hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Transzferár-korrekció: kockázatok és lehetőségek

  • Bagdi Lajos, adótanácsadás üzletágvezető, Niveus Consulting Group Kft.

Számos esetben fordul elő, hogy a kapcsolt vállalkozások a legnagyobb igyekezetük ellenére sem tudják év közben pontosan „belőni” az alkalmazott árakat, hogy azok megfeleljenek a szokásos piaci ár elvének, így valamilyen korrekcióra van szükség. Kitérünk a 2017-től javasolt módosításokra is.

Szerződéses szabadság

A szerződéses viszonyok kialakítása során a kapcsolt vállalkozások sincsenek kötve, tehát elméletileg bármilyen árat megszabhatnak az egymás között kötött szerződéseikben. Az írásos szerződések mellett a szóbeli szerződéseket, vagy a ráutaló magatartással létrejött jogügyleteket is meg lehet kötni a felek akaratának megfelelően. A szokásos piaci ár elve általános értelemben egy adózási rendezőelv, amely azt hivatott megakadályozni, hogy az adózási pozíciókat a felek az egymás közötti árak nem szokásos piaci természetéből adódóan eltérítsék, azaz az egyik kapcsolt fél magasabb, a másik pedig alacsonyabb adóalapot mutasson ki, mint szokásos piaci árak alkalmazása alapján tette volna. Erre vonatkozóan számos rendelkezés van az egyes adójogszabályokban (például a társasági adóról, az általános forgalmi adóról, továbbá a személyi jövedelemadóról szóló törvényben), de az adózás rendjéről szóló törvény általánosságban deklarálja a szokásos piaci ár elvét, amelyet így egyéb – sokszor elfeledett – adónemek esetén is alkalmazni szükséges (például helyi iparűzési adó, innovációs járulék), sőt: vámban is felmerülhetnek ezzel kapcsolatosan kérdések.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mit kell tenni, ha az ügyletek nem a szokásos piaci áron realizálódtak!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink