adozona.hu
Bt. megszüntetése: mikortól lehet egyéni vállalkozást indítani?
//adozona.hu/adozas_rendje/Bt_megszuntetese_mikortol_lehet_egyeni_vall_RAQ5V4
Bt. megszüntetése: mikortól lehet egyéni vállalkozást indítani?
Bt. beltagja egyéni vállalkozást szeretne indítani, ezért megszüntetné a bt.-t. Mikortól válthat ki egyéni vállalkozói igazolványt? Mi a teendője, hogy elindítsa a folyamatot? – kérdezte olvasónk.
A bt. megszüntetésére az egyszerűsített végelszámolást érdemes választani. Az egyszerűsített végelszámolást azok választhatják, akik nem kötelezettek könyvvizsgálatra, és egyidejűleg vállalják, hogy a végelszámolást annak bejelentését követő 150 napon belül befejezik. Ilyenkor a cég nem választ végelszámolót, hanem a cég tisztségviselői maguk látják el ezt a feladatot, ügyvédi közreműködésre sincs szükség. Az egész folyamat kezdetén a végelszámolást végrehajtó cégvezetőnek vagy képviselőjének elő kell készíteni a gazdasági tevékenységet lezáró és az azt megelőző időszakra vonatkozó adóbevallásokat.
A bt. a végelszámolás elhatározásáról köteles a NAV-ot értesíteni (T201T adatlap kitöltésével), amelyhez a legfőbb szervnek a végelszámolás elhatározásáról szóló határozatát is csatolni szükséges. Az adatlap kitöltőprogramja és a hozzá tartozó útmutató az Általános Nyomtatványkitöltő Programban (ÁNYK) található, ami a NAV honlapján a www.nav.gov.hu → Nyomtatványok → Nyomtatványkereső → Részletes keresés útvonalon érhető el. Az ONYA portál – az adatlap webes kitöltőprogramja – elérhető a NAV internetes oldalán www.nav.gov.hu az „Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás” menüpontból.
A bt. megszűnését a megszűnésről szóló határozatot követő 15 napon belül kell bejelenteni. Ezzel a változásbejelentéssel egyidőben a cégbíróságnak elektronikus úton az elfogadott vagyonfelosztási javaslatot és határozatot is el kell küldeni. A NAV továbbítja majd a benyújtott dokumentumokat az illetékes cégbíróság felé, az pedig az adóhatóság elektronikus formájú értesítése után feljegyzi a kezdő időpontot.
A cégbíróság közzéteszi a Cégközlönyben a cég végelszámolásának megindítását, ezt követően a hitelelezők igényt formálhatnak 40 napon belül a tartozásuk megfizetésére.
Mindemellett a cégnek be kell nyújtania a NAV felé 30 napon belül a tevékenységet lezáró adóbevallást. Ezt meghaladóan a tevékenységet lezáró beszámolót (a végelszámolás nyitó napját megelőző nappal) és a végelszámolási nyitómérleget (a kezdő nappal) is el kell készíteni, és el kell fogadni, valamint annak letétbe helyezése és közzététele iránt is intézkedni kell, a végelszámolás kezdőnapjától számított 30 napon belül. Erre kizárólag a Személyre Szabott Ügyintézési Felületről (SZÜF) elérhető, az Elektronikus Beszámoló Portálon lévő Online Beszámoló és űrlapkitöltő Rendszeren (OBR) keresztül van lehetőség elektronikusan, cégkapus hozzáféréssel.
Az egyszerűsített végelszámolás végét ugyanúgy a T201T nyomtatványon szükséges bejelenteni a NAV felé, aki továbbítja azt a cégbíróságnak. Ezzel egyidőben a cég a cégbíróságnak a cégiratokat is el kell, hogy küldje elektronikus úton. Fontos, hogy a végelszámolásról értesíteni szükséges még a helyi önkormányzatot, valamint a cég számláját vezető bankot is.
A kezdéstől számítva tehát legfeljebb 150 napon belül el kell végezni az egyszerűsített végelszámolást, így nagyjából 5 hónap van arra, hogy a cég tulajdonosa minden adminisztrációt és követelést, minden bevallást és benyújtandó dokumentumot megfelelő módon elintézzen.
Hozzászólások (2)
Tisztelt Ruszin Zsolt! Az Adózóna szerkesztőségéhez beérkezett kérdés arról szólt, hogy „Mikortól válthat ki egyéni vállalkozói igazolványt? Mi a teendője, hogy elindítsa a folyamatot?” A kérdésre adott válasz első mondata a következő: „Tekintettel arra, hogy a Polgári törvényköny (Ptk.) szerint a beltag a társaságban a teljes magánvagyonával felel a társaság kötelezettségeiért, ezért addig, ameddig a bt. nem szűnik meg, az egyéni vállalkozás nem indítható el”. Természetesen a végelszámolást lezáró taggyűlési jegyzőkönyv napja lesz majd a bt. megszűnésének dátuma és ahogyan Ön is írja, a cégtörvény változásbejegyzési szabályai szerint a visszamenőleg fogják törölni a betéti társaságot (Ctv. 30.§ (3)), amely a polgári törvénykönyv szerint is visszamenőleges joghatású (Ptk. 3:48. c)). A válaszban javaslat szerepel az egyszerűsített végelszámolás választására és leírás ennek folyamatára. Általánosságban nem mondható ki, hogy a betéti társaság megszűnéséről szóló jegyzőkönyv dátumát követő napon a beltag számára az egyéni vállalkozás elindítható, mondhatnánk azt is, hogy az ilyen megállapítás hamis. Nincs jogszabályi alapja annak, hogy a betéti társaság megszűnéséről szóló jegyzőkönyv dátumát követő napon a beltag számára az egyéni vállalkozás elindítható, ennek gyakorlati megvalósítása nem életszerű, az függ például attól, hogy a végelszámoló milyen dátumot határoz meg a végelszámolás befejezésére és azt bejelentették-e már a NAV-hoz. A nyilvántartásokban a betéti társaság létezése mindaddig szerepelni fog, ameddig visszamenőlegesen ugyan, de a betéti társaságot nem törölték onnan, így a beltag korlátlan felelőssége fennáll és emiatt az egyéni vállalkozás indítását jogszerűen nem tudja bejelenteni a NAV-nak. Üdvözlettel, az Adózóna szerkesztősége
A rejtőzködő szerző számára közlöm, hogy a válasza hamis.
A cégtörvény változásbejegyzési szabályai szerint ugyanis a végelszámolást lezáró taggyűlési jegyzőkönyv napjára visszamenőleg fogják törölni a betéti társaságot (Ctv. 30.§ (3)), de az a polgári törvénykönyv szerint is visszamenőleges joghatású (Ptk. 3:48. c)).
Így a betéti társaság megszűnéséről szóló jegyzőkönyv dátumát követő napon a beltag számára az egyéni vállalkozás elindítható.