adozona.hu
Törölt adószámúnak kell mérleget, adóbevallást készítenie?
//adozona.hu/adozas_rendje/Torolt_adoszamunak_kelle_merleget_adobevall_PXAB03
Törölt adószámúnak kell mérleget, adóbevallást készítenie?
Adótartozás miatt törölte az adóhatóság a vállalkozás adószámát, még 2016-ban. 2017-re kell-e éves beszámolót, illetve 1729-es bevallást benyújtani? – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.
Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) előírása szerint (ha 2016-ban történt az adószám törlése, akkor még ezen törvény szerint kell eljárni) az adóhatóság a cégbíróságnál az adószám törléséről történő értesítéssel kezdeményezi az adózó megszüntetésére irányuló eljárást. A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Cégtv.) szerint, ha a cégbíróság az állami adóhatóság elektronikus úton történő értesítése alapján tudomást szerez arról, hogy a cég adószámának jogerős törlésére került sor, a cégbíróság a céget – legkésőbb az állami adóhatóság értesítését követő tizenöt munkanapon belül – megszűntnek nyilvánítja. A megszűntnek nyilvánítás azonban nem eredményezi a cég törlését, mivel a végzés jogerőre emelkedését követően a cégbíróságnak le kell folytatnia a kényszertörlési eljárást.
Az Art. előírása szerint adóköteles tevékenységet csak adószámmal rendelkező adózó folytathat, illetve a cégtörvényben foglaltak szerint a kényszertörlési eljárás alá került cég gazdasági tevékenységet nem végezhet, és legfőbb szerve nem dönthet a cég kényszertörlési eljárás alatti működtetéséről, a kényszertörlési eljárás megszüntetéséről, a cég átalakulásáról.
Ezen előírások alapján a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény rendelkezése szerint mindaddig, amíg nem kezdődik meg a kényszertörlési eljárás, folytatódhat a könyvelés, bár az adószám törlése miatt adóköteles tevékenység nem folytatható. Beszámolót és adóbevallást akkor kell készíteni, ha elkezdődött a kényszertörlési eljárás. E nappal ugyanis új üzleti év kezdődik. Az előző üzleti év a kényszertörlési eljárás kezdő időpontját megelőző napig tart.
A kényszertörlési eljárás időszaka egy üzleti évnek minősül, függetlenül annak időtartamától. Amennyiben a kényszertörlési eljárásból felszámolási eljárás lesz, a felszámolás időszaka üzleti évének kezdő napja a felszámolás elrendelésének a napja.
A kényszertörlési eljárás alatt álló adózó – a kényszertörlési aljárás kezdő napjától – nem alanya a társasági adónak a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (Tao) előírása szerint.
A megszűnés miatt tevékenységet lezáró beszámolót kell készíteni és az Art. előírása szerint soron kívüli adóbevallást kell benyújtani. Az adóbevallás benyújtás határideje a kényszertörlési eljárás kezdő időpontját követő 30 nap. A tevékenységet lezáró adóbevallással egyidejűleg teljesíteni kell a megelőző azon időszakokra vonatkozó minden más adóra vonatkozó bevallási kötelezettségeket is, amelyek teljesítésének határideje a tevékenységet lezáró bevallás benyújtásakor még nem járt le.
Ha tehát a kényszertörlési eljárás nem kezdődött el 2016-ban, akkor a 2016. december 31-ei mérlegfordulónappal, és ha még 2017-ben sem kezdődött el akkor 2017. december 31-ei mérlegfordulónappal is kell beszámolót készíteni és adóbevallásokat benyújtani (figyelemmel arra, hogy adószám hiányában gazdasági tevékenység nem végezhető).
Ha elkezdődött a kényszertörlési eljárás, akkor az előzők szerint kell vagy már kellett eljárni.
[Art. 24/B. §, Cégtv. 91. §, 116. § a) pont, Art. 16. § (1) bekezdés, 33. § (3) bekezdés c) pont és (4) bekezdés, Tao 2. § (5) bekezdés, 5. számú melléklet 8. pont]
Hozzászólások (0)