adozona.hu
Tárgyi eszköz átminősíthető-e készletté, értékesítésnél mi a helyzet az áfával?
//adozona.hu/afa/Targyi_eszkoz_atminosithetoe_keszletbe_erte_YF6HLL
Tárgyi eszköz átminősíthető-e készletté, értékesítésnél mi a helyzet az áfával?
Olvasónk a következőket kérdezte: Egy kft.-ben már több éve nem használt tárgyi eszközök átminősíthetők-e készletté, illetve milyen jogszabály vonatkozik az átminősítésükre? Valamennyi tárgyi eszköz nullára leíródott, 15-20 éves. A vállalkozás leépítés alatt van, az eszközök értékesítése igen nehézkes. A tárgyi eszközöket áfásan szerezte be a cég, amely már 7 éve alanyi áfamentes. Ha átminősítjük az eszközöket a készletek közé, ha készletként, áruként kerülnek értékesítésre, az áfáról nem beszélünk ebben az esetben, csak tárgyi eszköz esetében? Átminősítés milyen értéken történhet? Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.
A számviteli törvény (Szt.) 24. §-a szerint befektetett eszközként olyan eszközt szabad kimutatni, amelynek az a rendeltetése, hogy a tevékenységet, a működést tartósan, legalább egy éven túl szolgálja. A befektetett eszközök közé az immateriális javakat, a tárgyi eszközöket, a befektetett pénzügyi eszközöket kell besorolni.
Az Szt. 23. § (4)–(5) bekezdése szerint az eszközöket rendeltetésük, használatuk alapján kell a befektetett eszközök vagy a forgóeszközök közé sorolni. Ha egy adott eszköz használata, rendeltetése a besorolást követően megváltozik, mert az eszköz a tevékenységet, a működést tartósan már nem szolgálja vagy fordítva, akkor annak besorolását meg kell változtatni; az eszközt – legkésőbb a mérlegkészítés időszakában, a mérlegfordulónapra vonatkozóan – át kell sorolni a befektetett eszközök közül a forgóeszközök közé vagy fordítva, a forgóeszközök közül a befektetett eszközök közé. Az átsorolás nettó értéken történik.
Ha azonban a tárgyi eszköz nettó értéke nulla, akkor nulla értékkel kerül a készletek közé átsorolásba és csak mennyiségi nyilvántartást kell vezetni róla.
https://adozona.hu/jogtar/40454_2007_CXXVII_torveny_altalanos_forgalmi
Az áfatörvény 2. §-ának a) pontja szerint adót kell fizetni az adóalany által – ilyen minőségében – belföldön és ellenérték fejében teljesített termékértékesítése után. Az áfatörvény 9. § (1) bekezdése szerint termék értékesítés a birtokba vehető dolog átengedése, amely az átvevőt tulajdonosként való rendelkezésre jogosítja, vagy bármely más, a birtokba vehető dolog szerzése szempontjából ilyen joghatást eredményező ügylet.
A készletként történő értékesítés esetén tehát az áfát alanyi adómentes adóalanynak nem kell felszámítani. Ha azonban az értékesítés a tárgyi eszköz rendeltetésszerű használatbavételének hónapjától kezdődően az áfatörvény 135. § (1) bekezdése szerinti
a) ingó tárgyi eszköz esetében 60 hónap,
b) ingatlan tárgyi eszköz esetében pedig 240 hónap
nem telt el, akkor az áfatörvény 136. §-a szerint kell eljárni. Ez azt jelenti, hogy a teljesítés hónapjára és a hátralevő hónapokra együttesen időarányosan jutó előzetesen felszámított adó összegét
a) véglegesen levonhatja, ha a tárgyi eszköz értékesítése adólevonásra egyébként jogosítaná;
b) véglegesen nem vonhatja le, ha a tárgyi eszköz értékesítése adólevonásra egyébként nem jogosítaná.
Ha az eredetileg levonható előzetesen felszámított adó összegéhez képest különbözet keletkezik, és annak összege abszolút értékben kifejezve eléri vagy meghaladja az 1000 forintnak megfelelő pénzösszeget, a különbözetre az áfatörvény 153/C § (1)–(2) bekezdését kell megfelelően alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy ha
a) a levonható előzetesen felszámított adó összege csökken, az adóalany a különbözetet abban az adómegállapítási időszakban köteles fizetendő adó összegét növelő tételként figyelembe venni, amelyben
a változás bekövetkezett;
b) a változás eredményeként az eredetileg levonható előzetesen felszámított adó összege nő, az adóalany – az adólevonási jog gyakorlása egyéb feltételeinek sérelme nélkül – a különbözetet legkorábban abban az adómegállapítási időszakban jogosult levonható előzetesen felszámított adó összegét növelő tételként figyelembe venni, amelyben a különbözet alapjául szolgáló, okiratot módosító okirat (itt a készlet eladásról kiállított számla) a személyes rendelkezésére. áll.
Nyilvánvaló, hogy ha a tárgyi eszköz ingónak minősül és a használatba vételtől eltelt legalább 15 év, akkor nem merül fel az előzetesen felszámított áfa utólagos módosítása.
Hozzászólások (0)