hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyéni vállalkozás szüneteltetése alkalmazott mellett

  • adozona.hu
1

Szüneteltetheti-e a tevékenységét az egyéni vállalkozó, ha nem végez tevékenységet, és a munkát végző alkalmazottja gyeden van? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítás szakértőnk válaszolt.

Egyéni vállalkozónak egy alkalmazottja van, aki gyed ellátásban részesül. Az egyéni vállalkozó végez tevékenységet, csak az alkalmazottja dolgozott, amíg nem ment el szülni, aki a gyed mellett szintén nem végzi a tevékenységet. Szüneteltetheti-e tevékenységet az egyéni vállalkozó, amíg az alkalmazottja gyeden van? Ha igen, az idő alatt, amíg az alkalmazott fizetés nélküli szabadságon van, be kell-e nyújtani 1808-as bevallást? – kérdezte olvasónk.

Az adóhivatal egy korábbi tájékoztatásában úgy foglalt állást, hogy az egyéni vállalkozó nem szüneteltetheti a tevékenységét, ha aktív állományú alkalmazottja van – kezdte válaszát szakértőnk.

Mindezek alapján az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetésére nincs lehetőség abban az esetben, ha az egyéni vállalkozónak aktív állományú alkalmazottja van, ilyen eset például, ha a gyeden lévő alkalmazott ténylegesen munkát végez az egyéni vállalkozónál. Ha azonban a gyeden lévő alkalmazott nem végez munkát (fizetés nélküli szabadságon van), akkor a fentiek alapján nincs kizárva, hogy az egyéni vállalkozó szüneteltesse a tevékenységét. Ugyanakkor a passzív állományban lévő dolgozóval kapcsolatos bevallási kötelezettséget a szünetelés időszakában is teljesíteni kell.

Nem nyújtható be a NY jelű nyomtatvány, ha az adózónak az adott bevallási időszakban ugyan nem keletkezik adókötelezettsége, de a biztosítási jogviszonyára vonatkozó adatokat be kell írni a bevallásba. Ilyen lehet a gyeden lévő munkavállaló esete is.

Szakértőnk álláspontja szerint jelen esetben be kell nyújtani a 08-as havi bevallásokat, nullásan. Ezt azonban nem teljesítheti egy tevékenységét szüneteltető vállalkozás (vagyis egy nem működő munkáltató). Erre tekintettel nem javasolja a vállalkozás szüneteltetését a kérdésben felvázolt esetben.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Nem szabad hinni az adóhatóságnak, mert a magánszemély munkáltató továbbra is jogképes marad, az egyéni vállalkozás szüneteltetése alatt, így a munkaviszony is élni fog. Magánszemélyként benyújtja a 08-as bevallást. Ezzel tehát - a cikk állításával szemben - nincs gond.

Akkor van igazán gond, ha a szüneteltetés alatt bevétel keletkezik. Ilyenkor a magánszemélyt nem illetik meg a kedvezőbb költségelszámolási lehetőségek, bár - véleményem szerint - a tevékenység érdekében felmerült munkabér teljes egészében költségként elszámolható lesz.

Megjegyzem, hogyha a kisadózó kiszámlázza a bevételeit és azok a szüneteltetés alatt folynak be, az kisadózói bevétel marad.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink