hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tb-járulék: mutatjuk a január 1-jétől hatályba lépő változásokat

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász
1

A családi gazdaságokról szóló törvény 2021. január 1-jétől módosítja a szociális hozzájárulási adó-, és a társadalombiztosítási járulékfizetés szabályait is. Az alábbi cikkben összefoglaljuk, hogy milyen változások lesznek a fenti szabály kapcsán a társadalombiztosítási járulék alapjában, a biztosított őstermelők járulékfizetésében, a járulékkedvezménynél, továbbá röviden ismertetjük a veszélyhelyzet alatt a biztosítási jogviszony megszakítása kapcsán alkalmazandó szabályt is.

1. Változás a járulékalapot képező jövedelemnél

Két változással kell számolnunk a járulékalapnál.

A társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) szerinti munkaviszonyban a társadalombiztosítási járulék alapja legalább a minimálbér 30 százaléka. Nem kell ezt a minimális alapot alkalmazni, ha a munkaviszonyban álló gyermekgondozási díjban, gyermekek otthongondozási díjában, örökbefogadói díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermeknevelési támogatásban, ápolási díjban részesül. Ez a felsorolás nem tartalmazza azonban a csecsemőgondozási díjat, aminek valószínűleg az volt az oka, hogy nem lehet csecsemőgondozási díj alatt Tbj. szerinti munkaviszonyban dolgozni. Ám áttekintve a jogszabály pontos szövegét azt tapasztaljuk, hogy az nem a munkaviszony alatti keresőtevékenységnél írta elő a mentességet.

Olvassa el az Adózóna „Őstermelés és egyéni vállalkozás 2021-től”, „Csiszolgatott az egészségügyi jogviszony szabályain a kormány” és a „Őstermelők, családi gazdaságok: új év, új törvény – mutatjuk a részleteket” című írásait is!

Ez a hiányosság azonban gondot okozott a gyakorlatban, ugyanis előírták a munkáltatóknak, hogy a csecsemőgondozási díjban részesülő munkavállalóik kapcsán legalább a minimálbér 30 százalékából fizessék meg a társadalombiztosítási járulékot. Ezt a problémát oldja meg, hogy kiegészül a Tbj. fenti felsorolása a csecsemőgondozási díjjal azzal, hogy ugyan ez a szabály 2021. január 1-jén lép hatályba, de alkalmazni visszamenőleg kell, 2020. július 1-jétől.

Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja mi a második változás a járulékalapot képező jövedelemnél, a biztosított őstermelők estében milyen módosítások lesznek, illetve milyen pontosítások találhatók a családi járulékkedvezmény, a tanulószerződések és a lakás- és babatámogatások kapcsán a jogszabályban!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Kiváló cikk. Tehát a jogalkotó két fontos hibát vétett, ami korrigáltak, visszamenőlegese:

- a CSED kihagyása az alsó járulékminimum alól mentességből,
- az álláskeresési ellátások családi kedvezménnyel való összefüggése.

Emellett az őstermelők eddig 20 éves szolgálati idővel létrejött járulékmentessége a múlté lett.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink