17 találat a(z) szállásadó cimkére
GVH: torzulhatott a verseny az online szállásfoglalási piacon? Cikk
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elindította a gyorsított ágazati vizsgálatát az online szálláshelyfoglalás és a szálláshely-szolgáltatás hazai piacán. A nemzeti versenyhatóság vizsgálata kiterjed annak értékelésére, hogy sérülhetett-e a piaci verseny – többek között – a Booking szerződési- és szerződésteljesítési gyakorlata kapcsán, amelyről az utóbbi időben folyamatosan érkeznek a piaci jelzések a hatósághoz, olvasható a GVH honlapján.
Booking-botrány: felmérés a probléma feltárására Cikk
A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) kérdőívvel méri fel a Booking.com késedelmes fizetésének hatásait a szálláshely-szolgáltatók körében. Az eddig beérkezett csaknem 6 ezer válasz alapján minden második szolgáltatót érint a fennakadás, leginkább a főként családi vállalkozások által működtetett magán- és egyéb szálláshelyeket – közölte az MTÜ kedden az MTI-vel.
Szállásadó általi étkeztetés áfája Kérdés
Önfoglalkoztatók bértámogatása: sokan hoppon maradhatnak Cikk
Özönlenek a kérdések szerkesztőségünkhöz az alkalmazott nélküli, úgynevezett önfoglalkoztató vállalkozások által igényelhető bértámogatással kapcsolatban. A vonatkozó kormányrendeletből több esetben nem olvasható ki egyértelmű válasz a speciális helyzetekre, összefoglalónkban ezek közül ismertetünk kettőt. A kérdésekre Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.
Negyven milliós versenyhivatali bírság az Airbnb-nek Cikk
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 40 millió forintos bírságot szabott ki az Airbnb-re, amiért a cég nem hajtotta végre maradéktalanul a hatóság felé vállalt módosításokat a fogyasztóknak nyújtott tájékoztatásaiban.
Így kell kiállítania a számlát a szállásadónak Cikk
Hogyan kell kiállítania a szállásadónak a számláját, szükséges-e az e-számla? Olvasói kérdésre Bunna Erika adótanácsadó válaszolt.
Szállásadó számlája Kérdés
Elszámolható költségek Kérdés
Előleg visszafizetésének bizonylatolása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Szállásadó ügyfelünk a jelenlegi nehéz helyzetben kért segítséget: van olyan vendége, aki még a veszélyhelyzet előtt foglalt szállást a szallas.hu-n május 20-ától 24-éig. Érdeklődtek a vendégnél az érkezésük időpontjáról, s jelezték, hogy nem érkeznek, és kérik vissza az előleget. Az előleg – amiről korábban előlegszámlát állítottak ki – visszautalásra fog kerülni. Hogyan történjen az előleg visszautalásának a bizonylatolása és milyen jogcímen? A szallas.hu -nak pedig jutalék járna a közvetítés után. Viszont nem valósult meg az ügylet. Ez esetben mi a megoldás? Válaszukat nagyon köszönöm!
Szállásadó személye, vendéglátás, áfa Kérdés
Magyar kft. (V) vendégeket fogad, kempingtől bérelt területen felállított bungalóiban. V csak a vendégeket fogadja a bungalóiban. A vendégeket egy külföldi utazásszervező (U) küldi. A vendég U-nak fizet, előre. A vendég U-tól kapott utalvánnyal megy a kempingbe. A vendégek fogadását és a távozás utáni ellenőrzést alvállalkozó(A) végzi. Ki lesz a „vendéglátó” a szállásadó, azaz kinek kell bejelentenie vendégeket, ki rendezi az ifát? Kit terhel a turizmusfejlesztési hozzájárulás? U utólag küld havi elszámolást V-nek a vendégekről és a díjakról. A kemping a bérleti díjat negyedévente előre számlázza. Az alvállalkozó havonta utólag számláz. Probléma: V gyakorlatilag nem is találkozik a vendégekkel, és csak havonta utólag látja a már lezajlott forgalmat. A vendégeket fogadó A meg „csak „ alvállalkozó”, azaz nem ő a vendéglátó – a jelen felállásban. Feltételezzük, hogy U-nak magyar áfás számlát kell kiállítania a vendégeknek. Ehhez bejelentkezik a magyar adóhatóságnál – csak áfaszámért. Feltételezzük, hogy telephelye nem keletkezik, azaz csak áfaadószámos lesz, más kötelezettsége nem lesz. Helyes a megállapításunk? V a teljes, U által beszedett szállásdíjakról állít ki neki számlát. U a jutalékáról V felé – ugyancsak magyar áfás számlát? Helytálló a megállapítás? Feltételezzük, hogy V lesz a „szállásadó”. A vendégeket fogadó alvállalkozó eljárhat helyette a bejelentések és az idegenforgalmi adó beszedése ügyében? Ő milyen áfakulccsal számlázza a szolgáltatását?
Adómódosítás: új szabályok a magánszállásadókra Cikk
Szokatlanul kevés módosítást tartalmaz az országgyűlés napirendjére tűzött adócsomag, amely a személyijövedelemadó-törvény rendelkezéseit érinti. A javaslatok lényegében csak a megváltozott jogszabályi környezethez igazítják a törvény egyes szabályait. Ezek közül különösen figyelemreméltók a szállásadói tevékenységre vonatkozó jogszabályok összhangjának megteremtésére irányuló, a fizetővendéglátók számára egyértelműbb helyzetet biztosító korrekciók.
EU-adószám – Románia Kérdés
Tisztelt Szakértő! Intézményünk Romániában vállalt feladatot és ott kellett szállást keresni a munkatársaknak. Több szállásadóval sikerült megoldanunk ezt a problémát, viszont van két kérdés, amiben a segítségét kérjük. Az egyik szállásadónak nincs EU-s adószáma, és azt mondja, hogy ő az országában adómentes státuszban van, nem kell EU-s adószámot kérnie, és nem is fog kérni. A másik szállásadó rendelkezik EU-s adószámmal, viszont a számlát 5 százalékos adóval állította ki. Ahogy nézem, ez talán a forrásadó lehet, de egyszerűen hiába próbáljuk elmondani nekik, hogy mire lenne szükségünk, nem értik, és nem is akarnak változtatni. Kérem a segítségét ebben a kérdésben, mert mi itt, Magyarországon nem akarunk hibázni az áfa bevallásakor és a számlák könyvelésekor. Előre is köszönöm a segítséget!
Így számlázhat a szállásközvetítő Cikk
Hogyan számláz helyesen a szállásközvetítő cég? Csak a saját tevékenységéről vagy a szállásról is kiállíthatja a számlát? Olvasói kérdésre dr. Kelemen László jogász adószakértő válaszolt.
Az Airbnb szállásadóinak 81 százaléka kevesebbet vallott a bevételénél Cikk
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adatai szerint az Airbnb-hálózat szállásadóinak 81 százaléka szerzett több bevételt annál, mint amennyit Magyarországon bevallott – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára az MTI-vel vasárnap.
Szállásadó Kérdés
Kérem szíveskedjenek tájékoztatni arról, ha nyugdíjas magánszemély vagyok és kiadnám az üres családi házamat, csak szállásadóként felelne meg az érdeklődőnek, mi a teendőm, egyéni vállalkozóként tehetem csak meg? Továbbá milyen levonások, kötelezettségeim vannak a NAV felé? Nagyon köszönöm tájékoztatásukat.