hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A NAV kockázatelemzési rendszerén akadt fenn egy használtautó-kereskedő

  • MTI

Megbukott az adóellenőrzésen az a használtgépjármű-kereskedő, aki nyilvántartásait meghamisítva fiktív kölcsönszerződésekkel fedte el bevételeit; a kereskedőnél a végrehajtók ingatlant és 54 autót foglaltak le több mint 120 millió forint értékben – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdán az MTI-vel.

A közlemény szerint a NAV kockázatelemzési rendszerén akadt fenn az a használtautó-kereskedő, akinél adóelkerülésre utaló körülményeket tárt fel a vizsgálat.

A helyszíni ellenőrzéskor nagy értékű járműveket vettek leltárba a hivatal ellenőrei. A gépjárművek eredetét megbízási szerződésekkel igazolta a kereskedő, amelyek alapján az ellenőrök azokat a magánszemélyeket is vizsgálták, akik legalább két autó értékesítésére adtak megbízást – tették hozzá. Ezek közül azonosítottak két szerb-magyar kettős állampolgárt, akik olyan vállalkozásnak is tulajdonosai és képviselői voltak, amelyek az adóhatósággal nem működtek együtt, és a kiállított számláikban szereplő ügyletekhez nem voltak sem szakembereik, sem eszközeik, és alvállalkozót sem vettek igénybe, ami számlagyári működésre utalt.

Az adóhatóság az egyik vállalkozás esetében 31,5 millió forint adókülönbözet megállapításán túl bizonyította azt is, hogy azt fiktív számlázási láncolat tagjaként, kifejezetten adóelkerülés céljából működtették – írták.

Az ellenőrzés feltárta azt is, hogy a kettős állampolgárok magáncélra 419 millió, illetve 51 millió forintot vettek fel cégeik bankszámláiról, és papíron 75 millió forintot kölcsönöztek az autókereskedőnek.

A NAV ezeknél a magánszemélyeknél is vizsgálatot végzett, amelyben egyikük 33 millió forintot érő autóját, és az autókereskedővel szembeni követelését is lefoglalta ideiglenes biztosítási intézkedésként.

Az ellenőrzés egy későbbi eljárásában beigazolódott, hogy a magánszemélyek és az autókereskedő közötti kölcsönszerződések hamisak, tehát a valóságban a kölcsönügyletek nem történhettek meg, vagyis a társaság nem rendelkezett olyan, igazolt készpénzforrással, amely fedezetet nyújtott volna kiadásaira.

A NAV ideiglenes biztosítási intézkedést is elrendelt a becsléssel megállapított, várható adókülönbözet és adóbírság 48 millió forintos összegére.

Végül a társaság megfizette a NAV letéti számlájára a várható adókülönbözetet és adóbírságot áll a közleményben.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink