hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hipacsökkentés: nehéz helyzetű vállalkozás vagy sem?

  • adozona.hu
1

Igénybe vehetik-e a hipacsökkentést, nehéz helyzetű vállalkozások-e az Adózóna olvasója által bemutatott cégek? Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "A hipacsökkentésnél a 2019. évi elfogadott beszámoló adatait kell nézni (már közel 8 éve működő kft.-ről van szó). 1. A 3 millió forintos jegyzett tőkével rendelkező Alfa Kft.-nél 2017-ben 4 millió forint volt a veszteség, 2018-ban 6 millió forint. 2019-ben 1 millió forint nyeresége volt. A veszteségekre 2019-ben 10 millió forint pótbefizetés történt, így 2019-ben a saját tőke 4 millió forint volt a beszámolóban. Igénybe veheti-e a hipacsökkentést? 2. A 3 millió forintos jegyzett tőkével rendelkező Béta Kft. a 2017., 2018. és 2019. évben is veszteséges volt, de a 2019. évi beszámolóban a saját tőke még 5 millió forint volt. Viszont 2020-ban is veszteséges lesz, és a saját tőkéje várhatóan nem fogja elérni a jegyzett tőke felét sem. Igénybe veheti-e a hipacsökkentést?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A 639/2020. kormányrendelet (R.) 1. §-a és 2. § (1) bekezdés a) pontja számomra egyértelműen arról rendelkezik, hogy a csökkentett mértékű iparűzési adófizetés feltételének egy vállalkozás a 2021. adóéve első napján – naptári évvel azonos adóév esetén 2021. január 1-jén – rendelkezésre álló utolsó, a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény szerint készített és elfogadott beszámoló adatai alapján kell, hogy megfeleljen.  Ez pedig – naptári évvel azonos adóév esetén – a 2019. évi beszámoló. Ugyanakkor – információm szerint – a Pénzügyminisztérium konkrét kérdésre azt válaszolta, hogy a 4 milliárd forintos nettó árbevétel vagy mérlegfősszeg a 2021-ben végződó adóév árbevételére, mérlegfőösszegére vonatkozik.

A konkrét kérdésre a saját értelmezésem alapján a következő választ adom.

A korlátolt felelősségű gazdasági társaság (például a kft.) nehéz helyzetben lévőnek minősül:

» az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. kormányrendelet (Atr.) 6. § (4a) bekezdés a) pontja szerint, ha jegyzett tőkéjének több mint a felét felhalmozott veszteségei miatt elvesztette, különösen amennyiben a felhalmozott veszteségeknek a saját forrásnak minősülő elemekből történő levonásakor a jegyzett tőke felét meghaladó negatív eredmény keletkezik. Alfa Kft. kérdésben szereplő adatai alapján 2019. december 31-én ez az adat (3 millió forint + 10 millió forint + 1 millió forint) – (  4 millió forint + 6 millió forint) = 4 millió forint. Tehát Alfa Kft. 2019. december 31-én az Atr. 6. (4a) bekezdés a) pontja alapján nem minősült nehéz helyzetben lévőnek;

» az Atr. 6. § (4a) bekezdés c) pont szerint olyan vállalkozás, amely ellen a fizetésképtelenségi eljárásról szóló uniós rendelet szerinti fizetésképtelenségi eljárás indult, vagy ellene hitelezői kérelmére a saját joga alapján ilyen fizetésképtelenségi eljárás indítható, ez magyar kft. esetében csődeljárást vagy felszámolási eljárást jelent vagy azzal fenyeget; ezen eljárások a magyar jog szerinti csőd- vagy felszámolási eljárást jelentik.

Ha Alfa Kft. vagy Béta Kft. esetében egyik eset sem áll fenn, akkor arról kell nyilatkozni, hogy nem minősült nehéz helyzetben lévőnek 2019. december 31-én a kft.  

Ha valamelyik fennállt, akkor az R 2. § (5) szerint arról kell nyilatkozni, hogy olyan mikro- vagy kisvállalkozás (közepes vállalkozás nem tehet ilyen nyilatkozatot), amely (értelmezésem szerint a bejelentéskor)

» nem áll az Atr. 6. (4a) bekezdés c) pontja szerinti fizetésképtelenségi eljárás alatt és 

» nem részesült megmentési célú támogatásban, vagy ha részesült a kölcsönt már visszafizette, illetve a kezességvállalás időtartama már lejárt, vagy

» nem részesült szerkezetátalakítási támogatásban, vagy részesült, de továbbra már nem tartozik a szerkezetátalakítási terv hatálya alá.   

Ha az Alfa és Béta Kft. az előzőek valamelyikéről nyilatkozott, és az R.-ben előírt egyéb nyilatkozatot is megteszi, továbbá – ha van kapcsolt vagy partner vállalkozása, akkor azokkal együtt, ha nincs, akkor a saját adatai alapján – olyan mikro-,  kis vagy közepes vállalkozás, amelynek a 2019. évi beszámolóban kimutatott nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege nem több 4 millió forintnál.  Ezek alapján nyilatkozhat úgy, hogy jogosult az átmeneti támogatásra.

A Pénzügyminisztérium említett álláspontja miatt azonban javaslom a minisztérium álláspontjának beszerzését arra vonatkozóan, hogy melyik évben kell a nettó árbevételnek vagy a mérlegfőösszegnek maximum 4 millió forintnak lennie.  

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

A Pénzügyminisztérium nem nyilatkozhatta volna, hogy a 2021. évi bevétel számít.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Határon átnyúló pályázati támogatás társaságiadó-fizetési kötelezettsége

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

K+F költségek

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Családi kedvezmény érvényesítése önellenőrzéssel

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink