hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Reklámadó: kinek, min és mikor kell bevallania?

  • Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló

A reklámadó bevallásával kapcsolatban már megjelent a 2015.évi 1594-es nyomtatvány is, és egyszerre fut a 2014. évi 1494-es nyomtatvánnyal. Tekintettel arra, hogy már január 15-én kell először használni az új nyomtatványt, bemutatjuk azokat az eseteket, amikor erre sor kerülhet.

A 1594-es nyomtatvány ugyancsak több esetre alkalmazható. Ezen kell bevallani a reklámadó-előleget, az adóelőleg-kiegészítését, az utólagos adóelszámolást, a reklámadó törvény hatálya alóli kikerülést, (egyéb megszűnés), illetve a reklám közzétételének megrendelőjenként beadott havi bevallást is.

A január 15-ei adóelőleg-bevallás speciális két szempontból is. Egyrészt speciális szabályok vonatkoztak a reklámadó 2014. átmeneti évére, másrészt a törvény kezeli az üzleti évtől eltérő adóévet választók közül azokat, akik a reklámadó törvény hatálya előtt (2014. 08. 15) jöttek létre. A 2014. évi XXII. törvény új szabályai szerint ugyanis átmeneti adóévnek számít a naptári évtől eltérő adóévet választó adóalanyoknál az az időszak, ami 2015. évre esik, de 2014-ben kezdődött. Például, ha egy vállalkozás adóéve 2014. május 1-jétől 2015. április 30-áig tart, akkor átmeneti évnek számít a 2015. január 1. és 2015. április 30. közti időszak. Erre az átmeneti adóévre vonatkozóan kell külön meghatározni a reklámadó alapját január 15-éig a 1594-es nyomtatványon. Az átmeneti időszak adóelőlege a reklámadó törvény szerinti 2014. évi adóalapon alapszik. Kiindulási alap az egész éves várható adat, hiszen még nincs lezárt beszámoló az adott időszakra. Ugyanakkor az adóelőleg összege arányos lesz az időszak hosszával, az előbbi példában csak harmada az éves összegnek (a pontos arányosítás napok szerint történik). Tehát az előzőek alapján két arányosítás is lehetséges. Egyrészt meg kell határozni a 2014. évi adóalapot az adott vállalkozásra. Ha kapcsolt vállalkozások is vannak és adókötelesek, akkor ezek összesített 2014. évi adóelőleg alapját is fel kell tüntetni, ami alapján meghatározásra kerül a saját adóalap aránya (legyen X %). Majd ezt követően a sávosan progresszív adókulcsok alapján a teljes kapcsolt csoportra meghatározott adó összegét kell visszaarányosítani (a példabeli X %-kal). Az így meghatározott összeget pedig az időszak naptári napjai alapján kell továbbarányosítani. Az így kapott adóelőleg összegét pedig két részletben, 2015. január 15-éig és az átmeneti üzleti év utolsó napján (a példában április 30-án) kell megfizetni. Az adóelőleg bevallásának ezt a speciális esetét – az eltérő üzleti év miatti átmeneti adóév esete – a bevallási főlapon is jelezni kell.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mit kell tennie a kapcsolt vállalkozásoknak, a reklám megrendelőjének és a reklám közzétevőjének!
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Próbaidő ugyanannál a munkáltatónál másik munkakörben

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Munkaidő-nyilvántartás elektronikusan

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyesületi tag bejelentése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink