hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Információs füzetet jelentetett meg a népegészségügyi termékadóról a NAV

  • adozona.hu

A népegészségügyitermékadó-köteles termékek és termékadómértékek az extraprofit adókról szóló197/2022. kormányrendelettel 2022. július 1-jével változtak, amelyet a 257/2022. kormányrendelet tovább módosított. Az információs füzet a 2022. II. félévétől hatályos módosításokat és a hatályban maradó törvényi főbb rendelkezéseket tartalmazza.

Tartalom
1. Kinek kell népegészségügyi termékadót fizetni?
2. Az adókötelezettség
3. Fontosabb fogalmak
3.1. Előrecsomagolt termék
3.2. Értékesítés
3.3. Beszerzés
3.4. Egészségmegőrző program
3.5. Tejalapanyag
4. Mely termékek után kell népegészségügyi termékadót fizetni?
4.1. Üdítőital
4.2. Energiaital
4.3. Előrecsomagolt cukrozott készítmény
4.4. Ropogtatnivaló (snack)
4.5. Ételízesítő
4.6. Ízesített sör
4.7. Alkoholos frissítő
4.8. Gyümölcsíz
4.9. Alkoholos ital
4.10. Csemege
4.11. Előrecsomagolt édes, sós tészta
5. Az adó alapja
6. Adómérték
7. Adómentesség
7.1. A mennyiséghez kötött mentesség
7.2. Az értékesítéshez kötött mentesség
7.3. A beszerzéshez kötött mentesség
8. Az adó megállapítása
9. Nyilvántartás-vezetési kötelezettség
10. Eljárási rendelkezések
11. Adófelajánlás

1. Kinek kell népegészségügyi termékadót fizetni?

  • Az adóköteles terméket belföldön első alkalommal értékesítőnek,
  • az adóköteles terméket beszerzőnek [a népegészségügyi termékadóról szóló 2011. évi CIII. törvény (Neta tv.). 4. §.].

2. Az adókötelezettség

Az adóköteles termék az első olyan értékesítéshez kapcsolódik, amelynek a teljesítési helye (Neta tv. 1. § 6. pont) belföld (Neta tv. 1. § 1. pont).

A Közösségen belüli beszerzéshez, importhoz akkor kapcsolódik kötelezettség, ha az adóköteles terméket az adóalany belföldön saját termék előállításához használja fel és az előállított terméket belföldön értékesíti [Neta tv. 3. § (1) bekezdés].

Az adóalanynak az értékesítésről kiállított számlán, számviteli bizonylaton, vagy ha ezek kiállítására nem kötelezett vagy azt elmulasztotta, az értékesítésről szóló okiraton fel kell tüntetnie, hogy az adókötelezettség őt terheli [Neta tv. 3. § (2) bekezdés]. A számla adattartalmának az áfatörvényben meghatározott feltételeknek kell megfelelnie [Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVI. törvény (áfatörvény) 169. § f) pontja].

A teljes információs füzet itt érhető el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Előfizetési csomagajánlataink


Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adószám vége 51

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Magánvállalkozó tevékenységének megszüntetése után számlázás

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Katás bevételek, ha nem folytak be

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2022 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
hirdetÉs