adozona.hu
Elképzelhető, hogy az EPR-adóalanyok hamarosan helyesbítő számlákat kapnak
//adozona.hu/2024_es_adovaltozasok/Grant_Thornton_epr_MOHU_AFA_szamla_gazdasag_FY2Q7C
Elképzelhető, hogy az EPR-adóalanyok hamarosan helyesbítő számlákat kapnak
A MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. (MOHU) a kiterjesztett gyártói felelősségi díj (EPR) adatszolgáltatásai alapján két bizonylatot állít ki az EPR-díj fizetésére kötelezett vállalkozásoknak, egyet a MOHU-t illető EPR-díjrészéről, egyet pedig az önkormányzatnak járó EPR-díjrész kapcsán, olvasható a Grant Thornton Magyarország oldalán megjelent írásban.
A 2023. III. negyedévi EPR-adatszolgáltatások vonatkozásában a MOHU még az önkormányzatot megillető EPR-díjrészről áfa nélküli számviteli bizonylatot küldött a belföldi adóalanyoknak, és csak a MOHU-t illető összegről állított ki olyan számlát, amelyben 27 százalék áfa is felszámításra került.
Változik az önkormányzatokat megillető EPR-díj áfaszempontú megítélése
2023. IV. negyedévtől azonban a MOHU már mind az önkormányzatot megillető EPR-díjrészről, mind a MOHU-t illető EPR-díjrészről egy-egy 27 százalékos áfát tartalmazó számlát küld a belföldi adóalanyok részére.
A MOHU a számlázással kapcsolatos változásról az alábbiakat tette közzé honlapján 2024. február 21-én:
„A Nemzeti Adó- és Vámhivatal, valamint a Pénzügyminisztérium közös állásfoglalásában tájékoztatta a MOHU Zrt.-t arról, hogy a gyártók által a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nek fizetendő, de az önkormányzatokat megillető EPR-díj az általános forgalmi adózás tekintetében szolgáltatásnyújtás ellenértékének minősül.
A NAV-PM közös állásfoglalásnak megfelelően a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. a belföldön székhellyel vagy EPR díjfizetési kötelezettséggel érintett telephellyel rendelkező gyártók részére az önkormányzatokat megillető EPR díjról 2024. 02. 01-jétől 27 százalék áfa felszámításával állítja ki a számláit, míg a belföldön székhellyel vagy érintett telephellyel nem rendelkező gyártók – tekintettel arra, hogy esetükben a szolgáltatásnyújtás teljesítési helye az áfatörvény értelmében nem Magyarország – részére kiállított számláink áfát nem tartalmaznak.”
Bár a fentiek alapján ezentúl a teljes EPR-díj áfáját meg kell finanszírozniuk a belföldi gazdálkodóknak, azonban azok számára, akik áfalevonási joggal rendelkeznek, ez csupán likviditási szempontból lehet érdekes. A MOHU számlái alapján ugyanis a belföldi gazdálkodók áfabevallásukban főszabály szerint levonásba helyezhetik az előzetesen felszámított áfa összegét.
A MOHU fenti tájékoztatása azt is egyértelműsíti, hogy a külföldi székhelyű, de Magyarországon EPR-fizetésre kötelezett gazdálkodók részére a MOHU áfa felszámítása nélkül állítja majd ki számláit. A külföldi székhelyű vállalkozásoknak pedig a saját országaik előírásai szerint kell majd eljárniuk a hozzáadott érték adó (továbbiakban: héa) tekintetében. Az Európai Unióban székhellyel rendelkező vállalkozásoknak így a fordított adózás szabályai szerint maguknak kell majd felszámítaniuk a héát a nemzeti előírásaik szerint, illetve ennek megfelelően válhatnak jogosulttá levonásba helyezni az általuk megállapított héa összegét, figyelmeztetnek a Grant Thornton Magyarország szakértői..
Az alapján, hogy a NAV-PM közös állásfoglalása ugyanazon jogszabályi előírásokon alapul, amelyek hatályban voltak 2023. III. negyedévében is, így elképzelhető, hogy az EPR-adóalanyok hamarosan helyesbítő számlákat kapnak majd a MOHU-tól – írják.
Hozzászólások (0)