adozona.hu
Alanyi adómentes egyéni vállalkozó EU-n belüli termékbeszerzése
//adozona.hu/afa/termekbeszerzes_alanyi_mentes_katas_egyeni__BZ6ENO
Alanyi adómentes egyéni vállalkozó EU-n belüli termékbeszerzése
Alanyi adómentes katás egyéni vállalkozó Olaszországból behozott termékek (tészták, kekszek stb.) árusításával foglalkozik. Kell-e neki közösségi adószám, milyen számlát fogadhat be, illetve hogyan szerezheti be a terméket, hogy ne kelljen áfát fizetnie, és bevallást készítenie? Olvasói kérdésre Bunna Erika adószakértő válaszolt.
A kérdés részletesen így hangzik: egyik ügyfelem Olaszországból behozott termékek (tészták, kekszek stb.) árusításával foglalkozik alanyi mentes katás vállalkozóként. Szeptemberben kezdte. Mi a helyes eljárási mód ilyen esetben? Én úgy tudom, hogy ha nem adja meg a közösségi adószámát akkor 10 ezer euróig mentes az áfafizetési kötelezettsége alól, és nem kell bevallást beadnia. Ebben az esetben a kapott számlán rajta kell legyen az olaszok által felszámított áfa, ugye? Ügyfelem már hozott be árut, az adószám rajta van a számlán HU előjel nélkül a 8 számjegy, viszont van a számlán felszámítva áfa. Ha alanyi mentesként vette volna a termeket, akkor áfa nélkül kellett volna, hogy ki legyen állítva az olasz számla? Jól tudom? Összegezve: alanyi mentes katásként 10 ezer euróig lehet beszerezni termeket EU-n belüli országból továbbértékesítés céljából, hogy ne kelljen áfát fizetni és bevallást készíteni? Ehhez az kell, hogy ne adja meg az adószámát az ügyfél? Ilyen esetben van áfa az olasz számlán? Ha a vállalkozást szeptemberben kezdte, meddig számoljuk a 10 000 eurót?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
A fentiekre az áfatörvény alábbi szakasza vonatkozik:
20. §
„(1) A 19. § a) pontjától eltérően nem kell adót fizetni:
[…]
d) olyan termék Közösségen belüli beszerzése esetében – ide nem értve az a)–c) pontokban említett eseteket, valamint a 19. § b) és c) pontjában említett termékek Közösségen belüli beszerzését –, amelynek beszerzője
da) ilyen minőségében mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalanyként [197. § (1) bekezdése] jár el; vagy
db) olyan adóalany, aki (amely) kizárólag olyan termékértékesítést és szolgáltatásnyújtást teljesít, amelyhez kapcsolódóan adólevonási jog nem illeti meg, ideértve azt is, aki (amely) alanyi adómentességben részesül; vagy
dc) nem adóalany jogi személy.
(2) Az (1) bekezdés d) pontja abban az esetben alkalmazható, ha
a) az adott naptári évben a d) pontban említett termékek Közösségen belüli beszerzése ellenértékének – adó nélkül számított és éves szinten göngyölített – összege nem haladja meg a 10 000 eurónak megfelelő pénzösszeget, és
b) az a) pontban említett feltétel az adott naptári évet megelőző naptári évre is teljesült, feltéve, hogy ilyen beszerzések ténylegesen történtek.
(3) A (2) bekezdés a) pontjában említett felső értékhatárba a Közösség azon tagállamaiban megtérített vagy megtérítendő ellenérték számít, amelyekben a termék a küldeménykénti feladásakor vagy a fuvarozás megkezdésekor volt.
(4) * Az (1) bekezdés d) pontjának alkalmazhatósága megszűnik, és nem alkalmazható az olyan termék Közösségen belüli beszerzésére sem, amelynek – adó nélkül számított – ellenértékével a beszerző először meghaladja a (2) bekezdés a) pontja szerinti felső értékhatárt. Az értékhatár meghaladását az adóalany az adóigazgatási eljárás részletszabályairól szóló kormányrendelet (Adóig. vhr.) változásbejelentésre vonatkozó rendelkezései szerint az állami adó- és vámhatóságnak bejelenti.
(5) Az (1) bekezdés d) pontjában említett beszerző az állami adóhatóságnak tett előzetes bejelentése alapján dönthet úgy is, hogy nem az (1) bekezdést, hanem a 19. § a) pontját – az ott meghatározottak szerint – alkalmazza.
(6) Az a beszerző, aki (amely) élt az (5) bekezdésben említett választási jogával, attól a választása évét követő második naptári év végéig nem térhet el.
(7) Azt a közösségi adószámmal egyébként rendelkező beszerzőt, aki (amely) nem élt ugyan az (5) bekezdésben említett választási jogával, de a termék Közösségen belüli beszerzése kapcsán közösségi adószámát megadta a termék értékesítőjének, és az annak figyelembevételével járt el, úgy kell tekinteni, mint aki (amely) erre az ügyletre, valamint az ezt követő összes olyan termék Közösségen belüli beszerzésére, amelyet részére az előzőekben említett ügylet teljesítésének évét követő második naptári év végéig teljesítenek, nem az (1) bekezdést, hanem a 19. § a) pontját – az ott meghatározottak szerint – alkalmazza.”
Fentiek alapján amennyiben az alanyi mentes adózó nem rendelkezik közösségi adószámmal, vagy rendelkezik, de azt nem adja meg közösségi partnere felé, éves szinten 10 000 euró alatt nem valósítja meg a közösségi beszerzés tényállását, azaz egy, az indulási országban teljesült, adómentességgel nem járó beszerzést valósít meg, tehát ottani áfás számlát kell kapnia, itthon a számlával nincsen további teendő.
A 10 000 eurót éves szinten, göngyölítetten kell számítani, azaz önöknek szeptembertől decemberig kell az értékhatárt figyelni.
Hozzászólások (0)