adozona.hu
Minden, amit tudni kell a számlák online adatszolgáltatásáról – 5. rész
//adozona.hu/2018_as_valtozasok/Minden_amit_tudni_kell_a_szamlak_online_ada_CDWOZK
Minden, amit tudni kell a számlák online adatszolgáltatásáról – 5. rész
Az idei év legjelentősebb változása, hogy 2018. július elsejétől a 100 ezer forint áfatartalmat elérő (vagy ilyen számlákat módosító) számlákról online adatot kell szolgáltatni az adóhatóság részére. Cikksorozatunk befejező részében a technikai problémák esetén előírt eljárásokat foglaljuk össze.
A számla és a nyugta adóigazgatási azonosításáról, valamint az elektronikus formában megőrzött számlák adóhatósági ellenőrzéséről szóló 23/2014. (VI. 30.) NGM rendelet elkülöníti egyrészről a (1) a hibás adatszolgáltatást [13/A §], valamint (2) a külső technikai probléma miatt felmerült adatszolgáltatási elégtelenséget [13/B §].
Hibás adatszolgáltatás esetén az adóalany kötelezettsége, hogy az adatszolgáltatást a hiba elhárítását követően megismételje. Az ismételt adatszolgáltatást az adatszolgáltatásra kötelezett adóalanynak az állami adó- és vámhatóság rendszerében jóvá kell hagynia. Itt a jogszabály különbséget tesz a három munkanapon belüli- és a három munkanapon túli hiba javítása között. Ha hiba három munkanapon belül javítható, akkor gép-gép interfészen keresztül lehetséges megismételni a helyesbített adatszolgáltatást, ha viszont a hiba három munkanapon belül nem javítható, vagy az adózó még a három munkanapon belül úgy dönt, akkor az adatszolgáltatásra kötelezett adóalany a javított adatszolgáltatást a kiállított számla, számlával egy tekintet alá eső okirat kötelező adattartalmának manuális rögzítésével is megteheti. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy – hasonlóan a számlatömb nyomtatványból kibocsátott számlák rögzítéséhez – az adóalanynak a NAV webes felületén kézzel kell rögzítenie a kibocsátott számlák adattartalmát.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, mi a teendő, ha az adóhatóság érdekkörében volt üzemzavar, s mi akkor, ha az adóalanyok érdekkörében merült fel!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A cikksorozat előző részét itt olvashatja el, s onnan eléri a korábbi három részt is!
Hozzászólások (0)