hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az utalványok áfakezelése 2019-től: jogértelmezési kérdések

  • dr. Kelemen László adószakértő, jogász

Az utalványokkal kapcsolatos forgalmi adózási szabályok 2019-től teljes egészében átalakulnak. A változásokat bemutató cikksorozat első részében az utalványok fogalmának változásáról írtunk, a második cikkben a teljesítés idejével kapcsolatos szabályokat, a harmadik írásban pedig az adóalap kérdéseit elemeztük. Jelen cikkben az utalványokkal kapcsolatos szabályok hatályba lépésével, illetve a szabályok változásával kapcsolatos jogértelmezési kérdésekkel foglalkozunk.

Röviden összefoglalva a változásokat: 2019-től megkülönböztetjük az egycélú és többcélú utalvány fogalmát. Az egycélú utalvány kibocsátásakor ismert az utalvány tárgyát képező ügylet teljesítési helye, illetve az adott ügyletek adókulcsa. Az egycélú utalvány értékesítését úgy kell kezelni, mintha az utalvány tárgyát képező ügylet teljesült volna. A többcélú utalvány esetében pedig csakis a beváltáskor merül fel adóköteles tényállás.

Az első kérdés, hogy mikortól kell alkalmazni az új szabályokat? A törvény rendelkezései szerint (318. §) az utalványokra vonatkozó új szabályokat a 2018. december 31-én kibocsátott utalványokra kell alkalmazni.

A törvény indokolása szerint a kibocsátás ez esetben az utalvány első értékesítését jelenti, így ha az utalványt 2018-ban értékesítették, még az új szabályokat nem szükséges figyelembe venni.

A – viszonylag egyszerű – hatályba léptető rendelkezések azonban több kérdést is megoldatlanul hagynak: az első kérdés, hogy honnan lehet tudni, mi volt a kibocsátás napja? Az utalványok nem feltétlenül tartalmazzák a kibocsátás napját (inkább a lejárati dátum kerül elsősorban feltüntetésre az utalványon), különösen igaz ez az elektronikus utalványokra, ahol lehetőség sincs arra, hogy a kibocsátás napját megjelöljék.

Azért is nagyon fontos a kibocsátás napjának meghatározása, mert a 2018-ban kibocsátott utalványok vonatkozásában még akkor is a “régi” szabályokat kell alkalmazni. Például, ha 2019-ben egy könyvesboltban megvásárolt könyvért egyrészről egy 2018-as utalvánnyal, illetve egy 2019-es utalvánnyal fizet a vevő (különösen, ha emellett még készpénzt is fizet), akkor a kasszának képesnek kell lennie az ügylet helyes bizonylatolására.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen egyéb problémák merülhetnek fel a téma kapcsán!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

Az utalványok áfakezelésének változásairól közölt korábbi cikkeinket
ittitt és itt találja!

A 2019-es változásokról további cikkeinket itt olvashatja el!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink