hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyenes áfával kiállított számla helyesbítése fordított adósra

  • adozona.hu

Építőipari alvállalkozó fordított áfával kiállítandó számláját egyenes áfával bocsátotta ki. A tévedésre csak hónapok múlva derült fény, így a számla javítása is csak ekkor történt meg. Melyik áfabevallásba kerüljön a helyesbítő számla, az összesítő jelentésben szabályosan miként kell szerepeltetni azt? Olvasói kérdésre dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.

A kérdés részletesen így szól: építőipari alvállalkozónk áfás számlát állított ki felénk, de erről a munkáról fordított áfás számlát kellett volna kiállítani. Ennek a számlának a teljesítési időpontja 2024. november 10., az áfát levonásba helyeztük még a novemberi áfabevallásban, a számla kifizetésre került. A hibát most vettük észre 2025. januárban. Partnerünk egy helyesbítő számlát állított ki 2025.01.27. dátummal. A helyesbítő számlán az áfás helytelen tételt negatív, a helyes fordított adós tételt pedig pozitív előjellel szerepeltette, így a számla összesen sora nettó 0, áfa 100 ezer, bruttó 100 ezer forint. Két kérdés is felmerült fel ezzel kapcsolatban: 1. A helyesbítő számlát, amelyen két tétel is szerepel, egy fizetendő áfát növelő tétel és egy fordított adós tétel, melyik havi áfabevallásban kell szerepeltetni? Értelmezésem szerint, ha ez a módosítás két számlán történt volna, akkor az áfás számla módosítására az áfatörvény 153/C §-t kellene alkalmazni, a helyes fordított adós számla miatt viszont önellenőrizni kellene az eredeti teljesítési időpontra, de a fenti esetben egy számla került kiállításra. 2. A 65M összesítő jelentésben, helyesen hogy tudom szerepeltetni ezt a helyesbítő számlát, 0 nettóval és -100 ezer forint áfával?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Kérdésével a NAV 2016/30. adózási kérdése foglalkozott részletesen.

Megjelent az „eÁfa 2025: a digitális adózás jelene” című webinárium videófelvétele. Áfás/egyéni vállalkozós kiadványcsomagunk 50 százalék kiadói kedvezménnyel itt vásárolható meg.
„I. Amennyiben az ügyletet teljesítő fél – annak ellenére, hogy az ügylet fordított adózás alá tartozik – a számlát tévesen (az egyenes adózás szabályainak alkalmazásával) általános forgalmi adó felszámításával állította ki:
[...]
b) Számlabefogadói oldal
Abban az esetben, ha a számla befogadója már levonásba helyezte a rá tévesen áthárított áfát, úgy esetében az áfatörvény 153/C § (1) bekezdés a) pontjának szabályát kell alkalmazni. E rendelkezés szerint »abban az esetben, ha a levonható előzetesen felszámított adó összegét meghatározó tényezőkben utólag, az adólevonási jog keletkezését követően változás következik be, és ennek eredményeként az eredetileg levonható előzetesen felszámított adó összege csökken, az adóalany a különbözetet abban az adómegállapítási időszakban köteles a 153/A § (1) bekezdése szerint megállapított fizetendő adó összegét növelő tételként figyelembe venni, amelyben a különbözet alapjául szolgáló, a 127. § (1) bekezdésében említett okiratot módosító vagy azt érvénytelenítő okirat az adóalany személyes rendelkezésére áll, de nem később, mint a módosító vagy érvénytelenítő okirat kibocsátásának hónapját követő hónap 15. napja, feltéve, hogy az eredetileg levonható előzetesen felszámított adó összege közvetlenül olyan, a 127. § (1) bekezdésében említett okiraton alapul, amelyet más fél (hatóság) bocsátott ki«.

Előbbiek értelmében tehát az adóalanynak csökken a levonható adója (mivel azt tévesen hárították át rá). Az áfatörvény 153/C § (1) bekezdés a) pontja alapján pedig a levonható adó csökkenését – főszabály szerint – önellenőrzés nélkül, fizetendő adót növelő tételként kell elszámolnia a bevallásában.

A számlabefogadónak – az egyenes adózásról szóló eredeti számla érvénytelenítését vagy az eredeti számla módosítását követően – az immár a fordított adózás szabályai szerint kiállított számla alapján az adóalapot és az adó összegét a bevallásában az áfatörvény 60. §-ában meghatározottak szerint kell szerepeltetnie. Az áfatörvény 60. § (1) bekezdése kimondja, hogy termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetében, ha adófizetésre a terméket beszerző, szolgáltatást igénybevevő adóalany kötelezett, a fizetendő adót
a) az ügylet teljesítését tanúsító számla vagy egyéb okirat kézhezvételekor vagy
b) az ellenérték megtérítésekor, vagy
c) a teljesítést követő hónap tizenötödik napján
kell megállapítani, annak megjegyzésével, hogy az áfatörvény 60. § (2) bekezdése szerint a felsoroltak közül az alkalmazandó, amely a leghamarabb következik be.

Olvassa el az Adózóna „A nap kérdése: áfás egyéni vállalkozó szüneteltetés alatt anyagokat vásárolt – levonhatja-e ezen számlák áfatartalmát?” és „A nap kérdése: alanyi adómentes kft. decemberben átlépte az értékhatárt, most vette észre, pénztárgépes bevételei is voltak – mit kell tennie?” című írását!
A számlabefogadó – az egyenes adózásról szóló eredeti számla érvénytelenítését vagy az eredeti számla módosítását követően – az általa immár a fordított adózással megállapított fizetendő áfát az áfatörvény 153/C § (3) bekezdése szerint helyezheti levonásba. E rendelkezés rögzíti, hogy »a 120. § b) pontja, c) pont cb) alpontja vagy e) pontja alapján keletkezett, eredetileg levonható, előzetesen felszámított adó összegét érintő különbözetet – az (1)–(2) bekezdésekben foglaltaktól eltérően – az adóalany abban az adómegállapítási időszakban kötelezett figyelembe venni, amelyben a fizetendő adó összegét növelő vagy csökkentő tételt el kell számolni.« Azaz a számla befogadója abban az időszakban köteles figyelembe venni levonható adóként az általa fordított adózással megállapított, felszámított áfát, amikor az áfatörvény 60. §-a szerint az adóalapot és az adó összegét bevallásában fel kell tüntetnie (adott esetben önellenőrzés keretében), feltéve, hogy az adólevonási jog valamennyi törvényi feltétele fennáll.”

Mint látható, az adózási kérdés a számla módosítására is vonatkozik.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Motorkerékpár – lízing

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Ingatlan-bérbeadás számlázása magánszemélyként kifizetőnek

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink