adozona.hu
6,9 százalékkal nőtt az ipari termelés
//adozona.hu/altalanos/69_szazalekkal_nott_az_ipari_termeles_JT01PA
6,9 százalékkal nőtt az ipari termelés
2018 januárjában az ipari termelés volumene 6,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit – közölte a KSH. Munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 6,7 százalékkal emelkedett.
2018. januárban:
Az ipari termelés volumene 6,9%-kal nőtt az előző év azonos időszakához mérten. (Az első becslésben közölt januári adathoz viszonyítva a második becslés adata nem változott.)
Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 1,5%-kal emelkedett.
Az ipari export volumene 4,9%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. A feldolgozóipari exportértékesítésen belül a 35%-ot képviselő járműgyártás kivitele 3,4%-kal nőtt. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export 15%-át adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának külpiaci eladásai 7,9%-kal emelkedtek.
Az ipar belföldi értékesítése 0,4, ezen belül a feldolgozóiparé 16,8%-kal nagyobb volt az előző év azonos hónapjához képest.
Az iparon belül a döntő súlyt (95%) képviselő feldolgozóipar termelése 8,4, míg a csekély súlyú bányászaté 94%-kal nőtt. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 18,1%-kal visszaesett, főként az előző évinél sokkal melegebb időjárás hatására (az Országos Meteorológiai Szolgálat közlése szerint a 2018. januári átlagos középhőmérséklet 8,5(C-kal magasabb volt a 2017. januárinál).
A feldolgozóipari termelés 29%-át képviselő járműgyártás kibocsátása 5,2%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. A közúti járműalkatrész gyártásának volumene 10,5%-kal emelkedett, ugyanakkor a közúti gépjármű gyártásáé 0,9%-kal mérséklődött.
A feldolgozóipari termelésből 12%-kal részesülő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 6,7%-kal bővült. A két legnagyobb alágazat közül a jelentősebb, a híradástechnikai berendezés gyártása 51%-kal nőtt, míg az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 4,9%-kal csökkent.
A feldolgozóipari termelés 10%-át adó élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 9,8%-kal nagyobb volt az előző év azonos hónapi alacsony bázisnál. Minden alágazatban növekedést regisztráltunk, ezen belül a legjelentősebb súlyú (27%) húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 14,6%-kal emelkedett, míg a legjobban, 20%-kal az italgyártás bővült.
Az alágak közül a legnagyobb mértékben, 29%-kal a kis súlyt képviselő gyógyszergyártás nőtt, amihez részben az alacsony bázis hatása járult hozzá.
Az előző havi számottevő csökkenést követően a vegyi anyag, termék gyártása januárban 11,8%-kal emelkedett (a 16 szakágazatból csak egyben volt visszaesés).
A közepes súlyú fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása 16,1, a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 24,5%-kal emelkedett mind a belföldi, mind az exportkereslet bővülése miatt.
Folytatódott a növekedés a villamos berendezés gyártásában is, a kibocsátás 6,2%-kal nőtt.
A feldolgozóipari termelés 6,1%-át képviselő gép, gépi berendezés gyártása 3,0%-kal csökkent, nagyrészt a közel egynegyed súlyú motor-, turbinagyártás (kivéve: légi, közútijármű-motor) jelentős visszaesése miatt.
A kis súlyt képviselő egyéb feldolgozóipar, ipari gép, berendezés üzembe helyezése, javítása 9,0%-kal maradt el az egy évvel korábbitól, elsősorban az orvosieszköz-gyártás exportcsökkenésének következtében.
Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében januárban (3,0%-os létszámnövekedés mellett) 3,7%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit.
Az ipari termelés Magyarország minden régiójában emelkedett, a legnagyobb mértékben Dél-Dunántúlon (14,2%), a legkevésbé Észak-Magyarországon (3,0%).
A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 12%-kal nagyobb volt 2017 azonos hónapjához képest. Az új belföldi rendelések 22, az új exportrendelések 10,7%-kal nőttek. Az összes rendelésállomány 6,2%-kal elmaradt a 2017. januáritól.
Hozzászólások (0)