az NMHH jogsegélyszolgálatának 2024-es beszámolója

Az NMHH fontos célja, hogy a felnövekvő generáció tudatosabban használja a digitális világot. Ennek érdekében hatósági eszközein túl, programjaival, nyomtatott és online tartalmaival is erre ösztönzi a fiatalokat – olvasható az nmhh.hu-n.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő termőföldet értékesít. A mezei leltár értékét hogyan tudja kiszámlázni?

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szántóföld értékesítés adója

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2026 március
H K Sze Cs P Sz V
23 24 25 26 27 28 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink