adozona.hu
Ingatlanhoz közvetlenül kapcsolódó szolgáltatás áfája – teljesítési hely
//adozona.hu/afa/Ingatlanhoz_kapcsolodo_szolgaltatas_afaja___HYMBC4
Ingatlanhoz közvetlenül kapcsolódó szolgáltatás áfája – teljesítési hely
Az áfatörvény alkalmazásának lényeges területét alkotja a szolgáltatásnyújtások teljesítési helyének meghatározása. A teljesítési hely ismeretében tudjuk eldönteni ugyanis azt, hogy az adott ügylettel kapcsolatos forgalmi adó melyik állam költségvetését illesse meg.
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) és a mögötte álló uniós irányelv (112/2006. számú Irányelv) a szolgáltatásnyújtások teljesítési helyét általában az igénybe vevő adójogi státusza alapján határozza meg. Ez alapján, fő szabály szerint, ha egy szolgáltatást adóalany (vállalkozás) vesz igénybe, akkor ezen szolgáltatás teljesítési helye az igénybe vevő adóalany gazdasági letelepedésének a helye. Ha pedig a szolgáltatást nem adóalany veszi igénybe, akkor a szolgáltatás nyújtójának gazdasági letelepedési helye fogja meghatározni a teljesítés helyét.
Amikor azonban a szolgáltatásnyújtás valamely ingatlanhoz közvetlenül kapcsolódik, akkor a fenti általános szabály nem érvényesül. Ez esetben ugyanis mindig az ingatlan fekvése fogja meghatározni a teljesítés helyét, függetlenül a szolgáltatás igénybe vevőjének személyétől.
Olvassa el az Adózóna "Áfa távolról is nyújtható szolgáltatásoknál", valamint "Harmadik országba értékesítés alanyi adómentesként: áfás vagy nem áfás?" című írásait is! |
Például, ha egy magyar vállalkozás egy német adóalanynak nyújt egy olyan ingatlannal közvetlenül kapcsolatos szolgáltatást (például adásvételi szerződés megszerkesztése), mely ingatlan Magyarországon található, akkor a német partner hiába adja meg közösségi adószámát, az ügyletet magyar áfa fogja terhelni.
A magyar áfatörvény csupán példálódzó jelleggel sorolja fel azokat a szolgáltatásokat, melyek a jogalkotó megítélése szerint közvetlenül kapcsolódnak valamely ingatlanhoz:
• az ingatlanközvetítői és -szakértői szolgáltatások,
• a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatások,
• az ingatlanhasználatra vonatkozó jogok átengedése, valamint
• az építési munkák végzésének előkészítésére és összehangolására irányuló szolgáltatások.
A fenti felsorolás tehát nem kimerítő, így a jogalkalmazóknak adott esetben komoly fejtörést okozhat annak megállapítása, hogy egy konkrét szolgáltatás „kellően” közvetlenül kapcsolódik-e egy ingatlanhoz.
Az európai jogalkotók – felismerve ezt a problémát – még 2013-ban döntöttek úgy, hogy 2017. január 1-jei hatállyal kiegészítik az áfa irányelv végrehajtási rendeletét (282/2011. számú végrehajtási rendelet), ezzel segítve a vállalkozásokat.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mit tartalmaz a végrehajtási rendelet, annak kiegészítése, illetve a hozzá kibocsátott magyarázat!
Hozzászólások (0)