hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: alanyi adómentes kft. decemberben átlépte az értékhatárt, most vette észre, pénztárgépes bevételei is voltak – mit kell tennie?

  • adozona.hu

Alanyi mentes kft. december 10-én átlépte a 12 millió forintos értékhatárt, ezt most vettük észre január végén a könyvelés során. Pénztárgépes bevételei is voltak, és számlái is, melyeket cégeknek állított ki. Mi a teendő ilyenkor, ha késve vettük észre? – kérdezte olvasónk. Nagy Norbert adószakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.

A kérdés részletesen így hangzik: alanyi mentes kft. december 10-én átlépte a 12 millió forintos értékhatárt, ezt most vettük észre január végén a könyvelés során. Pénztárgépes bevételei is voltak, és számlái is, melyeket cégeknek állított ki. Mi a teendő ilyenkor, ha késve vettük észre? Idei évre már bejelentkezett ettől függetlenül az áfakörbe. Visszamenőleg 2024 decemberre be kell jelentkeznie a T201T nyomtatványon és áfabevallást kell beadni? Mi lesz a pénztérgépes bevételekkel, amelyeket már nem tud korrigálni, és a decemberben kiállított számlákat sztornózni kell, és áfásan kiállítani? Ez 20 darab számlát érint. Esetleg elég egy jegyzőkönyvet felvenni, hogy mikor lépett be az áfakörbe és onnantól a bevételeiből visszaszámolni az áfát, és bevallani? A bejövő számlák áfáját is ettől az időponttól levonásba helyezheti?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Az alanyi adómentesség megszűnése a 12 millió forintos értékhatár átlépésének napján következik be. A kérdéses esetben 2024. december 10-én történt az értékhatár átlépése, így 2024. december 11-étől áfaalanyiság keletkezik. Az értékhatár átlépése miatt T201T nyomtatványon szükséges visszamenőleg bejelentkezni az áfakörbe. A 2024. december hónapjára áfabevallást kell benyújtani, amely tartalmazza az értékesítések és beszerzések áfa összegét az átlépés időpontjától kezdődően.

Az Adózóna oldalán megjelent a„A nap kérdése” című írásokat itt olvashatja el. „ Áfa – Speciális esetek + Egyéni vállalkozók adózása, számvitele + Nemzetközi ügyletek áfája” kiadványcsomagunk 50 százalékos kiadói kedvezménnyel itt vásárolható meg.
A pénztárgépes bevételeket bruttó módon kell kezelni, azaz a bevétel tartalmazza az áfát. A számlázott összegekből vissza kell számolni az áfát az adott áfakulcs alapján. A pénztárgépes adatokat helyesbíteni nem lehet, de jegyzőkönyvben dokumentálni kell a változást, és a pénztárgép által rögzített bruttó bevételből számított áfa összegét fel kell tüntetni az áfabevallásban.

A 2024. december 11. után kiállított számlákat sztornózni kell, és helyettük új, áfás számlákat kell kibocsátani. Az új számlákon az áfakulcsát és a nettó összeget is fel kell tüntetni. Az érintett partnereket tájékoztatni kell a helyesbítésről és az új számlák kiállításának okáról.

A bejövő számlák áfa tartalmát – az általános levonási szabályok szerint – 2024. december 11-étől kezdődő időszakra vonhatja le, ha azok a vállalkozás áfaalanyiságát követően keletkeztek, és a gazdasági tevékenységhez kapcsolódnak
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Motorkerékpár – lízing

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Ingatlan-bérbeadás számlázása magánszemélyként kifizetőnek

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink