hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így kell kiállítania a számlát a szállásadónak

  • adozona.hu
2

Hogyan kell kiállítania a szállásadónak a számláját, szükséges-e az e-számla? Olvasói kérdésre Bunna Erika adótanácsadó válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: A Booking. com a vendégektől beszedte a pénzt a szállás megrendelésekor, már 2020-ban is, majd mikor a vendég megérkezett, az azt követő hónap 15-éig megküldte a szállásadónak. Most hasonló megoldást alakít ki a szállás.hu is, ha a vendégfogadó hozzájárul. De hogy alakul akkor a szállásadó számlája? Ha jól értesültem, akkor 2021-ben minden vendégről e-számlát kell kiállítani, hogyan lehet ezt megoldani, hisz már a vendéget küldők, számláztak a vendég felé. (Az én vendégemnek is kellett számlát kiállítani, ennek összegét a vendéglátó hol találja meg a szezonra vonatkozóan?) A pénz átküldése után több mint valószínű, hogy az ő közreműködési összegét, le is vonták.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A szálláshely-közvetítés számlázása kapcsán többféle megoldás létezik a gyakorlatban.
1. Direkt számlázás jutalékkal: ebben az esetben a magánszemély felé a szállásadó számláz, emiatt direkt a számlázás
 Ha a közvetítő a szálláshely-szolgáltatóval áll jogviszonyban:
♦ a szálláshely-szolgáltató a szolgáltatásáról (amely a jutalékot is tartalmazza) számlát állít ki a magánszemély részére,
♦ a közvetítő számláját a szálláshely-szolgáltató felé állítja ki.
Ha a közvetítő a magánszeméllyel áll jogviszonyban
♦ a szálláshely-szolgáltató a szolgáltatásáról (amely a jutalékot nem tartalmazza) számlát állít ki a magánszemély részére,
♦ a közvetítő számláját a magánszemély felé állítja ki, ha neki nyújtotta a szolgáltatást.

2. Közvetített szolgáltatás (áfatörvény 15. §): a magánszemély a szálláshely közvetítővel van közvetlen kapcsolatban, a szállásadóval nem,
♦ a teljes szolgáltatásról a közvetítő állítja ki a számlát a magánszemély felé, ez tartalmazza a teljes szálláshely-szolgáltatás díját (ez közvetített szolgáltatásnak tekintendő) és a jutalékot is.
♦ a szálláshely-szolgáltatás összegét a szolgáltató a közvetítő felé számlázza.

3. Más nevében és javára beszedett pénzösszeg (áfatörvény 71. § (1) bekezdés c) pont): a magánszemély felé a szálloda számláz, azonban pénzmozgás a közvetítő és a magánszemély között történik.
Ha a közvetítő a szálláshely-szolgáltatóval áll jogviszonyban:
♦ a szálláshely-szolgáltató a szolgáltatásáról (amely a jutalékot is tartalmazza) számlát állít ki a magánszemély részére,
♦ a közvetítő számláját a szálláshely-szolgáltató felé állítja ki,
♦ a magánszemély a teljes összeget a közvetítőnek utalja, aki a szálláshely-szolgáltatónak más helyett és más javára beszedett, elszámolási kötelezettséggel átvett pénzeszközként továbbítja a szálláshely-szolgáltatás összegét a szolgáltatónak, – fontos, hogy ez  a módszer elkülönített nyilvántartás vezetését igényli, ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a közvetítő a magánszemély által fizetett összegből a saját számlájának ellenértékét tartja meg.
Ha a közvetítő a magánszeméllyel áll jogviszonyban
♦ a szálláshely-szolgáltató a szolgáltatásáról (amely a jutalékot nem tartalmazza) számlát állít ki a magánszemély részére,
♦ a közvetítő számláját a magánszemély felé állítja ki, ha neki nyújtotta a szolgáltatást,
♦ a magánszemély a teljes összeget a közvetítőnek utalja, aki a szálláshely-szolgáltatónak más helyett és más javára beszedett, elszámolási kötelezettséggel átvett pénzeszközként továbbítja a szálláshely-szolgáltatás összegét a szolgáltatónak, – fontos, hogy ez  a módszer elkülönített nyilvántartás vezetését igényli, ez azt jelenti, hogy a magánszemély két jogcímen utal, a közvetítő pedig a saját maga által kiállított számlában lévő ellenértéket tartja meg.

Fontos lenne tisztázni, hogy a kérdésben szereplő eset melyik konstrukciót valósítja meg, ki kivel áll szerződéses kapcsolatban.

Ha a szállásközvetítő már számlázott a vendégek felé, bizonyosan nem kell a szállásadónak ismételten számlázni a magánszemély vendégek felé.

2021-től a magánszemély részére kiállított számlákról is adatot kell szolgáltatni a NAV online rendszerében, az e-számla kiállítása nem lesz kötelező.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
Ruszin Zsolt

Ezzel a számlakiállítással van egy kis gond.

A vevő korántsem biztos, hogy a megszállt vendég, több vendég esetén pedig nem tudni, hogy mi van. Fizetheti a szállást anyuka (ő a vevő), anélkül, hogy a személyéről valaha is értesülnénk. A vendég(ek) adatai tehát megvannak, de a vevő neve, címe: nincs.

Ezért egyáltalán nem kell számlát kiállítani, akármit is ír az Áfa tv. 163.§-a, ami sajnos éppen emiatt súlyosan irányelv-ellenes.

Tehát: a szállásadó korántsem biztos, hogy értesül a vevő nevéről, pláne a címéről. Ha a kedves vevő nem kér számlát - ezen adatok megadásával - akkor elvileg a nyugta szabályai maradnak, amit készpénzes fizetési esetén Magyarországon csak pénztárgéppel lehet kibocsátani (kivéve a falusi vendéglátást), ami önmagában is tiszta agybaj, főleg egy NTAK mellett. Azonban itt nem kártyás kifizetés történik. A Booking, az Airbnb és társai ugyanis átutalással küldik a pénzt (kötegelve), így korántsem kell pénztárgép. A készpénzes fizetés esetén lehet találkozni a kedves vendéggel és meg lehet érdeklődni tőle, hogy ki a vevő és mi a címe, ott nincs akadálya a számla kiállításának, amit lehet jelentgetni a PTGSZLAH nyomtatványon (2021-től, XML 3.0. esetén: minek?).

Tehát marad az "átutalásos nyugta".
Az átutalásos nyugta meg istentudjamicsoda.

Legutóbbi adóhatósági ellenőrzésem kapcsán a NAV a kibocsátott számlákat követelte a szálláshelytől. Válaszuk előadtam a fenti dilemmát. Aztán szépen csöndben elálltak a kérésüktől, az ügyfél pedig a számviteli bizonylatnak megfelelő nyilvántartásokkal szépen alátámasztotta a bevételt, osztjónapot.

Természetesen a problémát már 2011-ben megírtam a minisztériumnak, amit azóta többször is megismétlem, de még azt se írták vissza, hogy "fapapucs".

A Booking.com szálláshely közvetítést végez csak, jutalék ellenében. Szálláshely szolgáltatást nem végez, nincs közvetített szolgáltatás ilyen téren. A szállásadó jutalékot fizet a Booking.com-nak a közvetítésért. Ehhez a szállasadónak közösségi adószámmal kell rendelkeznie és azt a Booking.com-nak meg kell adnia. A szállásadó közösségi szolgáltatást vesz igénybe áfa adóalanyként és így az áfát itthon fizeti (ha alanyi mentes, akkor havonta).
A szállásadásról szóló számlát a szallasadó a vendégnek állítja ki. A Booking.com nem ad a vendégnek számlát, nem szed be tőle jutalékot (ellentétben az Airbnb-vel, amely jutalékot kér mindkét félről) .

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink