hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az áfafigyelési időszak szabályai I. – Ingóságok

  • Gyüre Ferenc adótanácsadó
1

Az áfatörvény egyik legtöbbet használt paragrafushelye a 135. § és a 136. §. Ezen jogszabályhelyek írják le, hogy egy-egy tárgyi eszközhöz kapcsolódó áfa milyen szabályok mentén vonható le, és mennyi ideig kell azt korrigálni. Természetesen az áfatörvény fő szabálya az irányadó, azaz a 120. §, mely szerint egy előzetesen felszámított áfa akkor helyezhető levonásba, ha azt bevételszerző tevékenységhez használják. A figyelési időszak a tárgyi eszközök élettartamához köthető. Az áfatörvény megkülönbözteti, hogy ingó, vagy ingatlan eszközökről beszélünk-e, jelen cikk az ingó vagyontárgyra fókuszál, az ingatlannal egy külön cikkben foglalkozunk.

A figyelési időszak a tárgyi eszközök élettartamához köthető. Ez azt jelenti, hogy míg egy készletbeszerzés vagy szolgáltatás-igénybevétel esetén ilyen nincsen, mivel lényegében azonnal vagy éven belül felhasználjuk a bevételszerző tevékenységhez, addig egy tárgyi eszközt több éven át használ egy vállalkozás, és emiatt nem biztos, hogy mindig csak az adott adóköteles bevételszerző tevékenységet fogja szolgálni. A figyelési időszak az eszközök hosszú használati idejében bekövetkező bizonytalanságok/változások kezelése szolgáló fogalom.

Áfa témakörben további írásokat az Adózóna oldalán itt olvashat. 15 százalék kiadói kedvezménnyel megvásárolható a HVG Adó 2024 különszám.

Az ingó vagyontárgyra vonatkozóan a figyelési időszak 5 év, azaz 60 hónap. Ez azt jelenti, hogy az adóalany ezen időintervallumban köteles figyelni azt, hogy a beszerzéskor levont áfa aránya a használati idő alatt (jelen esetben 5 év), nem változik, vagy ha változik, akkor milyen irányba, és azt kiigazítsa. Fontos, hogy ha a visszaigényelt áfa összege a figyelési időszak alatt csökkent, akkor az adóalany köteles a kiigazítással élni, és a pótlólagosan keletkező áfa összegét megfizetni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, még milyen kötelezettségeket ír elő az áfatörvény a figyelési időszakkal kapcsolatban ingóságok esetében, illetve ennek értelmében mikor és hogyan kell a kiigazítást elvégezni!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
realterdik

"Ebben az esetben egy saját számlázás történik, azaz maga a vállalkozó fogja elkészíteni magának a számlát, azaz ugyanaz a jogalany lesz az ügylet eladója is és vevője is." Nem értelmezhető a saját magának történő számlázás, Áfa tv. : 159. § (1) Az adóalany köteles - ha e törvény másként nem rendelkezik - a 2. § a) pontja szerinti termékértékesítéséről, szolgáltatásnyújtásáról a termék beszerzője, szolgáltatás igénybevevője részére, ha az az adóalanytól eltérő más személy vagy szervezet, számla kibocsátásáról gondoskodni.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi gazdaság kilépő tagja

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Munkabért terhelő párhuzamosan több letiltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink