hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkahelyi étkeztetés támogatása – így adózik kedvezőbben

  • adozona.hu

Dönthet-e a munkáltató úgy, hogy nem bérként számfejti az étkezési támogatást, hanem az érintett dolgozóknak nyújtott havi támogatás teljes összegét alapul véve, a bérre vonatkozó szabályok szerint számolja ki az adót, járulékot, szochót, majd a kapott összegeket adónemenként hozzáadja az aktuális havi bér adó- és járulékterheihez, és ezt az összeget vallja és fizeti be? – kérdezte az Adózóna olvasója. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "2019-től a munkahelyi étkeztetéshez nyújtott munkáltatói támogatás bérként adózik. Ez alapján dönthet-e a munkáltató úgy, hogy nem bérként számfejti a nyújtott támogatást, hanem az érintett dolgozóknak nyújtott havi támogatás teljes összegét alapul véve, a bérre vonatkozó szabályok szerint számolja ki az adót, járulékot, szochót, majd a kapott összegeket adónemenként hozzáadja az aktuális havi bér adó- és járulékterheihez, és ezt az összeget vallja és fizeti be az adóhatóságnak? Az egyéni nyilvántartásunkból pontosan megállapítható a magánszemélyeknek nyújtott havi támogatás összege, valamint az ez alapján a bérre vonatkozó szabályok szerint egyénileg kiszámított adó, járulék és szochó összege is havonta."

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A munkahelyi étkeztetéshez nyújtott munkáltatói támogatást (ez lehet étkezési utalvány is) a bérre vonatkozó adó- és járulékszabályok szerint kell számfejteni, de nem bérként kell kezelni (lásd a 1908-as bevallás kitöltési útmutató: 304. sor).

Nem kifogásolható, ha a munkáltató az érintett dolgozóknak nyújtott havi támogatás teljes összegét alapul véve, a bérre vonatkozó szabályok szerint jár el, de ebben az esetben a közterheket az Szja tv. 46. § (7)–(10) bekezdéseire, a Tbj. 50. § (5) bekezdésére figyelemmel kell számfejteni, megfizetni, bevallani és igazolni. Ez azt jelenti, hogy a juttatást terhelő személyi jövedelemadót és a járulékokat a dolgozó munkabéréből kell levonni, vagy ha ez nem lehetséges, a dolgozónak kell megfizetnie.

Annak érdekében, hogy a dolgozó nettó munkabére a támogatás miatt ne csökkenjen, a munkáltató megteheti azt is, hogy támogatásként olyan „bruttósított” összeget állapít meg (számfejt), és a megfizetett szociális hozzájárulási adóval, szakképzési hozzájárulással együtt számol el személyi jellegű ráfordításként, vall be, továbbá igazol a dolgozó számára, amelynek a személyi jövedelemadó és a járulékok levonása után fennmaradó nettó összege megegyezik a juttatás értékével.

Megjegyzem azonban, hogy az étkezési támogatás jóval egyszerűbben és kedvezőbb adózással is megoldható a SZÉP-kártya vendéglátás alszámlára utalt támogatással. Ugyanis a vendéglátás alszámlára utalt, melegkonyhás vendéglátóhelyeken (ideértve a munkahelyi étkeztetést is) kormányrendeletben meghatározott étkezési szolgáltatásra felhasználható – több juttatótól származóan együttvéve – legfeljebb évi 150 ezer forint támogatás béren kívüli juttatásnak minősül, amely után csak a munkáltatónak kell 15 százalék személyi jövedelemadót és 19,5 százalék szociális hozzájárulási adót fizetnie [Szja tv. 71. § (1) bekezdés].

Például:

100 000 forint étkezési támogatásra szánt költségkeret esetén a dolgozó csak 54 959 forint nettó jövedelemhez jut, míg a munkáltató ugyanennyi költsége mellett a SZÉP-kártya vendéglátás alszámlájára 74 349 forint támogatás utalható. Igaz, hogy ehhez egyszeri alkalommal a dolgozónak SZÉP-kártya szerződést kell kötnie, de más kötelezettsége nem lesz, a munkáltatónak pedig nem kell az előzőek szerinti adminisztrációt vállalnia.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink