adozona.hu
Közösségen belüli termékbeszerzés: melyik áfabevallásban szerepeljen, ha a számla csak hónapokkal a teljesítés után érkezik?
//adozona.hu/afa/kozossegen_beluli_beszerzes_AFA_adolevonasi_SOULCW
Közösségen belüli termékbeszerzés: melyik áfabevallásban szerepeljen, ha a számla csak hónapokkal a teljesítés után érkezik?
Egy belföldi kft. közösségen belülről januárban beszerzett egy terméket. A számlát a partner azonban csak áprilisban állította ki, így ekkor kapta kézhez a kft. Melyik áfabevallásban kell szerepeltetni levonható adóként az ügyletet? Olvasói kérdésre Bunna Erika adótanácsadó válaszolt.
A kérdés részletesen így hangzik: 2024. január 21-ei teljesítéssel beszerzett egy belföldi, általános szabályok szerint adózó kft. közösségen belülről egy terméket (van levonási joga is). A számlát a partner 2024. április 17-én állította ki, ekkor állt személyes rendelkezésére a befogadónak is a számla. A februári bevallásban kell szerepeltetni fizetendő adóként ezt az ügyletet (kibocsátáskor, de legkésőbb a teljesítést követő hóban, ami jelen esetben február). Viszont, a levonási jog feltétele ebben az ügyletben a számla, amely csak április 17-én állt rendelkezésre. Melyik áfabevallásban kell szerepeltetni levonható adóként az ügyletet?
a) A februáriban, mert fordított adós ügyleteknél nem térhet el a fizetendő és a levonható oldal időben, kizárólag azonos bevallásban szerepeltethető a fizetendő és levonható adó; önellenőrizni kell a levonható adó növekménye miatt 02. hóra, ha csak például 04. hóban jött a számla?
b) A fizetendő marad februáriban, de a levonható márciusiban, mert a márciusi bevallás határidejekor (április 20.) már kézhez vette a számlát a befogadó, és a levonási jog a 119. § (1) alapján a fizetendő adó megállapításának időpillanatában (vagyis február 15-én) keletkezett, ezért a márciusi bevallási határidőig (április 20.) megérkező számlával gyakorolható is?
c) A fizetendő marad februárban, a levonható áprilisban, mert ekkor állították ki a számlát, vagyis márciusban még nem létezett a számla, tehát március hóban nem lehet rá levonási jogot alapítani?
Megjelent az „Adóellenőrzésről érthetően” című webinárium videófelvétele |
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Ön jól felvázolta az alaphelyzetet, számla hiányában is meg kellett állapítani a fizetendő adót a februári bevallásban. Alapesetben a fizetendő és levonható adónak együtt kellene „mozognia”, azonban fenti esetben a számla még nem állt rendelkezésre.
Az adólevonási jog tárgyi feltételére vonatkozó áfatörvény-paragrafus:
127. § (1) Az adólevonási jog gyakorlásának tárgyi feltétele, hogy az adóalany személyes rendelkezésére álljon
a) a 120. § a) pontjában említett esetben a nevére szóló, az ügylet teljesítését tanúsító számla;
b) a 120. § b) pontjában említett esetek közül:
ba) termék Közösségen belüli beszerzése esetében a nevére szóló, az ügylet teljesítését tanúsító számla, illetőleg
bb) egyéb, a ba) alpont alá nem tartozó esetekben pedig szintén a nevére szóló, az ügylet teljesítését tanúsító számla, illetőleg – ha a fizetendő adó megállapításakor számla nem áll az adóalany személyes rendelkezésére – mindazon okiratok, amelyek a fizetendő adó összegszerű megállapításához szükségesek.
A fordított adózás alá eső ügyletek esetén, azaz amikor az adó fizetésére a terméket beszerző, szolgáltatást megrendelő adóalany a kötelezett, a hatályos szabályozás alapján a levonási jog tárgyi feltétele a számla. Az e körbe tartozó értékesítések körében (különösen dologi biztosítékként szolgáló termék értékesítése esetén) gyakori, hogy a számla kibocsátására egyébként kötelezett adóalany e kötelezettségének nem tesz eleget, s így a vevőt, illetve megrendelőt az adófizetési kötelezettség terheli, azonban levonási jogát nem érvényesítheti.
Annak érdekében, hogy az adó fizetésére kötelezettnél a levonási jog tárgyi feltétele biztosított legyen, a törvény lehetővé teszi, hogy a számla hiányában a levonási jog egyéb olyan okiratok birtokában is gyakorolható legyen, amelyek a fizetendő adó összegszerű megállapításához szükségesek. Nem vonatkozik ugyanakkor ez a szabály a Közösségen belüli termékbeszerzésre, mivel ezen ügylet tekintetében – az irányelvi rendelkezésekkel összhangban – a levonási jog gyakorlásának változatlan feltétele a számla megléte.
Fenti esetben egy d) verziót javaslok, azaz önellenőrzés nélkül venném figyelembe a közösségi beszerzés után levonható adót, a lenti áfaszakasz alapján.
153/A § (1) A belföldön nyilvántartásba vett adóalany az adómegállapítási időszakban megállapított fizetendő adó együttes összegét csökkentheti
a) a 120. § b) pontja, c) pont cb) alpontja szerinti, az ugyanezen adómegállapítási időszakban keletkezett levonható előzetesen felszámított adó;
b) az a) pont alá nem tartozó, az ugyanezen adómegállapítási időszakban vagy ezt megelőzően, de legfeljebb ezen adómegállapítási időszakot magában foglaló naptári évet megelőző egy naptári éven belül keletkezett levonható előzetesen felszámított adó
összegével.
Megjegyzem, hogy az ön által írt a) megoldás is helyes, amennyiben önellenőrzés elvégzése mellett döntenek.
Hozzászólások (2)
Kedves Hozzászóló! Amennyiben az Áfa törvény szövege szerint járunk el, önellenőrzésre eleve nincsen szükség, mivel a számla beérkezése ezt nem indokolja. Így több megoldás is helyes lehet a fenti esetben, amelyet az Adóhatóság egy esetleges adóellenőrzésnél nem kifogásolhat. Üdvözlettel:
Bunna Erika
Amennyiben önellenőrzés elvégzése mellett döntenek és a törvény szövege szerint járunk el, akkor véleményem szerint a B) megoldás a helyes.