adozona.hu
Magas üzemanyagár: megvizsgálja a kormány a kereskedelmi árréseket
//adozona.hu/afa/Magas_uzemanyagar_a_kereskedelmi_arreseket__Y34JJF
Magas üzemanyagár: megvizsgálja a kormány a kereskedelmi árréseket
Meddig nyerészkedik a kormány a magasabb üzemanyagárakon? – kérdezte ma az Országgyűlésben Molnár Zsolt MSZP-s képviselő. Varga Mihály pénzügyminiszter válaszában közölte: a kormány vizsgálja a befagyasztás lehetőségét, és azt is megnézik, milyen kereskedelmi árrésekkel dolgoznak az üzemanyag-forgalmazók, akár nagykereskedelmi, akár kiskereskedelmi szinten.
Molnár Zsolt idézte Orbán Viktor 2004-es nyilatkozatát, amelyben a jövedéki adó vagy az áfa csökkentését javasolta az akkori 236 forintos benzinár miatt. Rámutatott: a benzin áfája 2004-ben 25 százalék volt, ma 27 százalék, jövedéki adója pedig 103 forint volt, ma pedig 120 forint literenként.
A képviselő azt kérte a kormánytól, vessen véget annak a korszaknak, amikor 500 forint fölötti üzemanyagár mellett 27 százalékos áfával "sarcolja a magyar családokat".
Varga Mihály pénzügyminiszter válaszában leszögezte: 2004-ben Magyarország európai uniós tagország lett, és az uniós szabályok szerint az áfa és a jövedéki adó módosítása előzetes engedélyhez kötött. Szerinte a képviselő azt sem veszi figyelembe, hogy emelkedtek a nettó átlagkeresetek is: míg 2010-ben egy átlagkeresetből 400 liter benzint lehetett vásárolni, 2021-ben ez 670 liter.
Molnár Zsolt válaszában elfogadhatatlannak nevezte, hogy a kormány az EU-ra terhelné az ügyben a felelősséget. Ezek szerint a kormányoldal az 500 forint fölötti üzemanyagárat rendben valónak tartja? – tette fel a kérdést.
Varga Mihály úgy reagált: nem tartják rendben lévőnek az ilyen gyors üzemanyagár-növekedést, amikor lényegében 8 hónap alatt több mint 100 forinttal nőtt a kiskereskedelmi ár.
Jelezte: a kormány konkrét lépéseket tervez, a befagyasztás lehetőségét is vizsgálják és azt is megnézik milyen kereskedelmi árrésekkel dolgoznak az üzemanyag-forgalmazók, akár nagykereskedelmi szinten, akár kiskereskedelmi szinten.
Emellett ebben a helyzetben Brüsszelnek is engednie kell a merev magatartásából akár az áfára vonatkozóan, akár a jövedéki adóra vonatkozóan. "Ha ez megtörténik, akkor nemcsak megállítani, hanem jelentősen csökkenteni is tudjuk majd az üzemanyagok árát" – jelentette ki a miniszter.
Hozzászólások (0)