hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adózók figyelem, jön az első bizonyítvány!

  • MTI/Adózóna

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) áprilisban megkezdi az adóalanyok minősítését, megbízható, kockázatos és egyéb kategóriába sorolva őket.

A megbízható adózók az adóeljárások során különböző előnyöket élveznek, a kockázatosakkal szemben pedig szigorúbban lép fel az adóhatóság. A minősítést a 2016. első negyedévi adatok alapján végzik első alkalommal, eredményéről elektronikus úton értesítik az adózókat.

A cégek és az áfa-regisztrált adóalanyok minősítését az adózás rendjéről szóló törvény tavaly elfogadott módosítása írja elő a NAV-nak. A hatóság negyedévente, a negyedév utolsó napján fennálló adatok alapján, a negyedévet követő 30 napon belül minősíti az adózókat a jogkövetési hajlandóság szerint.

A megbízható adózói státusz feltétele többek között, hogy az adózó legalább 3 éve folyamatosan működjön (vagy legyen áfa-regisztrált), ne legyen 500 ezer forintot meghaladó nettó adótartozása és ne minősüljön kockázatos adózónak. További feltétel, hogy a tárgyévben és az azt megelőző 5 évben terhére megállapított összes adókülönbözet ne haladja meg tárgyévi adóteljesítménye 3 százalékát. Nem minősülhet megbízható adózónak az sem, akinél a tárgyévet megelőző 2 évben kiszabott és esedékessé vált mulasztási bírság összege meghaladja tárgyévi adóteljesítménye 1 százalékát.

A megbízható adózók számos kedvezményben részesülnek, így például az adóhatósági ellenőrzés időtartama esetükben nem haladhatja meg a 180 napot. Bejelentési, bevallási, adatszolgáltatási kötelezettségük elmulasztása vagy hibás teljesítése esetén az adóhatóság előbb felhívja őket kötelezettségük teljesítésére, illetve a hiba javítására, mulasztási bírságot csak akkor szab ki, ha a felhívás eredménytelen volt. További előny, hogy a kiszabható adóbírság, illetve mulasztási bírság nem haladhatja meg az általános érték 50 százalékát. A velük szemben fennálló maximum 500 ezer forint összegű tartozásra az adóhatóság évente egy alkalommal automatikusan 12 havi pótlékmentes részletfizetést engedélyez.

Kockázatosnak azokat az adózókat minősíti a NAV, akik nagy összegű adóhiányt vagy tartozást halmoztak fel, be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztatnak vagy egy éven belül ismételt üzletbezárásra büntették őket. A kockázatos adózói minősítés 1 évig áll fenn, azonban a soron következő negyedéves minősítéskor megszűnik, amennyiben az adózó az arra okot adó adóhiányt, illetve adótartozást, valamint a kapcsolódó bírságot és pótlékot megfizette.

A kockázatos adózók esetében az adóhatósági ellenőrzés határideje 60 nappal meghosszabbodik, a visszaigényelt áfa kiutalási határideje 75 nap, az őket terhelő késedelmi pótlék a jegybanki alapkamat ötszöröse, a kiszabható mulasztási bírság és adóbírság legkisebb mértéke az általános szabályok szerint kiszabható bírság felső határának 50 százaléka, a kiszabható bírság felső határa ugyancsak 50 százalékkal magasabb.

Olvassa el a témában korábban megjelent cikkeinket itt és itt!

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kisvállalkozói minősítés

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink