adozona.hu
A nap kérdése: milyen EPR-kódokat használjunk?
//adozona.hu/2023_as_adovaltozasok/A_nap_kerdese_milyen_EPRkodokat_hasznaljunk_D29YQN
A nap kérdése: milyen EPR-kódokat használjunk?
Olvasónk külföldről behozott alapanyagok csomagolásának, illetve belföldi beszerzésű csomagolóanyagoknak az EPR-kódjairól tett fel kérdéseket az Adózóna oldalán, Tüske Zsuzsanna vámszakértő válaszolta meg azokat.
A kérdés részletesen így hangzik:
1. Külföldről behozott alapanyag csomagolásnak az alábbiak szerint állapítottam meg az EPR-kódját. Például: zsugorfólia esetében (lebontáskor hulladékká válik) 51 04 20 1 8, kartondoboz esetében (felhasználjuk csomagolásra értékesítéskor) 11 20 20 1 8.
2. Belföldi beszerzésű csomagolóanyag (például zsugorfólia esetében a becsomagolt termék értékesítésekor 11 04 20 1 3).
3. Külföldről behozott áru nem kerül újra csomagolásra (külföldi gyárból a fuvarozó a vevőhöz viszi a terméket), például kartondobozba van csomagolva 11 20 10 1 7.
Kérném a segítségét, hogy a fenti példák alapján helyesen állapítottam-e meg a EPR kódokat!
Tartson velünk az „EPR-kötelezettség: közeledik az első bevallás” című webináriumunkon! |
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
1.
Mind a kartondoboz, mind a zsugorfólia esetében valóban saját célú felhasználásnak minősül a külföldi előállítású csomagolás végleges elválasztása a terméktől, így amennyiben külföldről vásárolt alapanyag csomagolását bontják le, helyes utolsó számjegyként a 8-as mindkét csomagolás esetében, illetve hetedik számjegyként a kollektív teljesítést jelölő 1-es kód is rendben van.
Zsugorfólia
Csomagolási hulladékként helyes az 51-es kód, és amennyiben a zsugorfólia alapanyaga kissűrűségű polietilén (LDPE), akkor 04-es kód is. Feltehetően a zsugorfóliát valóban gyűjtő- vagy szállítási csomagolásnak használják, ekkor helyes a 20-as kód is. Ha mégsem gyűjtő- vagy szállítási csomagolás, akkor ezt felül kell vizsgálni.
Kartondoboz
A kartondoboz tekintetében az alábbiakat kell figyelembe venni. Amikor a külföldről beszerezett áruk csomagolását lebontják, akkor a jogszabály 17. § (3) bekezdése alapján saját célú felhasználásként keletkezik kötelezettségük. Amikor pedig ebből a dobozból csomagolást hoznak létre, akkor ennek a tekintetében is keletkezik EPR-kötelezettségük, első belföldi forgalomba hozatal jogcímén.
Részben megoldás lehet erre az anomáliára a rendelet június 29-én kihirdetett módosításában szereplő új rendelkezés, amely kiegészítette a forgócsomagolásokra vonatkozó szabályokat. Az új 22/C § szerint „Nem kell a kiterjesztett gyártói felelősségi díjat megfizetni – az újrahasználható csomagolószerből első alkalommal létrehozott csomagolás belföldi forgalomba hozatala kivételével – az újrahasználható csomagolószerből létrehozott csomagolás forgalomba hozatala esetén, ha a csomagolás létrehozására felhasznált újrahasználható csomagolószer az országos hulladékgazdálkodási hatóság újrahasználható csomagolószerek nyilvántartásába felvételre került.”.
Azaz abban az esetben, hogyha olyan forgócsomagolást használnának, amelyre a lebontáskor saját célú felhasználásként egyszer már megfizették az EPR-díjat, azt a továbbiakban az új csomagolás létrehozásakor már nem kell. Ugyanakkor ez a kitétel csak a hatóság által nyilvántartásba vetetett forgó csomagolásokra vonatkozik. A hatóság pedig csak a valóban „újrahasználható csomagolószereket” veheti fel a nyilvántartásba, amely fogalommeghatározás egyik fontos eleme, hogy azt direkt úgy tervezték, hogy alkalmas csomagolásként történő többszöri felhasználásra. Véleményem szerint abban az esetben, ha a többféle eladótól, össze-vissza (méret, anyag, kialakítás tekintetében) papírdobozban beérkező termékekről lebontott csomagolást szeretnék esetlegesen újrafelhasználni, az nem teljesíti a 22/C § feltételeit, csak ha kifejezetten erre kialakított, nyilvántartásba vételre kért és engedélyezett „fix” papírdobozokban forgatnak árukat.
Tehát így kétszer is meg kell határozni a kartondoboz kódját. Mind a lebontáskor (mivel nem válik hulladékká), mind pedig amikor csomagolást képeznek belőle, megfelelő a 11-es (csomagolás) kód.
Harmadik és negyedik számjegyként a 20-as akkor megfelelő, ha a kartondoboz anyaga hullámpapírlemez (PAP).
Ötödik és hatodik számjegyként a 20-as akkor megfelelő, ha a kartondobozt gyűjtő- vagy szállítási csomagolásnak használják.
2.
A 11-es kód mint csomagolás helyes, és amennyiben a zsugorfólia alapanyaga kissűrűségű polietilén (LDPE), akkor 04-es kód is. Feltehetően a zsugorfóliát valóban gyűjtő- vagy szállítási csomagolásnak használják, ekkor helyes a 20-as kód is. A 7. számjegyként a kollektív teljesítést jelölő 1-es kód is rendben van, és a belföldi előállítású csomagolást jelölő 3-as kód is helyes.
3.
Ha jól értjük, hogy nem a vevőnél keletkezik a kötelezettség a csomagolás lebontásakor, hanem például egy nagykereskedés változatlan csomagolásban értékesíti a külföldről beszerzett terméket, és így első belföldi értékesítés jogcímén keletkezik nála a kötelezettség, akkor helyes első két számjegyként a 11-es kód.
Harmadik és negyedik számjegyként a 20-as akkor megfelelő, ha a kartondoboz anyaga hullámpapírlemez (PAP).
Ötödik és hatodik számjegyként a 10-es akkor megfelelő, ha a kartondobozt fogyasztói csomagolásnak használják.
Hetedik számjegyként a kollektív teljesítést jelölő 1-es kód helyes.
Utolsó számjegyként helyes a 7-es, mint külföldről behozott csomagolást jelölő kód.
Hozzászólások (2)
Tisztelt Olvasónk!
Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentárban tegye fel, hanem használja az oldalunk fejlécében található kérdés-válasz funkciónál a Kérdést teszek fel ablakot. Ha még nem előfizetőnk, akkor próba-előfizetéssel tud egy alkalommal kérdést feltenni, ami nem jár együtt előfizetési kötelezettséggel, ha már előfizetőnk, akkor üdvözöljük köreinkben. Kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. Portálunk működési szabályai szerint kérdését így tudjuk szakértőnknek továbbítani, és megválaszoltatni. Megértését köszönjük, várjuk kérdését!
Üdvözlettel: az Adózóna szerkesztősége
A 80/2023 km.r. 1.mellékletében a KF-kód 1-2 karakter meghatározásánál :
külföldről érkező áru lebontott csomagolásából amit újracsomagolásra felhasználunk, azt értelemszerűen a 11…kóddal kezdenénk,
de a LEBONTOTT ÉS HULLADÉKBA KERÜLŐ MŰANYAG PÁNTSZALAG ÉS SZTRECCSFÓLIA szerintünk 51….kóddal kezdődne
A 2.sz.mellékletben viszont ezzel a KF-kód kezdettel nem találunk díjkódot.
Lehetséges, hogy ezt nem kell az EPR keretében jelenteni, vagy csak 0 Ft EPR-díja lesz, mert ennek az elszállításáért fizetünk a szerződés szerint?